Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1393: Garanții de securitate, case confiscate, noapte de foc și refuzul Rusiei. „Putin vrea doar război”

externe

Război în Ucraina, ziua 575: Stare de urgență prelungită în Moldova, atacuri masive și problemă reală! ONU: "Lumea se destramă"

21 septembrie 2023, ora 21:29

Ziua 575 a războiului a început cu o alertă la scară largă în Ucraina. Rusia a lansat atacuri cu rachete de croazieră de la bordul bombardierelor Tu-95M. Potrivit presei ucrainene, explozii au avut loc la Kiev, inclusiv la Harkiv, Lviv și Rivne. Se întâmplă după ce Ucraina a lansat un atac masiv cu drone: postul de comandă al Flotei Mării Negre a Federației Ruse de lângă Sevastopol a fost lovit. Totodată, rușii au lansat atacul masiv în timp ce liderul de la Kiev, Volodimir Zelenski, se află în SUA, la Adunarea Generală a Națiunilor Unite. 

Pe de altă parte, prim-ministrul Albaniei, Edi Rama, a spus despre conflictul din Ucraina că este „un război neprovocat și nejustificat de alegere a adus un conflict mortal și de durată în inima Europei. Nimic bun nu a ieșit din el”. Totodată, în contextul războiului din Ucraina, Parlamentul de la Chișinău a prelungit starea de urgență pentru 60 de zile.

UPDATE Rusia a efectuat, joi, cel mai mare atac cu rachete din ultimele săptămâni pe teritoriul Ucrainei, lovind instalaţii energetice în ceea ce oficialii au declarat că pare a fi prima salvă a unei noi campanii aeriene împotriva reţelei electrice ucrainene.

UPDATE Dronele ruse nu atacă România, dar faptul că resturi ale acestora cad pe teritoriul ţării noastre creează o "problemă reală" şi o situaţie "inacceptabilă", a afirmat, joi, preşedinte Klaus Iohannis.

UPDATE Președintele Camerei Reprezentanților, republicanul Kevin McCarthy, i-a refuzat președintelui ucrainean Volodimir Zelenski o sesiune comună a Congresului, care i-ar fi permis să țină un discurs și să se adreseze tuturor, a declarat o sursă pentru CNN.

UPDATE Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda, reacționând la informațiile potrivit cărora Polonia a oprit livrările de arme către Ucraina, le-a spus liderilor celor două țări că diferendele dintre ele trebuie rezolvate cât mai curând posibil, relatează BBC. Nauseda s-a întâlnit cu Volodimir Zelenski și Andrzej Duda la New York, în timpul sesiunii Adunării Generale a ONU, scrie G4media.

UPDATE Executivul Ucrainei a aprobat joi, 21 septembrie, noua versiune a legii prin intermediul căreia se reglementează drepturile și folosirea limbilor minorităților naționale, așa cum a recomandat Comisia de la Veneția și Uniunea Europeană, relatează Agerpres.

UPDATE Regele Charles al III-lea a salutat joi,21 septtembrie, în Senatul francez, într-un discurs de un sfert de oră susţinut în a doua zi a vizitei sale de stat în Franţa, cooperarea militară britanico-franceză, mai mult decât necesară în contextul ”agresiunii nejustificate de pe continentul nostru”, în Ucraina, a Rusiei, relatează Le Figaro şi News.ro. ”Împreună suntem alături de poporul ucrainean”, a reafirmat suveranul britanic. ”Împreună, suntem de nezdruncinat în hotărârea noastră că Ucraina va triumfa şi ca libertăţile noastre, atât de tragi să prevaleze”, a dat el asigurări regele în franceză. ”Agresiunea nejustificată de pe continentul nostru” a Ucrainei de către Rusia are loc ”la peste 80 de ani după ce noi ne-am bătut cot la cot pentru eliberarea Europei”, a denunţat suveranul britanic.

UPDATE Mark Milley a părăsit funcţia de preşedinte al şefilor de stat major ai SUA pe care o ocupa din 2019. El a fost înlocuit de Charles Brown, relatează Voice of America.

UPDATE Uniunea Europeană va menține asistența militară pentru Ucraina, a comunicat joi Serviciul European pentru Acțiune Externă (EEAS), distanțându-se de Polonia, care a suspendat transferurile de armament către armata ucraineană pe fondul disputelor diplomatice generate de criza cerealelor. ”Poziția Europei este stabilă, rămâne neschimbată”, a declarat Peter Stano, purtătorul de cuvânt al Înaltului reprezentant UE pentru Afaceri Externe și Politici de Securitate, Josep Borrell Fontelles, potrivit Gândul.

