Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1398: Alertă privind Odesa, explozie la Moscova și oferta NATO. Kievul anunță „discuții productive”

externe

/LIVE TEXT/ Război în Israel, ziua 53: Armistițiu prelungit, prizonieri eliberați și focuri de armă! Israelul a estimat costul războiului

28 noiembrie 2023, ora 13:45

Israel și Hamas au propus, luni, o extindere a armistițiului în Fâșia Gaza. Armistițiul expiră marți, la prima oră a dimineții. Acordul a permis eliberarea a zeci de ostatici care se aflau în mâinile Hamas dar și a mai bine de 100 de deținuți palestinieni. Înțelegerea a permis intrarea a sute de camioane încărcate cu ajutoare umanitare, în Gaza, devastată după 7 săptămâni de bombardamente israeliene, ca răspuns la atacul sângeros condus de Hamas împotriva Israelului, pe 7 octombrie, în care și-au pierdut viața 1.200 de persoane, scrie RFI.

Secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, s-a alăturat luni vocilor care solicită o prelungire a armistiţiului din Fâşia Gaza dintre Israel şi mişcarea palestiniană Hamas, transmit AFP şi DPA, potrivit Agerpres. Totodată, purtătorul de cuvânt al Consiliului de Securitate Naţională al SUA, John Kirby, a declarat că „pentru a prelungi pauza, Hamas s-a angajat să elibereze încă 20 de femei şi copii”. Totuși, forțele israeliene și cele ale Hamas s-au confruntat, marți, în nordul Fâșiei Gaza, în incidente descrise de ambele părți drept o încălcare a armistițiului temporar.

UPDATE Banca centrală a Israelului a prezentat cea mai detaliată evaluare de până acum a implicațiilor economice ale războiului cu Hamas, în timp ce instituţia continuă să se abțină de la reducerile ratei dobânzii în favoarea stabilizării piețelor, scrie Bloomberg, citat de ZF. O perspectivă actualizată a departamentului de cercetare al băncii a estimat „efectul brut" al conflictului asupra Israelului la 198 de miliarde de shekeli (53 de miliarde de dolari), cheltuielile pentru apărare reprezentând mai mult de jumătate din total. Preţul fiscal al războiului a fost estimat anterior la 180 de miliarde de shekeli în 2023-2024 de către Leader Capital Markets, Ministerul de Finanţe afirmând că războiul comportă costuri de aproape 270 de milioane de dolari în fiecare zi.

UPDATE O profesoară de politologie de la Universitatea Princeton din SUA, Amaney Jamal, apreciază, pe baza unui sondaj de opinie realizate în teritoriile palestiniene chiar înainte de atacul Hamas de la 7 octombrie, că oamenii simt că suferă atât din cauza "ocupaţiei" Israelului, cât şi a "dictaturii" mişcărilor palestiniene, potrivit AFP, scrie Agerpres.

UPDATE SUA urmează să trimită în Egipt trei avioane militare cu ajutoare destinate Fâşiei Gaza, au anunţat oficiali de la Casa Albă, informează AFP; citată de News.ro.

UPDATE Mai multe persoane din Gaza sunt expuse riscului de moarte din cauza bolilor decât din cauza bombardamentelor, susţine un reprezentant al Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, potrivit Reuters.

UPDATE O navă de război a armatei franceze a ajuns într-un port din Egipt. Nava are la bord elicoptere cu care francezii îşi propun să transporte copiii răniţi din Gaza. Tot la bord sunt paturi de spital. Misiunile ar putea începe în această săptămână, potrivit Reuters.

UPDATE Negociatorii din Israel și ai Hamas și-au exprimat îngrijorarea cu privire la listele de ostatici și deținuți care sunt propuși pentru schimbul de luni. Ambele părți întocmesc câte o listă, iar documentele sunt schimbate cu 12 ore înainte de schimb, scrie Știripesurse.

UPDATE Șefa diplomației germane Annalena Baerbock a salutat luni eliberarea a unsprezece ostatici, printre care „doi adolescenți germani”, în cadrul acordului de armistițiu dintre Israel şi mișcarea Hamas, potrivit Adevărul.

