Sezonul în Formula 1 a început într-un haos total. În prima sesiune de antrenamente din Australia, mai mulți piloți, inclusiv Oscar Piastri, au raportat multe probleme, în special la motor.
Una dintre cele mai așteptate sesiuni de antrenamente ale sezonului 2026 a început cu Nico Hulkenberg conducând plutonul pentru Cadillac. Au existat probleme pentru piloți, deoarece Arvid Lindblad s-a oprit pe linia de boxe, Russel acroşându-l uşor, în timp ce favoritul local, Oscar Piastri, a raportat: „Fără putere. Merg la ralanti, nu am putere”.
Campionul mondial, Lando Norris, nu a fost nici el mulțumit de McLaren-ul său. „Toate schimbările sunt şocante. Nu se simt bine”, a spus el.
Valtteri Bottas s-a trezit în mijlocul unui sandviș Ferrari - și nu a fost mulțumit. „Am fost complet blocat de Hamilton”, s-a plâns el.
La 15 minute de la începutul sesiunii, Charles Leclerc a fost cel mai rapid, cu un timp de 1:22.080, cu 0,2 secunde înaintea lui Max Verstappen, în timp ce Kimi Antonelli completa podiumul.
Calificările pentru MP al Australiei vor avea loc sâmbătă dimineaţa, în timp ce cursa propriu-zisă se va desfăşura duminică.































