UPDATE Preşedintele sud-coreean Yoon Suk Yeol a avertizat miercuri, în discursul ţinut la Adunarea Generală a ONU, despre posibilele tranzacţii cu armament între Rusia şi Coreea de Nord, notează Digi24.

UPDATE Soldații ruși sunt din ce în ce mai deprimați și apelează la băutură ca să prindă mai mult curaj și să poată face față ororilor. Într-un apel către un prieten, un soldat rus povestește că unitatea sa a primit recent 46 de înlocuitori, dintre care 20 au fost deja uciși, notează Adevărul.

UPDATE Rusia a introdus restricţii temporare la exporturile de benzină şi motorină, pe fondul penuriei de carburanți, pentru a stabiliza piaţa internă, a anunţat Guvernul de la Moscova. Autorităţile nu au precizat cum vor fi aplicate restricţiile.

UPDATE „Suntem o ţară paşnică. Nu vom trimite niciun glonţ în Ucraina”, a fost mesajul tranşant al lui Robert Fico pentru cei aproximativ 300 de susţinători la un miting politic săptămâna trecută în oraşul slovac Banovce nad Bebravou, înainte de alegerile din 30 septembrie, notează Mediafax.

UPDATE Ucraina a avertizat joi cu privire la „lunile dificile ce vor urma” după atacul „masiv” cu rachete lansat de Rusia în cursul nopţii care a vizat mai multe oraşe din ţară, inclusiv capitala Kiev, şi a ucis cel puţin două persoane la Herson (sud), potrivit autorităţilor ucrainene, relatează AFP. „Ne aşteaptă luni dificile: Rusia va continua să atace instalaţiile energetice şi esenţiale ucrainene”, a avertizat pe Telegram şeful adjunct al administraţiei prezidenţiale ucrainene, Oleksii Kuleba. Autorităţile ucrainene se tem că, odată cu apropierea toamnei, Moscova va relansa o campanie de bombardamente pentru a cufunda populaţia civilă în întuneric şi frig, la fel ca în toamna anului 2022, notează Cotidianul.

UPDATE Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, este, din nou, parte dintr-o campanie fake-news. Mai mulți utilizatori au distribuit un clip în care apare un bărbat îmbrăcat într-un costum strâmt și strălucitor care dansează și care seamănă cu liderul de la Kiev. În realitate, însă, protagonistul e un dansator și coregraf din Argentina, și nu președintele Ucrainei, așa cum susțin cei care răspândesc informațiile false, notează Digi24.

UPDATE Miniştrii Agriculturii din Slovacia şi Ucraina au convenit să pună la punct un sistem de licenţe pentru tranzacţiile cu cereale, ceea ce va permite ridicarea embargoului privind importul a patru produse agricole ucrainene în Slovacia, după ce noul sistem de licenţe va fi funcţional, a anunţat joi ministerul slovac al Agriculturii, transmite Reuters.

UPDATE Războiul din Ucraina s-a transformat într-un maraton, iar pacea nu poate fi atinsă fără îndepărtarea armatei ruse de pe teritoriile ucrainene, avertizează Oleksii Danilov, secretar al Consiliului de Securitate și Apărare al Ucrainei, notează Libertatea.

UPDATE Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) şi marina ucraineană au lovit în cursul nopţii de miercuri spre joi baza aeriană rusă Saki din Crimeea ocupată de Moscova, provocând "pagube serioase".

UPDATE Negocieri cu Varşovia vor avea loc „în următoarele zile” pentru a soluţiona disputa cu privire la exportul de cereale ucrainene prin Polonia, a anunțat joi Ministerul ucrainean al Agriculturii. Kievul dă asigurări că cele două ţări vecine menţin „relaţii strânse”, în ciuda tensiunilor puternice, care au culminat cu decizia Poloniei de a nu mai furniza arme Ucrainei.

UPDATE Deputații de la Chișinău au susținut joi, 21 septembrie, propunerea Guvernului de a prelungi starea de urgență pe întreg teritoriul Republicii Moldova cu încă 60 de zile, în contextul războiului din Ucraina. Pentru prelungirea stării de urgență au votat de 57 de deputați. Potrivit ministrului Afacerilor Interne, Adrian Efros, necesitatea prelungirii stării de urgență a fost determinată de riscurile persistente la adresa securității țării noastre, ca urmare a războiului brutal al Federației Ruse împotriva Ucrainei, și pentru asigurarea continuă a serviciilor de infrastructură, energie și gaze.