UPDATE Miliardarul american Elon Musk a convenit ca serviciul său de acces la internet prin satelit Starlink să fie disponibil în Fâşia Gaza numai dacă va primi permisiunea din partea autorităţilor israeliene, potrivit ministrului israelian al comunicațiilor Shlomo Karhi, scrie HotNews.

UPDATE Armistițiul dintre Israel şi Hamas, care era pe punctul de a expira, a fost prelungit cu două zile, a anunţat luni Qatarul, mediator între cele două părți, ceea ce sporește perspectiva ca gruparea palestiniană să elibereze şi alţi ostatici în afară de cei 69 eliberaţi deja începând de vineri, relatează Reuters, citat de news.ro. Armistițiul va prelungi pauza de patru zile din războiul de şapte săptămâni dintre Israel şi gruparea palestiniană islamistă, care a declanşat noul conflict în urma incursiunii sale din 7 octombrie în sudul Israelului, în care a ucis aproximativ 1.200 de persoane şi a luat ostatice în jur de 240.

UPDATE Secretarul de stat al SUA Antony Blinken va vizita Israelul, Cisiordania și Emiratele Arabe Unite în cursul acestei săptămâni, a declarat luni un înalt oficial al Departamentului de Stat, informează Rador.

UPDATE Şeful diplomației Uniunii Europene, Josep Borrell și cel al Autorității Palestiniene, Riyad al-Maliki, au cerut, luni, instaurarea unui armistițiu durabil în Fâșia Gaza pentru a se putea avansa spre o soluție pacifistă, scrie RFI.

UPDATE Când luptele vor reîncepe, după încheierea armistițiului, armata israeliană se va întoarce spre sud și se va îndrepta spre ceea ce Hamas consideră a fi bastionul său. Iar războiul se va schimba semnificativ, crede Sean Rayment, fost căpitan în Regimentul britanic de Parașutiști în The Spectator. Israelul știe că o acalmie în lupte sau o încetare a focului convine Hamas. Până acum, atacurile împotriva Hamas au fost necruțătoare și nu seamănă cu nimic din ceea ce a experimentat gruparea teroristă în trecut. Dar fiecare zi care trece fără să aibă loc lupte oferă timp luptătorilor să se regrupeze, să se reînarmeze și să se retragă din tuneluri, știind că sunt în siguranță în fața atacurilor.În ceea ce privește Israelul, pauza temporară nu face decât să amâne inevitabilul. Eylon Levy, un purtător de cuvânt al guvernului israelian, a declarat pentru BBC: „Acest război trebuie să se încheie odată cu sfârșitul Hamas. Vom distruge în totalitate infrastructura teroristă și de guvernare a Hamas în interiorul Fâșiei Gaza și vom ținti fiecare lansator de rachete Hamas, fiecare tunel și fiecare terorist Hamas. Dacă nu facem acest lucru, dacă nu punem capăt acestui război de data asta, va mai exista o dată viitoare, iar data viitoare va fi mai rău, deoarece Hamas va fi încurajată să ne atace din nou. Promite în mod deschis că vrea să comită un alt masacru ca el din 7 octombrie. A dovedit că are capacitatea de a face acest lucru”, notează Ziare.com.

/LIVE TEXT/ Război în Israel, ziua 52: Navă eliberată, vizita lui Musk și ultima zi de armistițiu! Hamasul vrea prelungirea acordului
/LIVE TEXT/ Război în Israel, ziua 51: Prizonieri eliberați, dedicație lui Putin și probleme pentru Musk! "Gaza a devenit un peisaj lunar"
/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/FOTOREPORTAJ/ Zăpadă în Chișinău vs. Capitală fără omăt: Cum s-au schimbat iernile în oraș
/FOTOREPORTAJ/ Zăpadă în Chișinău vs. Capitală fără omăt: Cum s-au schimbat iernile în oraș
/VIDEO/ Compensațiile vor dispărea? Ministră: „Vrem să implementăm măsuri care să ducă la creșterea economică”
/VIDEO/ Compensațiile vor dispărea? Ministră: „Vrem să implementăm măsuri care să ducă la creșterea economică”
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Vladimir Plahotniuc va întâlni Anul Nou după gratii: Instanța a acceptat cererea procurorilor
/VIDEO/ Vladimir Plahotniuc va întâlni Anul Nou după gratii: Instanța a acceptat cererea procurorilor

