Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, este invitatul de astăzi al emisiunii „Cutia Neagră” cu Mariana Rață.
Premierul va fi în direct la TV8, începând cu ora 20:00.
Fii cu ochii pe noi!

Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, este invitatul de astăzi al emisiunii „Cutia Neagră” cu Mariana Rață.
Premierul va fi în direct la TV8, începând cu ora 20:00.
Fii cu ochii pe noi!











































Vladimir Plahotniuc va sta încă 30 de zile după gratii. Măsura de arest preventiv a fost prelungită astăzi, de către Judecătoria Chișinău. Fostul lider PD a lipsit de la ședință, susținând din nou că este bolnav. Totuși, administrația penitenciarului a transmis că Plahotniuc este apt de a fi escortat.
Acuzarea spune că a cerut prelungirea arestului, întrucât există pericolul ca Vladimir Plahotniuc să încerce să influențeze desfășurarea procesului sau să se eschiveze de la instanță.
Avocatul lui Plahotniuc, Lucian Rogac, a anunțat că apărarea va contesta hotărârea, pe care o consideră neîntemeiată și ilegală. Apărătorul a mai menționat că Plahotniuc era apt să vină la judecată, dar starea sa de sănatate „nu era impecabilă”.
„Mai mult ca atât, am solicitat și un certificat medical să fie prezentat. Directorul penitenciarului ne-a comunicat că va fi expediat odată cu escorta, dar văd că nu s-a întâmplat acest fapt. Dumnealui ieri s-a adresat medicului din penitenciar acuza simptome de viroză și avea febră de 38 și ceva”, a explicat Rogac.
Menționăm că Vladimir Plahotniuc a declarat că se simte rău încă pe 16 februarie. Atunci însă s-a prezentat în fața judecătorilor. La acea ședință, avocații lui au cerut amânarea audierii clientului lor, din motive de sănătate, deși nu au prezentat un certificat medical.
Ședința de astăzi a continuat cu audierea altor martori ai apărării. Este vorba despre două foste angajate a băncilor falimentate. Unul dintre ele este Tatiana Mihalaș, care a activat la BEM în departamentul credite.

Al doilea martor audiat este Tatiana Șeremet, anterior șef adjunct al direcției operațiuni de la Banca Socială. Cele două nu au putut explica nimic despre creditele frauduloase acordate în perioada 2013-2014.

TV8.md amintește că Vladimir Plahotniuc a fost extrădat autorităților de la Chișinău pe 25 septembrie. În prima ședință de judecată la care a fost prezent, acesta s-a declarat nevinovat în dosarul „furtul miliardului” și a declarat că vrea să „facă lumină” în frauda bancară.
Vladimir Plahotniuc ar fi beneficiat de 39.282.000 de dolari și 3.518.000 de euro din furtul miliardului. Suma a fost dezvăluită în februarie 2023, la „Cutia Neagră”, de către procurorul general interimar de pe atunci, Ion Munteanu. Tot el declara că în opinia Procuraturii, ar exista suficiente probe pentru condamnarea lui Plahotniuc. Inculpatul riscă până la 20 de ani de pușcărie. Acesta pledează nevinovat.
Procurorii investighează încă cinci cauze penale împotriva lui Plahotniuc: escrocheriile de la întreprinderea de stat „Metalferos”, procurarea frauduloasă a blanchetelor pentru pașapoarte, dosarul Kuliok, în care este cercetat Igor Dodon, încă un episod din „frauda bancară” și încă o cauză în care este cercetat pentru fals în acte.

















