UPDATE Departamentul de Comunicații Strategice al Forțelor Armate ucrainene a confirmat că armata ucraineană a lovit postul de comandă al Flotei Mării Negre a Federației Ruse de lângă Sevastopol, scrie agenția Unian.  Imaginile din satelit arată distrugerile provocate.

UPDATE Guvernul polonez a încercat să corecteze declarațiile premierului Mateusz Morawiecki, potrivit cărora țara sa a oprit livrările de arme către Ucraina, atenuând astfel o dispută în creștere care a zdruncinat o alianță cheie din timpul războiului, relatează Bloomberg.

UPDATE Cancelarul german Olaf Scholz a denunţat puternic războiul preşedintelui rus Vladimir Putin împotriva Ucrainei în primul său discurs rostit miercuri în Consiliul de Securitate al ONU, relatează DPA. "Nenumăraţi copii ucraineni au fost răpiţi", a afirmat Scholz, adăugând:"trupele ruse au ucis, violat şi torturat" în Ucraina.Forţele ruse "au minat regiuni întregi, transformând lanuri de porumb în capcane mortale", a continuat el."Motivul pentru care suferinţa continuă în Ucraina şi în întreaga lume este şocant de simplu: preşedintele rus vrea să-şi ducă până la capăt planul imperialist de a-şi cuceri vecinul suveran, Ucraina", a declarat Scholz miercuri, la New York, în faţa celui mai puternic organism al ONU. El i-a cerut lui Putin să se conformeze solicitării Adunării Generale a ONU de a-şi retrage trupele şi de a pune capăt războiului."Nimic nu se aude mai tare astăzi ca tăcerea Rusiei drept răspuns la acest apel global pentru pace", a declarat Olaf Scholz, potrivit Ziare.com.

UPDATE Alegerile parlamentare din Slovacia, programate pentru 30 septembrie, ar putea să ducă la pierderea unui aliat de către Ucraina, în condițiile în care unul dintre cei mai vizibili candidați, fostul premier Robert Fico, a adoptat o atitudine tot mai dură la adresa guvernului de la Kiev, relatează Reuters.

UPDATE Ucraina a lansat peste noapte un atac asupra bazei aeriene Saky în Crimeea ocupată de ruși, au declarat surse din Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) presei ucrainene pe 21 septembrie.

UPDATE Nava „Resilient Africa", aflată sub pavilion Palau, a ajuns joi în strâmtoarea Bosfor din Turcia, potrivit Reuters. Aceasta este prima navă încărcată cu cereale din Ucraina care a intrat și a ieșit din Marea Neagră folosind un coridor umanitar organizat de ucraineni.

UPDATE Un hotel din Cerkasî a fost lovit în cadrul atacului nocturn lansat de Rusia. Autoritățile anunță că, în prezent, au fost înregistrate 10 victime, iar într-o piață din apropiere au izbucnit incendii. Se presupune că sub dărâmături ar mai exista și alți oameni. 

UPDATE Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, și șeful diplomației ruse, Serghei Lavrov, s-au angajat miercuri într-un schimb de replici la distanță în Consiliul de Securitate al ONU în legătură cu dreptul de veto al Moscovei, care, în opinia Kievului, „blochează” orice soluționare a conflictului din Ucraina, potrivit AFP. „Este imposibil să oprim acest război, deoarece toate eforturile se confruntă cu veto-ul agresorului sau al celor care îl susțin”, a marșat Zelenski într-un discurs în fața Consiliului de Securitate, în prezența ambasadorului rus la ONU, Vasilii Nebenzia. Lavrov, care a fost timp de mulți ani ambasadorul Rusiei la ONU, i-a răspuns președintelui ucrainean că dreptul de veto este un instrument juridic „legitim”, conferit celor cinci membri permanenți ai Consiliului de Securitate (Statele Unite, China, Rusia, Regatul Unit și Franța), notează HotNews.

UPDATE „Armata rusă a bombardat cartiere rezidențiale din Herson. În acest stadiu, ştim că sunt doi civili morţi”, a indicat pe Telegram şeful administraţiei militare din regiunea Herson, Oleksandr Prokudin. Alte patru persoane au fost transferate la spital, dintre care una în stare gravă, iar o a cincea a primit îngrijiri la faţa locului. Într-un mesaj ulterior, Prokudin a precizat că cele două victime sunt doi bărbați de 29 şi, respectiv, 41 de ani dintr-un bloc de locuințe, potrivit Cotidianul.