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1398: Alertă privind Odesa, explozie la Moscova și oferta NATO. Kievul anunță „discuții productive”

22 decembrie 2025, ora 15:17

După patru zile în care hotarul de sud cu Ucraina a fost închis pentru cetățenii Republicii Moldova, azi-dimineață, lucrurile au revenit la normal. Posturile vamale Palanca și Tudora și-au reluat activitatea în regim obișnuit, informează Poliția de Frontieră, care, totuși, din motive de securitate, ne recomandă să evităm deplasările la Odesa. Traficul de la hotar cu regiunea Odesa a fost dat peste cap joi, după ce o dronă rusească a lovit podul de peste Nistru de la Maiaki, la doar 15 kilometri de Palanca. S-a întâmplat în momentul în care acesta era traversat de o mamă cu trei copii. Femeia a decedat, în timp ce copii cu diferite răni a fost duși la spital. 

Alertă maximă în Rusia. Nave avariate și incendiu de amploare pe coasta Mării Negre, la Krasnodar, după un atac masiv cu drone al Ucrainei în Rusia. Totodată, un general din Statul Major rus a fost ucis în explozia unei mașini capcană la sud de Moscova, informează luni Reuters şi AFP, care citează Comitetul de Anchetă. Anchetatorii ruși analizează mai multe piste, inclusiv implicarea serviciilor secrete ucrainene. Totodată, Rusia a desfășurat în Ucraina sistemul de apărare aeriană cu laser Silent Hunter, dezvoltat de China. Ucraina susține că forţele ruse au intrat în satul Krasnopillea din regiunea Sumî și au evacuat toată populația. Între timp, șeful NATO a numit trei niveluri de garanții de securitate pentru Kiev, pentru ca Rusia să nu mai atace. Totuși, Kremlinul neagă că Putin vrea să cucerească întreaga Ucraină și să recupereze teritorii din Europa care făceau parte anterior din URSS.

Președintele Finlandei, Alexander Stubb, a declarat pentru Fox News că acordul de pace dintre Rusia și Ucraina este mai aproape de finalizare decât în ​​orice alt moment al războiului. Stubb a atribuit acest progres diplomației lui Trump și presiunii sancțiunilor asupra giganților petrolieri ruși, dar a spus că dificultățile persistă, iar acum urmează cea mai dificilă etapă finală. El a adăugat că trimişii speciali ai președintelui Donald Trump, Jared Kushner și Steve Witkoff, au petrecut ultimele săptămâni "lucrând non-stop" pentru a reduce neînțelegerile dintre cele două părți. În ciuda retoricii publice intransigente a președintelui Putin, negociatorii Moscovei ar putea fi mai flexibili în spatele ușilor închise, a sugerat Stubb, numind contrastul dintre mesajele publice și discuțiile private "tipice în diplomație". Cu toate acestea, el a avertizat că obiectivul principal al Rusiei rămâne "practic distrugerea existenței Ucrainei", potrivit Spotmedia.

UPDATE Steve Witkoff a dat asigurări că Rusia își menține "angajamentul deplin" față de realizarea păcii în Ucraina după întâlnirile dintre reprezentanți ai Washingtonului și ai Moscovei în Florida, informează luni EFE. "În ultimele două zile, în Florida, emisarul special rus Kirill Dmitriev a avut întâlniri productive și constructive cu delegația americană pentru a avansa în privința planului de pace al președintelui (american Donald) Trump pentru Ucraina", a scris Witkoff, pe X. El a reiterat că Rusia "își menține angajamentul deplin față de realizarea păcii în Ucraina" și apreciază în mod deosebit eforturile SUA de a pune capăt conflictului și de a "restabili securitatea globală", potrivit Spotmedia.

