Procuratura Anticorupție (PA) informează că, marți, 16 august 2022 a fost înregistrat demersul la prelungirea mandatului de arest la domiciliu, pe un termen de 30 de zile, emis în privința fostului președinte al Republicii Moldova, Igor Dodon.
Potrivit procurorilor, motivele care au stat la baza înaintării demersului de către procurorii anticorupție sunt determinate de existența în continuare a riscului împiedicării bunei desfășurări a urmăririi penale, riscului distrugerii probelor și influențării martorilor prin determinarea unor persoane de a da declarații mincinoase și riscul eschivării de la răspundere penală.
„În susținerea riscurilor invocate, procurorii au prezentat probe noi, administrate recent la 08 și 10 august 2022, precum și administrate anterior la 21 iunie 2022, care în coroborare cu rezultatele măsurilor speciale de investigații, confirmă temeinicia riscurilor invocate. Alte măsuri preventive neprivative de libertate cum ar fi liberarea provizorie sub control judiciar nu au capacitatea de a preveni riscurile invocate supra și a asigura buna desfășurare a urmăririi penale”, precizează PA.
Amintim că fostul președinte Igor Dodon a rămas în arest la domiciliu, după ce pe magistrații Curții de Apel au respins vineri, 29 iulie, recursul avocaților acestuia și a admis parțial recursul procurorilor.
TV8.md reamintește că socialistul Igor Dodon este bănuit de corupere pasivă, acceptarea finanțării partidului politic de către o organizație criminală, trădare de Patrie și îmbogățire ilicită. Acesta a fost reținut după ce pe 24 mai, Procurorii Anticorupție, în comun cu ofițerii CNA și SIS au efectuat 10 percheziții acasă la fostul șef de stat, Igor Dodon, inclusiv la alte locații și imobile deținute prin persoane interpuse.
Potrivit Procuraturii, descinderile au avut loc în cadrul unui dosar penal pornit în temeiul bănuielii rezonabile de comitere a infracțiunii de corupere activă, acceptarea finanțării partidului politic, trădare de patrie și îmbogățire ilicită.
În urma perchezițiilor, au fost ridicate sume mari de bani și obiecte de lux, în valoare totală de zeci de milioane de lei. Persoanele vizate au încercat să ascundă bunuri și documente purtătoare de informații, iar una dintre ele „a încercat să distrugă probe prin înghițire”.
Totodată, amintim că în urma perchezițiilor și cumnatul fostului șef de stat, Igor Dodon, cel care a încercat să înghită o recipisă, care ar fi o probă importantă în dosarul pentru îmbogățire ilicită, a fost reținut.
Pe data de 1 august, magistrații Judecătoriei Ciocana i-au mai dat lui Petru Merineanu 20 de zile de arest în Penitenciarul 13. Acesta este fratele Galinei Dodon, și are statut de complice în dosarul în care ex-președintele țării este cercetat pentru îmbogățire ilicită.
Abonează-te la pagina de Telegram TV8.md pentru a fi la curent: t.me/tv8md






























