UPDATE Un important blogger rus pro-război prezice din celula sa de închisoare căderea Rusiei, la doar două luni după ce a fost arestat pentru că l-a criticat pe președintele Vladimir Putin spunând despre el că este o „mediocritate lașă”.Ghirkin, fost comandant de război și așa-zis „ministru al Apărării” al separatiștilor din Donețk, îl acuză pe Putin că nu a oferit răspunsuri la cele mai presante probleme și provocări ale Rusiei, potrivit Ziare.com.

UPDATE Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a declarat, prin intermediul canalului său oficial Telegram, că un tânăr de 18 ani și o fată de 9 ani au fost duși la spital după ce Rusia a declanșat un atac cu rachete împotriva Kievului la primele ore ale zilei de 21 septembrie.

UPDATE Ministerul ucrainean al Apărării a anunțat că două avioane și un elicopter rușilor au fost aruncate în aer de sabotori necunoscuți luni,18 septembrie, pe aerodromul Cikalovsk din suburbiile Moscovei. Un grup al Comisiei de Investigație investighează deja sabotajul, notează Ziare.com.

UPDATE Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, miercuri, că au fost găsite soluţii pentru gestionarea exporturilor cerealelor ucrainene, anume crearea unui sistem de autorizare, astfel încât să nu fie afectaţi fermierii din România.

UPDATE Preşedinta Maia Sandu a spus într-un interviu la France 24 că majoritatea cetăţenilor moldoveni preferă păstrarea statutului de neutralitate a ţării, întrucât, sub influenţa propagandei ruseşti, ei se tem că orice eventuală discuţie despre modificarea Constituţiei ar declanşa o intervenţie militară a Moscovei în Republica Moldova, potrivit News.ro. Maia Sandu spune că în prezent Ucraina este cea care ţine în siguranţă Republica Moldova şi crede că atunci când Kievul va câştiga războiul, ar putea exista o situaţie geopolitică oportună pentru a rezolva conflictul transnistrean, ceea ce ar facilita şi aderarea Chişinăului la UE.

UPDATE Cel puţin două zone din Kiev, inclusiv centrul oraşului, au fost lovite de resturi de rachete, anunţă mai mulţi martori citaţi de Reuters. Două persoane au fost spitalizate, printre care un copil.

UPDATE Polonia a anunţat miercuri seară că nu mai aprovizionează Kievul cu arme, declaraţie care ilustrează tensiunile tot mai mari dintre cei doi aliaţi, într-un moment cheie al ripostei Kievului la invazia rusă, notează Newsweek.

UPDATE Rusia a doborât în cursul nopţii 19 drone aeriene ucrainene deasupra Mării Negre şi a peninsulei anexate Crimeea, precum şi alte trei în regiunile Kursk, Belgorod şi Orel, a anunţat joi Ministerul Apărării, informează AFP, informează News.ro.

UPDATE Antonio Guterres, Secretarul General al ONU: „Lumea noastră se destramă. Tensiunile geopolitice cresc, iar provocările globale devin tot mai presante, iar noi părem să fim incapabili să ne unim pentru a răspunde.”

UPDATE „La Harkov s-au auzit deja mai multe explozii. Informațiile despre distrugeri și victime sunt în curs de clarificare”, a precizat primarul Ihor Teryehov. De asemenea, Administrația Militară a Kievului a afirmat că apărarea aeriană este activă, mai adaugă articolul Unian.

UPDATE Președintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a ajuns la un consens cu președintele ucrainean Volodimir Zelenski prin ocolirea liderilor statelor membre ale Uniunii Europene cu privire la autorizarea importului de cereale ucrainene.

UPDATE Volodimir Zelenski, conştient de riscul de oboseală din partea marelui său aliat american, va încerca joi, la Washington, să convingă Statele Unite să îl ajute să treacă "linia de sosire" împotriva Rusiei, dacă este posibil cu noi arme puternice.

UPDATE Preşedintele Klaus Iohannis a avut, miercuri, o întâlnire cu preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen şi vicepremierul bulgar, Mariya Gabriel, potrivit Agerpres.

UPDATE Egiptul, unul dintre cei mai mari importatori mondiali de grâu, va opta pentru aprovizionarea cu aproape o jumătate de tonă de grâu din Franţa şi Bulgaria, după ce Moscova a blocat livrarea de cereale ruseşti, au declarat pentru Bloomberg surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul.

UPDATE Omul de afaceri şi filantropul american Howard Buffett - unul dintre fiii investitorului multimiliardar Warren Buffett - consideră că publicul occidental şi-ar putea pierde din interesul faţă de războiul din Ucraina în următorul an, unul din motive fiind campania prezidenţială din SUA, relatează miercuri agenţia Reuters, care l-a intervievat pe Buffett la Kiev, notează Adevărul.