UPDATE Influentul senator republican Lindsey Graham a declarat că Washingtonul ar trebui să intensifice dramatic presiunea asupra Moscovei - inclusiv prin furnizarea de rachete de croazieră Tomahawk Ucrainei - dacă Putin refuză să accepte o înțelegere negociată. "Dacă Putin spune nu, trebuie să schimbăm dramatic jocul, inclusiv prin furnizarea de rachete Tomahawk Ucrainei pentru a lovi fabricile de drone și rachete care există în Rusia. Aș da totul dacă Putin spune nu", a declarat Graham în emisiunea "Meet the Press", de la NBC. Senatorul a susținut că eforturile diplomatice actuale riscă să permită Moscovei să obțină câștiguri suplimentare sub acoperirea negocierilor. "Continuăm să interacționăm cu Rusia… iar el (Putin) respinge toate eforturile noastre", a spus el, adăugând că liderul rus "va continua să cucerească Donbasul cu forța până când vom crește presiunea", scrie Spotmedia.

UPDATE Comisia Europeană a deblocat, luni, 2,3 miliarde de euro pentru Ucraina, a șasea plată regulată în cadrul Facilității pentru Ucraina, principalul instrument al Uniunii pentru sprijinirea redresării Ucrainei, a reformelor și a parcursului către aderarea la UE. Până în prezent, UE a deblocat 26,8 miliarde de euro în cadrul Planului pentru Ucraina din martie anul trecut, respectiv aproape 70% din fondurile disponibile în cadrul primului pilon al Facilității pentru Ucraina, notează Spotmedia.

UPDATE Comisia a anunțat și un alt sprijin pentru Ucraina, unul care vizează domeniul energetic. O centrală termică din Lituania a fost relocată cu succes în Ucraina, finalizând cea mai amplă operațiune logistică coordonată de până acum. Această relocare va asigura alimentarea cu energie în rândul a un milion de ucraineni și vine drept o consolidare directă a rețelei naționale a Ucrainei, în urma atacurilor susținute ale Rusiei asupra infrastructurii sale. „Livrarea acestei centrale este solidaritatea europeană în acțiune și cea mai solicitantă operațiune logistică a noastră de până acum. Mulțumesc Lituaniei, Poloniei, României și tuturor partenerilor care au asigurat succesul acestei operațiuni colosale”, a declarat comisarul pentru pregătire, gestionarea crizelor și egalitate, Hadja Lahbib, scrie Spotmedia.

UPDATE Compania națională de energie a Ucrainei, Ukrenergo, principalul operator al rețelei electrice, care a suportat cele mai dure lovituri în urma atacurilor rusești cu drone și rachete, a început să ofere consultanță și instruire pentru omologii săi din Germania, Polonia și Lituania încă din această vară.„Dacă incursiunile dronelor rusești în Europa se intensifică, ar putea exista acte de sabotaj sau atacuri hibride asupra facilităților noastre energetice — trebuie să fim pregătiți corespunzător”, a declarat ministrul lituanian al Energiei, Zygimantas Vaiciunas, pentru Kyiv Independent.

UPDATE Rada Supremă, Parlamentul Ucrainei, pregătește constituirea unui grup de lucru care să analizeze posibilitatea organizării alegerilor prezidențiale chiar și sub incidența legii marțiale, după ce președintele Volodimir Zelenski a anunțat acest demers ca răspuns la criticile venite dinspre Washington, relatează EFE, citată de Agerpres.

UPDATE Rusia este pregătită să confirme într-un acord juridic că nu are nicio intenție de a ataca nici Uniunea Europeană, nici alianța militară NATO condusă de SUA, a declarat luni adjunctul ministrului rus de Externe, Serghei Riabkov, potrivit agenției de știri de stat RIA.

