Deputații ar putea demara curând procedurile necesare pentru organizarea referendumului privind integrarea europeană, care ar putea avea loc în această toamnă, la pachet cu prezidențialele. Deputatul PAS, Adrian Cheptonar susține că fracțiunea din care face parte se va întruni miercuri, 20 martie, într-o ședință la care se vor decide pașii următori, pentru a da curs solicitării președintei Maia Sandu de a da start proceselor în sensul organizării referendumului.
„Doamna președintă abia a făcut apelul. Noi, fracțiunea, ne vom întruni mâine în cadrul unei ședințe care tot timpul precede pe cea a Parlamentului și vom decide în echipă cum procedăm procesual ca să demarăm procedurile la solicitarea președintei”, a spus Adrian Cheptonar în cadrul ediției de marți, 19 martie, a emisiunii „Cutia Neagră” de la TV8.
Cheptonar a mai spus că PAS susține inițiative Maiei Sandu de a organiza un referendum privind integrarea europeană a Republicii Moldova și că fiecare membru de partid va promova activ acest exercițiu electoral.
Luni, 18 martie, președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a propus ca Parlamentul să înceapă pregătirile pentru un referendum privind aderarea țării la Uniunea Europeană. Potrivit acesteia, viitorul referendum va determina prezentul și viitorul țării pentru deceniile următoare.
Anterior, șefa statului a negat în repetate rânduri că un referendum privind integrarea europeană ar putea fi folosit pentru a-și crește ratingul personal în noua campanie prezidențială.