UPDATE Zelenski vrea reformarea dreptului de veto și a supravegherii Adunării Generale a ONU în discursul adresat Consiliului de Securitate. Președintele ucrainean a transmis miercuri, în cadrul Consiliului de Securitate al ONU, o listă de cerințe pentru Rusia. Președintele ucrainean vrea „retragerea completă a tuturor trupelor și formațiunilor militare rusești, inclusiv a flotei rusești din Marea Neagră”. Acesta a cerut și „retragerea tuturor mercenarilor și formațiunilor premilitare ale Rusiei de pe întregul teritoriu suveran al Ucrainei, în cadrul granițelor noastre recunoscute la nivel internațional începând cu 1991.” Zelenski a cerut, de asemenea, controlul deplin asupra întregii frontiere de stat și a zonei economice exclusive, inclusiv a Mării Azov și a Strâmtorii Kerch. „Punerea în aplicare a acestor două puncte va duce la o încetare onestă, fiabilă și completă a ostilităților”, a spus Zelenski. Zelenski spune că Rusia a comis o „agresiune criminală și neprovocată” care a încălcat atât normele războiului, cât și însăși Carta ONU”, notează AlephNews.

Război în Ucraina, ziua 574: Apelul NATO și misterul lui Kadîrov! Zelenski, aplaudat la ONU: Ocupantul să revină pe pământul său
Război în Ucraina, ziua 573: Blocadă sfidată, întâlnire Ramstein și Adunare ONU! Zelenski: „Rusia a crescut al doilea Hitler”
/VIDEO/ Părinți, obligați să cumpere caiete suplimentare pentru elevi? Ministrul Educației: E ilegal
/VIDEO/ Părinți, obligați să cumpere caiete suplimentare pentru elevi? Ministrul Educației: E ilegal
/PROMO/ Primarul de Chișinău, Ion Ceban, invitat la „Новая неделя”: De la 20:00, doar la TV8!
/PROMO/ Primarul de Chișinău, Ion Ceban, invitat la „Новая неделя”: De la 20:00, doar la TV8!
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1392: Premieră la negocieri, pașii următori și oda patriarhului. Kievul cere armistițiu, dar Rusia refuză
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1392: Premieră la negocieri, pașii următori și oda patriarhului. Kievul cere armistițiu, dar Rusia refuză
/VIDEO/ Verde-n ochi: Cum au ajuns crocodilii justiției să prindă muște. Ecouri după investigația Recorder
/VIDEO/ Verde-n ochi: Cum au ajuns crocodilii justiției să prindă muște. Ecouri după investigația Recorder
/VIDEO/ Fără salarii mai mari pentru profesori din 1 ianuarie 2026: Explicația ministrului Dan Perciun
/VIDEO/ Fără salarii mai mari pentru profesori din 1 ianuarie 2026: Explicația ministrului Dan Perciun

Scandal la Harvard: Fostul director de la morgă, trimis la pușcărie

missing
17 decembrie 2025, ora 16:17

Fostul director al morgii de la Harvard Medical School, Cedric Lodge, a fost condamnat la opt ani de închisoare pentru trafic de organe și resturi umane. Soția sa, Denise Lodge, a primit o pedeapsă de un an și jumătate pentru complicitate în facilitarea vânzării organelor furate. 

Potrivit AFP, cei doi au fost arestați în mai 2023, iar Cedric Lodge, care a condus morga până în mai 2023, a fost acuzat că a fost implicat din 2018 până în 2022 într-o „rețea națională” de trafic de resturi umane furate de la Harvard și o morgă din Arkansas. 

Conform justiției federale, Lodge fura organe și alte părți ale cadavrelor donate pentru cercetare și educație medicală, înainte de incinerare. 

Aceste resturi, inclusiv organe, creiere, piele, mâini, fețe și capete disecate, erau prelevate fără acordul angajatorului, al donatorului sau al familiei acestuia, și transportate la locuința sa din New Hampshire.  

Apoi, ele erau vândute, fie direct cumpărătorilor, fie expediate către alte state, generând profit ilegal. Harvard Medical School, una dintre cele mai prestigioase facultăți de medicină din lume, se află în zona Longwood din Boston, Massachusetts. 