UPDATE Consiliul Uniunii Europene a prelungit oficial sancțiunile economice împotriva Rusiei cu încă șase luni, noile măsuri fiind valabile până pe 31 iulie 2026. Aceste sancțiuni vizează sectoare critice ale economiei ruse, inclusiv energia, finanțele, tehnologia, transporturile și bunurile de lux, scrie Gândul.

UPDATE Consulatul General al Rusiei din Gdansk, Polonia, s-a închis, relatează Agenţia de presă RIA NOVOSTI. „Pe 22 decembrie, Consulatul General al Rusiei din Gdansk s-a închis. Prin urmare, serviciile consulare pentru cetățenii ruși și străinii din Polonia sunt acum disponibile doar la Secția consulară a Ambasadei Rusiei din Varșovia”, anunţă MAE rus, potrivit Rador.

UPDATE Aderarea la Uniunea Europeană este obiectivul care reprezintă o prioritate absolută a politicii interne şi externe a Republicii Moldova, a spus luni preşedinta Maia Sandu, la reuniunea anuală a ambasadorilor, unde a trasat principalele direcţii ale politicii externe a ţării pentru anul 2026. La rândul său, ministra de Externe a României, Oana Țoiu, a spus că Bucureştiul rămâne un susţinător ferm al integrării europene a Republicii Moldova, scrie Digi24. Relaţia bilaterală dintre România şi Republica Moldova reprezintă cel mai puternic parteneriat diplomatic dintre două ţări în lume, a declarat ministrul român al Afacerilor Externe.

UPDATE Kremlinul afirmă că informațiile serviciilor secrete americane asupra obiectivelor lui Putin, dezvăluite de surse citate de Reuters, sunt greșite. Moscova a declarat, luni, că dacă serviciile secrete americane consideră că Vladimir Putin dorește să cucerească întreaga Ucraină și să recucerească părți din Europa care au făcut odinioară parte din Uniunea Sovietică, atunci serviciile secrete americane se înșală, scrie Mediafax.

UPDATE Biroul Federal de Investigații Criminale al Germaniei (Bundeskriminalamt – BKA) a înregistrat anul acesta pe teritoriul țării peste 1.000 de drone suspecte. Aparatele de zbor fără pilot au fost observate deasupra unor zone sensibile, inclusiv obiective militare, scrie Ziare.com.

UPDATE Cel puţin patru persoane au fost ucise, iar alte câteva zeci au fost rănite într-o nouă serie de atacuri ruse în Ucraina, în weekend, cu aproape 100 de drone şi rachete, dintre 75 au fost distruse, iar 19 au atins mai multe regiuni, relatează Euronews.

UPDATE Forțele ruse au lansat, în timpul nopții, un atac masiv cu drone asupra regiunii Odesa. O persoană a fost rănită. În urma bombardamentului au izbucnit incendii la instalațiile de infrastructură energetică, iar mai multe depozite care conțineau îngrășăminte și utilaje agricole au fost avariate. Intervențiile salvatorilor au fost complicate de alertele de raid aerian repetate, a comunicat serviciul de urgențe al Ucrainei.

UPDATE Criticii lui Donald Trump l-au acuzat de mult timp că nutrește o afinitate particulară pentru Rusia și liderul său ucigaș, Vladimir Putin. Un fost agent CIA face dezvăluiri care zguduie SUA: Trump s-ar putea să fie sub ”controlul reflexiv” al lui Putin, o operațiune secretă a Rusiei. Trump a devenit o țintă aproape ideală pentru acest tip de operațiune rusească. Aceste practici se încadrează într-o tradiție mai largă de „măsuri active” și război hibrid, care este cu mult anterioară lui Putin, spune într-o analiză John Sipher, care a lucrat 28 de ani în CIA din SUA, potrivit Tomorrow Affairsî, citat de Ziare.com.

UPDATE Fostul ministru de Externe, Cristian Diaconescu, a avertizat duminică, la Digi24, că Moscova nu a infirmat până în prezent planul - semnalat de către serviciile secrete americane - lui Vladimir Putin de a readuce sub influență rusească părți din Europa, în special din partea de est a continentului. „Nu a existat până acum vreo negare din partea Federației Ruse în legătură cu acest tip de aspirații”, a remarcat fostul demnitar. Cât despre negocierile ruso-americane din Florida, Diaconescu a recunoscut că are rezerve în privința intenției Moscovei de a face compromisuri pentru a asigura pacea în Ucraina.

