O tragedie șocantă a îndoliat astăzi comunitatea din Recea, după ce o fetiță de numai 7 ani a fost găsită moartă într-o casă părăsită din localitate. Poliția suspectează că aceasta a fost strangulată. Mama micuței, Tamara Musteață, a relatat, pentru TV8, că și-a văzut fiica ultima dată ieri dimineață, înainte să plece la grădiniță. În cursul zilei, Tamara a mai vorbit cu fetița prin telefon.
„Ultima dată am văzut-o când s-a dus la grădiniță la ora 9, atunci am văzut-o, pe urmă eu la amiază am plecat la Bălți și am vorbit ultima dată pe viber, undeva la ora 17 și 18 minute, fetița mai mare a sunat, eu am vorbit și am văzut-o chiar pe viber, mi-a spus să-i cumpăr ceva, mi-a spus că se duce să se joace. De aseară, nu a văzut-o nimeni pe dânsa”, a spus mama îndurerată.
Imediat după dispariția fetiței, comunitatea s-a mobilizat pentru căutări intense. Oamenii legii, sprijiniți de localnici, au căutat-o pe micuță pe câmpuri, în fântâni și chiar în iazurile din zonă. Drone și câini dresați au fost, de asemenea, implicați în căutări.
Vecinii și locuitorii din Recea sunt șocați și tulburați de această veste tragică. Un sătean, tată a 10 copii, a menționat că familia din care provine fetița nu a fost implicată în niciun scandal.
„Este o familie normală, nu am auzit probleme din urma lor sau ceva. Ceea ce s-a întâmplat este o tragedie foarte mare. Eu sunt tată la 10 copii și îmi pare rău foarte mult. Astăzi dimineață am luat copiii, am cercetat pădurea”, a spus bărbatul.
Fetița de 7 ani a fost căutată de oamenii legii imediat după dispariție, pe tot parcursul nopții și zilei de 8 august.
Preliminar, polițiștii de investigație au stabilit că fetița a mers la casa suspecților care nu se află departe de propria locuință, însă unul dintre ei, din motive necunoscute deocamdată, a luat-o și ar fi strangulat-o de o bară metalică, iar ulterior ar fi dus-o într-o casă părăsită și a abandonat-o acolo.
Suspecții, doi frați de 21 și 33 de ani, au fost reținuți de polițiști, în continuare, urmând a fi efectuată expertiza medico-legală pentru a stabili cauza exactă a decesului copilei.