Guvernul va prelua de la Lukoil-Moldova infrastructura de la aeroport și baza petrolieră din strada Muncești, fără a achita niciun ban, afirmă ministrul Infrastructurii Vladimir Bolea. /Proiectul PACCO, care prevede fuzionarea Procuraturii Anticorupție cu PCCOCS, a fost criticat de Comisia de la Veneția. Rămâneți cu noi pentru a afla cum răspund oficialii acestor critici. /Cadrele didactice din întreaga țară au organizat azi un flashmob prin care au cerut salarii mai mari. În buget nu sunt bani pentru asta, a declarat în replică Guvernul.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Statul preia toate bunurile companiei Lukoil de pe Aeroportul Chișinău. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu. /MAE avertizează că moldovenii din Rusia care solicită permise ședere sau cetățenie ar putea fi obligați să accepte angajamente militare și recomandă prudență și asistență consulară. /Stare de urgență în economie, în stânga Nistrului din cauza problemelor cu gazul. Așa -zisul lider de la Tiraspol spune că măsura este temporară. Angajații de la trei întreprinderi au fost trimiși în șomaj tehnic.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Peste 22 la sută din gospodăriile care au cerut compensații de la stat nu s-au calificat pentru ajutor la plata facturilor, au anunțat azi autoritățile. Plățile încep astăzi, iar numărul beneficiarilor este cu 20 de procente mai mic decât anul trecut. /7,5 tone de mărar de import cu reziduuri de pesticide au fost nimicite de ANSA. Instituția nu precizează nici de această dată din ce țară au fost aduse zarzavaturile. /Conflictul dintre Statele Unite și UE se adâncește pe fundalul războiului din Ucraina. După șirul de critici venite din partea lui Donald Trump, Președinta Comisiei Europene, i-a transmis liderului american să nu se amestece în democrația Europei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Acoperișul unui bloc de locuit cu 15 etaje din zona Circului a fost cuprins de flăcări în această dimineață. Două persoane au suferit intoxicații cu fum, iar un apartament de tip penthouse a fost distrus de foc. /Peste 10 tone de margarină pentru prepararea torturilor au fost distruse de ANSA. Testele de laborator au arătat că produsul conținea substanțe chimice peste limitele admise de legislație. /Investigația Recorder despre justiția capturată din țara vecină a zguduit sistemul judiciar românesc. O judecătoare de la Curtea de Apel București a confirmat azi o parte din dezvăluiri, în timp ce sute de români au protestat aseară la Consiliul Superior al Magistraturii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Ședința Guvernului a început azi cu un protest al fermierilor care acuză statul că nu face nimic pentru a-i ajuta să depășească consecințele secetei din acest an. /Ex-premierul Dorin Recean a fost numit în funcția de consilier prezidențial special. Președinția anunță că acesta se va ocupa de consolidarea securității naționale în contextul amenințărilor de tip hibrid. /Noi polemici între Primăria Chișinău și ministerul Educației. Ion Ceban a declarat azi că examinează introducerea testării antidrog în școli pentru elevii de peste 13 ani. Inițiativa a fost calificată de Dan Perciun drept inutilă și intruzivă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
14 șoferi riscă să rămână fără permise de conducere, după ce ar fi dat mită pentru a obține documentul, iar 9 examinatori de la Ungheni au statut de bănuit într-un dosar de corupție. /De la tribuna partidului pe care îl conduce, primarul Ion Ceban a cerut probe privind presupusul război hibrid al Rusiei împotriva Republicii Moldova, acuzându-i pe cei din PAS de justificări politice. /Fermierii anunță că vor protesta mâine în fața Guvernului. Aceștia cer moratoriu la executările silite și plata sumelor datorate de stat după ce seceta și roada slabă i-au împins în datorii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La aproximativ un an de când și-a ucis cu bestialitate propria mamă, a fost prins și încătușat. Un bărbat din Anenii Noi a reușit să ascundă de oamenii legii că el este autorul crimei, timp de aproape 10 luni. /Nivelul de sărăcie din Moldova rămâne ridicat, arată rezultatele unui sondaj al BNM privind stabilitatea financiară. Doar unul din patru moldoveni reușește să economisească lunar, în timp peste 70% rămân cu buzunarul gol. /Bucureștiul și-a ales un nou primar. Ciprian Ciucu, candidat PNL, a câștigat alegerile de duminică, obținând peste 36% din voturi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Centrul Anticorupție anunță că a ridicat cinci milioane de lei, după perchezițiile de ieri în dosarul de corupție ce vizează mai mulți funcționarii ai primăriei Chișinău. Banii, în diferită valută, erau păstrați la domiciliile, dar și birourile celor șapte reținuți. /Parcul de distracții OrheiLand se închide. Decizia vine la scurt timp după ce fugarul Ilan Șor a anunțat încetarea proiectelor sociale și a sprijinului politic pentru aleșii săi. /Statele Unite ridică parțial sancțiunile impuse gigantului rus Lukoil. Condiția pusă este însă ca veniturile obținute din tranzacțiile făcute în acest timp de benzinării din afara Rusiei să nu fie transferate către Moscova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Șapte persoane, inclusiv șeful direcției locativ-comunale a primăriei Chișinău, au fost reținute într-un dosar de corupție. În urma perchezițiilor, procurorii au ridicat câteva milioane de lei, în diferită valută. /Noi detalii despre pregătirea destabilizărilor în Republica Moldova. Oamenii legii au efectuat peste 50 de percheziții în care au fost vizate 35 de persoane din mai multe raioane. /Premierul Munteanu planifică tăierea salariilor pentru unii șefi de agenții guvernamentale. Anunțul a fost făcut în contextul aprobării de către Guvern a Legii Bugetului pentru anul viitor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Alertă la Pepeni, Sângerei. Un localnic a găsit o dronă pe un câmp din apropierea satului și a adus-o acasă cu un motocultor. Poliția spune că este vorba despre un aparat de zbor, utilizat pentru inducerea în eroare. /Încă unul dintre primarii lui Ilan Șor pleacă din funcție. După demisia primarului de Orhei și edilul orașului Taraclia și-a depus mandatul. Se prespune că acesta s-a mutat deja la Moscova. /Mai puțin „ajutor la contor”. Guvernul anulează compensațiile pentru energia electrică. Din 1 ianuarie, cheltuielile pentru lumină vor crește cu cel puțin o sută de lei pentru fiecare familie.