UPDATE Guvernul rus a autorizat Ministerul Apărării să sisteze acordurile militare existente între România și alte zeci de țări din NATO. Decizia a fost publicată pe portalul oficial al guvernului rus pentru acte juridice. Acordurile fuseseră încheiate imediat după prăbușirea URSS, când Federația Rusă făcea primii pași spre democrație, drum oprit ulterior de regimul dictatorial al lui Vladimir Putin. Acordul militar dintre România și Rusia din martie 1994 a fost semnat de președinții de atunci Ion Iliescu și Boris Elțîn, potrivit agențiilor SEGA și Novinite, citate de Rador.

UPDATE Autoritățile sud-africane încearcă să dea de urma a aproximativ 20 de bărbați africani, care ar fi fost convinși să lupte în Ucraina de partea armatei ruse. France24 a analizat o scrisoare a fostului președinte Jacob Zuma, mărturia unui tată din Botswana și analiza unui expert în apărare pentru a înțelege ce s-a întâmplat cu acești bărbați și cine ar putea fi implicat în acest caz.

UPDATE În timp ce Germania se confruntă cu o Rusie ostilă, o companie din domeniul apărării intenționează să deschidă o fabrică de muniții în fosta zonă comunistă din est, dar mulți localnici simpatizează cu Moscova și se opun proiectului. Opoziția față de acest proiect de afaceri din orașul Luebben, statul Brandenburg, a crescut puternic în ultima perioadă, în ciuda promisiunii creării a sute de locuri de muncă în această regiune afectată de o criză economică, arată France24.

UPDATE Volodimir Zelenski s-a pronunțat pentru organizarea unei noi întâlniri cu partenerii europeni, în urma discuțiilor purtate între o delegație ucraineană și reprezentanții americani la Miami, în contextul continuării eforturilor diplomatice pentru încheierea războiului din Ucraina, transmite Agerpres.

UPDATE Ucraina a purtat discuții „productive şi constructive” cu negociatorii americani și europeni în weekend, în ceea ce privește planul de pace, spune delegația într-o declarație comună, potrivit CNN. „Ucraina rămâne pe deplin angajată în realizarea unei păci juste şi durabile. Prioritatea noastră comună este să oprim uciderile, să asigurăm securitatea garantată şi să creăm condiţii pentru redresarea, stabilitatea şi prosperitatea pe termen lung a Ucrainei”, au declarat Rustem Umerov, șeful ucrainean pentru securitate națională, și Steve Witkoff, emisarul special al SUA, într-o declarație comună, pe contul de X.

UPDATE Ministrul ucrainean de externe cere Rusiei să-i elibereze de urgenţă pe locuitorii satului Krasnopillea (Hrabivske) din regiunea Sumî. Ministrul ucrainean de externe, Andri Sibiha, a remis o declarație în urma informațiilor despre intrarea trupelor ruse în satul Hrabivske din regiunea Sumi. Potrivit Forțelor Armate Ucrainene și Comisarului ucrainean pentru Drepturile Omului, trupele ruse au evacuat aproximativ 50 de persoane din Hrabivske – întreaga populație adultă – pe care le-a dus pe teritoriul rusesc, scrie Rador.

UPDATE Dmitro Lihovoi, purtător de cuvânt al Direcției Principale de Comunicații a Forțelor Armate Ucrainene, a declarat pentru Ukrainska Pravda că, în urma ofensivei inamice, trupele ucrainene s-au retras din mai multe poziții din zona Grabivske. El a adăugat că eforturile de stabilizare a situaţiei sunt în curs de desfășurare în zona.

