Europarlamentarul român, Siegfried Mureșan, a venit cu un mesaj de felicitare pentru noul ministru de Externe al Republicii Moldova, Mihail Popșoi, care astăzi a depus jurământul de învestire în funcție. Acesta i-a urat mult succes și a subliniat că Popșoi este un „proeuropean adevărat”.
„Îi urez mult succes lui Mihai Popșoi în noua sa funcție de ministru al Afacerilor Externe al Republicii Moldova. Mihai Popșoi este un proeuropean adevărat, credibil, atât în interiorul Republicii Moldova, cât și la nivel european, iar rezultatele muncii sale se văd peste tot”, a scris Mureșan, pe Facebook.
Eurodeputatul a remarcat și că Popșoi este copreședinte la Comitetul Parlamentar de Asociere UE - Republica Moldova (PAC) și că împreună au reușit să introducă „pentru prima dată într-o rezoluție a comitetului solicitarea ca Republicii Moldova să-i fie acordat statutul de țară candidată la Uniunea Europeană”.
„Mihai a fost mereu alături de mine și la rândul meu voi continua să fiu alături de el. Mult succes!”, a conchis Siegfried Mureșan.
TV8.md reamintește că Mihail Popșoi a depus astăzi jurământul de învestire în funcția de ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene. Evenimentul a avut loc în prezența președintei Maia Sandu și a prim-ministrului Dorin Recean. Continuarea dialogului și a relațiilor de parteneriat strategic cu România, SUA, Bruxelles, Ucraina, sunt câteva dintre prioritățile anunțate de noul ministru al Afacerilor Externe, Mihai Popșoi.