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Judecat în dosarul fraudei bancare, Vladimir Plahotniuc, a fost însoți, astăzi, pentru prima dată, în fața instanței. /Primarul orașului Orhei și-a anunțat demisia, la apelul lui Ilan Șor, în timp ce consilierii susținuți până acum de fugar ezită să o facă. /Alertă în sudul țării, după un atac cu drone în Ucraina. Punctul de trecere Giurgiulești-Reni a fost închis noaptea trecută, în urma luptelor aeriene de la hotar cu Republica Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fugarul Ilan Șor se plânge că este nevoit să-și închidă „proiectele sociale” din Moldova pentru că nu mai are bani. Mai mult, își retrage și sprijinul politic pentru aleșii săi. /Alegeri fără alegeri în stâng Nistrului. După scrutinul de ieri, Tiraspolul a publicat o listă cu 33 de oameni despre care spune că au devenit deputați ai Sovietului Suprem. /Pacea din Ucraina a fost negociată ieri seară ore bune pe pământ american, în Florida. Ucrainenii și americanii s-au întâlnit față în față.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Organizatorul contrabandei cu arme de la vama Albița a fost plasat în arest în penitenciar pentru 30 de zile. Acesta se declară nevinovat. /Dimineața a început cu 20 de percheziții în dosarul TUX, după ce poliția declara zilele trecute că în schemă au mai apărut 50 de suspecți. /Percheziții și la Kiev. Este vizat Andrii Ermak, șeful de cabinet al președintelui Ucrainei. Oficialul este investigat în dosarul de corupție privind sectorul energetic din țara vecină, cel mai grav din mandatul actualului președinte.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fără o Comisie Electorală funcțională, deputații de la Comrat au stabilit data alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei. /Accident fatal, la Criuleni. Un șofer, urmărit de polițiști, s-a izbit într-o stație de așteptare a transportului public. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață. /Doi militari de la Gărzile Naționale au fost împușcați, în apropiere de Casa Albă. Un suspect a fost prins. Preşedintele american a denunţat un „act de terorism”.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Compensații mai mici pentru sezonul rece. Ajutorul maxim de 1400 de lei ar putea să scadă până la o mie. Un proiect de lege, în acest sens, ar urma să fie pus în discuție la Guvern. /Ambasadorul rus la Chișinău a fost întâmpinat, la ieșirea din Ministerul de Externe de drona rusească aterizată ieri la Florești. Angajații au așezat-o strategic pe treptele de la intrare, astfel încât diplomatul să o ocolească pentru a putea trece. /Armele și munițiile de contrabandă, descoperite la vama Albița sunt de producție rusească și ar fi fost aduse din Ucraina, fără să fie trecute prin scanerele Serviciului Vamal. Mai mulți vameși sunt vizați într-o anchetă, iar autoritățile avertizează că vor urma demisii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Cel puțin 6 drone au survolat ilegal spațiul aerian al țării noastre, noaptea trecută, iar una dintre ele a aterizat peste acoperișul unei case din Florești fără a provoca pagube. /Percheziții într-un dosar de finanțare ilegală a partidelor și spălare de bani în proporții deosebit de mari, iar potrivit surselor TV8, în vizor ar fi Valeriu Pleșca, fostul ministrul al apărării. /Planul de pace al americanilor a fost revizuit, iar numărul de puncte a fost redus de la 28 la 19. Între timp, rușii, care spun că nu au văzut încă documentul, au atacat noaptea trecută Kievul și au ucis cel puțin 6 civili.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Consilierii MAN și PAS din CMC au fost cât pe ce să se ia la bătaie la ședința de azi, iar mărul discordiei a fost, tradițional, bugetul municipal care nu a fost votat nici la sfârșit de an. /Autoritățile recunosc că cel puțin 30.000 de facturi de gaz emise luna aceasta de Energocom au conținut erori. Ministerul Energiei dă asigurări că datele vor fi corectate, iar facturile următoare vor fi recalculate. /Statele Unite au acceptat să analizeze noul plan de pace elaborat de europeni pentru a pune capăt războiului dintre Ucraina și Rusia. Negocieri la acest subiect se desfășoară încă de ieri, la Geneva, între delegația ucraineană și cea americană.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Autoritățile anunță că au reținut deja trei persoane în cazul camionului plin cu armament prins la vama Albița. 2 suspecți sunt locuitori ai regiunii transnistrene, iar încărcătura era de origine sovietică. /Cinci mașini parcate pe strada Vasile Lupu din capitală au fost distruse de un șofer care a intrat în ele cu automobilul pe care îl conducea. Ca printr-o minune, conducătorul buclucaș a scăpat fără nicio zgârietură. /Ministerul Muncii a propus Guvernului majorarea salariului minim la 6.300 de lei în 2026, cu 15% peste nivelul din 2025. Sindicatele resping propunerea și afirmă că majorarea nu asigură un trai decent în condițiile actuale de viață.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Românii de pe ambele maluri ale Prutului și-au luat azi rămas bun de la patriotul Ilie Ilașcu. Înmormântarea a avut loc la București, în timp ce la Chișinău a fost decretată Zi de Doliu Național și a fost organizată o ceremonie de comemorare. /Un moldovean a fost prins la vama Leușeni - Albița cu un camion încărcat cu armament și muniții, care, potrivit presei din România, urmau să ajungă în Israel. Potrivit lui Renato Usatîi, ar fi vorba de arme americane provenite cel mai probabil din Ucraina. /Moscova și Washingtonul ar încerca să împingă Kievul spre o pace favorabilă Rusiei, care ar presupune cedarea teritoriilor ocupate și statut oficial pentru limba rusă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Spațiul aerian al țării noastre a fost traversat, noaptea trecută de o dronă pe care sistemele de monitorizare moldovenești nu au detectat-o. În acest context, autoritățile de la Chișinău l-au convocat pe ambasadorul rus pentru explicații. /Doliu Național în Republica Moldova, în memoria celui mai aprig luptător pentru integritatea țării, Ilie Ilașcu, trecut în neființă acum două zile. Drapelele vor coborî în bernă mâine, în ziua în care eroul va fi înmormântat la București. /Un atac sângeros al rușilor, în vestul Ucrainei a luat cel puțin 25 de vieți și a rănit în jur de 120 de civili. Moscova a lansat în jur de 500 de drone și aproape 50 de rachete, asupra țării vecine.