UPDATE Ucraina susține că forţele ruse au intrat în satul Krasnopillea (Grabivske) din regiunea Sumi și au evacuat întreaga populație. Forțele Armate Ucrainene și Comisarul Ucrainean pentru Drepturile Omului susțin că, în noaptea de 20 decembrie, forţele ruse au intrat în satul de frontieră Grabivske din regiunea Sumî și au evacuat 50 de civili. Autoritățile ruse nu au comentat aceste acuzații, dar canalele rusești pro-război Telegram au raportat capturarea unui grup de soldați ucraineni în Grabivske.

UPDATE Armata ucraineană încearcă să respingă o tentativă de străpungere a liniei frontului în regiunea Sumî. Rușii au înaintat din nou în această parte a regiunii, în mare parte ferită de lupte terestre intense după ce Ucraina a recâștigat teritorii acolo într-o contraofensivă din 2022, relatează The Guardian. "Luptele sunt în prezent în desfășurare în satul Grabivske", a anunțat duminică Statul Major al armatei ucrainene, adăugând că forțele ucrainene "depun eforturi pentru a-i împinge pe ocupanți înapoi pe teritoriul rus".

UPDATE Odinioară luptători de preț sub țari, cazacii Rusiei au fost ostracizată de autorități în perioada sovietică, însă, de la venirea la putere a lui Vladimir Putin, s-au reintegrat în societatea rusă, acționând ca o forță de poliție suplimentară, restabilindu-și statutul militar pe linia frontului în Ucraina, potrivit France 24.

UPDATE Un atac cu drone ucrainene în regiunea Krasnodar, din sudul Rusiei, a provocat avarii semnificative la infrastructura portuară și a declanșat un incendiu de amploare într-o localitate de pe coasta Mării Negre, transmite Mediafax. Incidentul a avut loc în noaptea de duminică spre luni, la terminalul Volna, potrivit autorităților regionale ruse. Conform sediului operațional al regiunii Krasnodar, două nave comerciale aflate la terminalul Volna au fost avariate, alături de două chei de acostare. Toți membrii echipajelor au fost evacuați în siguranță, nefiind raportate victime.

UPDATE Un general din Statul Major rus a fost ucis după explozia unei mașini capcană în curtea unei clădiri din sudul Moscovei, a informat, luni, Comitetul de Anchetă Rus. Comitetul de Anchetă a afirmat că analizează o pistă ucraineană, potrivit Agerpres. Generalul-locotenent Fanil Sarvarov, şeful direcției de instruire operațională a forţelor armate din cadrul Statului Major General rus, a fost ucis, a anunţat comitetul. El a participat la operațiuni de luptă în Cecenia și în conflictul din Osetia-Ingușetia între 1992 și 2003. O anchetă privind "moartea" lui Sarvarov, şeful departamentului de instruire operativă din cadrul Statului Major, a fost deschisă, a anunţat comisia într-un comunicat de presă.

UPDATE Un tren de marfă din apropierea orașului Korosten din regiunea Jîtomîr a fost atacat de o dronă rusească, a comunicat dimineață serviciul de presă al companiei feroviare de stat Ukrzaliznîția. Mecanicul de locomotivă și mecanicul-ajutor au fost răniți, iar mai multe trenuri au avut întârzieri, relatează Ukrainska Pravda.

UPDATE Secretarul general al NATO, Mark Rutte, urmărește să obțină împreună cu partenerii Kievului garanții ca, după un viitor acord de pace, Ucraina să nu mai fie niciodată atacată de Federația Rusă. Acesta a definit trei niveluri de garanții de securitate pentru Ucraina. El a făcut aceste declarații într-un interviu pentru publicația germană Bild. Conform lui Rutte, primul nivel de garanții pentru Kiev sunt Forțele Armate Ucrainene. „Acestea trebuie să fie într-o formă excelentă. Desigur, acum fac lucruri extraordinare în acest război, dar trebuie să fie capabile să apere țara și după război sau după un armistițiu pe termen lung”, consideră șeful Alianței Nord-Atlantice. Al doilea nivel este reprezentat de „Coaliția celor disponibili”, condusă de Franța și Marea Britanie. Al treilea nivel sunt Statele Unite. Rutte spune că, în vară, Președintele SUA, Donald Trump, și-a exprimat inițiativa de a participa la garanțiile de securitate pentru Ucraina. „Și acum lucrăm pentru a uni aceste trei elemente, astfel încât Putin să înțeleagă clar: «Nu mai am niciodată dreptul să mă ating de Ucraina»”, a conchis Secretarul general NATO.