Averea familiei lui Vasile Popa, fost șef SPPS: Automobil, apartament nou și datorii de milioane acoperite în 2025
Averea familiei lui Vasile Popa, fost șef SPPS: Automobil, apartament nou și datorii de milioane acoperite în 2025
/PROMO/ Primarul de Chișinău, Ion Ceban, invitat la „Новая неделя”: De la 20:00, doar la TV8!
/PROMO/ Primarul de Chișinău, Ion Ceban, invitat la „Новая неделя”: De la 20:00, doar la TV8!
/VIDEO/ Lege mai aspră după încercările de fraudă la obținerea cetățeniei. Eșanu: „Am avut personaje extrem de dubioase”
/VIDEO/ Lege mai aspră după încercările de fraudă la obținerea cetățeniei. Eșanu: „Am avut personaje extrem de dubioase”
/VIDEO/ Verde-n ochi: Cum au ajuns crocodilii justiției să prindă muște. Ecouri după investigația Recorder
/VIDEO/ Verde-n ochi: Cum au ajuns crocodilii justiției să prindă muște. Ecouri după investigația Recorder
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1391: Alertă de la Chișinău, negocieri la Berlin și submarin atacat. UE anunță un posibil acord cu SUA
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1391: Alertă de la Chișinău, negocieri la Berlin și submarin atacat. UE anunță un posibil acord cu SUA

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.