UPDATE Odinioară luptători de preț sub țari, cazacii Rusiei au fost ostracizată de autorități în perioada sovietică, însă, de la venirea la putere a lui Vladimir Putin, s-au reintegrat în societatea rusă, acționând ca o forță de poliție suplimentară, restabilindu-și statutul militar pe linia frontului în Ucraina, potrivit France 24.

UPDATE Estonia a anunţat duminica aceasta că a semnat un acord pentru achiziționarea a cel puţin șase lansatoare de rachete fabricate în Coreea de Sud, informează luni dpa, conform Agerpres. 

UPDATE Președintele României, Nicușor Dan, a declarat într-un interviu acordat publicației POLITICO faptul că sfârșitul războiului din Ucraina nu este iminent, în ciuda eforturilor diplomatice, inclusiv ale președintelui american Donald Trump. Președintele român a punctat că lumea traversează o schimbare profundă de paradigmă, în care considerentele morale sunt tot mai des înlocuite de unele pragmatice și economice.

UPDATE Președintele României, Nicușor Dan că Statele Unite și Uniunea Europeană trebuie să ajungă la o mai bună înțelegere reciprocă, într-o lume marcată de schimbări rapide și de o abordare tot mai pragmatică a relațiilor internaționale, scrie Adevărul.

UPDATE Premierul britanic, Keir Starmer, a purtat o convorbire telefonică cu Președintele SUA, Donald Trump, în cadrul căreia părțile au discutat despre războiul Rusiei împotriva Ucrainei și eforturile internaționale pentru încheierea acestuia.

UPDATE Unitățile militare rusești care operează în Ucraina au început să utilizeze sistemul de apărare aeriană cu laser Silent Hunter, dezvoltat de China, conform informațiilor publicate pe mai multe platforme de socializare și analizate de echipa de monitorizare open-source a Army Recognition. Deși nici Moscova, nici Beijingul nu au confirmat, oficial, această desfășurare, utilizarea sistemului de apărare aeriană cu laser Silent Hunter ar reprezenta prima utilizare pe câmpul de luptă a armei cu energie direcționată a Chinei, în timp ce ambele părți caută modalități eficiente din punct de vedere al costurilor pentru a contracara expansiunea războiului cu drone. Sistemul Silent Hunter, dezvoltat de conglomeratul de stat chinez Poly Technologies, a fost confirmat vizual prin intermediul unor imagini distribuite de conturile de socializare afiliate armatei rusești. Montat pe un camion tactic 6×6 modificat, platforma dispune de o turelă laser montată pe acoperiș, un sistem de urmărire optică și un modul generator robust, scrie Gândul.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1397: Negocieri la Florida, record de spionaj și lovituri în Crimeea. Putin, gata de întâlnire cu Macron
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1396: Plan cu Moldova, atac la Odesa, cifre dezvăluite și propunerea SUA. Zelenski îi dă replica lui Putin
/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/FOTOREPORTAJ/ Zăpadă în Chișinău vs. Capitală fără omăt: Cum s-au schimbat iernile în oraș
/FOTOREPORTAJ/ Zăpadă în Chișinău vs. Capitală fără omăt: Cum s-au schimbat iernile în oraș
/ULTIMA ORĂ/ Pod de peste Nistru, lovit de drone explozive: Alerta Poliției de Frontieră
/ULTIMA ORĂ/ Pod de peste Nistru, lovit de drone explozive: Alerta Poliției de Frontieră
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Oferte de Revelion 2025 în Moldova: Cum te poți distra cu și fără bani de Anul Nou
/VIDEO/ Oferte de Revelion 2025 în Moldova: Cum te poți distra cu și fără bani de Anul Nou

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.