Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1401: Atac la Nistru de Crăciun, prognoză de pace și refuzul Moscovei. Zelenski: „Fie ca Putin să piară”

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 814: Armă secretă, teroare la Harkov și noi explozii în Crimeea! Zelenski: Am trecut la contraofensivă

17 mai 2024, ora 23:42

Militarii ucraineni sunt capabili să reducă numărul bombardamentelor asupra orașului Harkov, efectuate de aviația armatei de ocupație, dar pentru aceasta au nevoie de permisiunea aliaților occidentali pentru a folosi sistemele lor de apărare antiaeriană asupra țintelor aflate pe teritoriul rus. În prezent, Rusia nu are de gând să captureze Harkovul, a declarat Vladimir Putin la o conferință de presă după vizita sa în China, scrie Meduza.

Totuși, conform unui raport al Institutului pentru Studiul Războiului, în ultimele săptămâni avioanele rusești au atacat tot mai des Harkovul și împrejurimile sale cu ajutorul bombelor ghidate și au lansat lovituri cu rachete, cu scopul de a slăbi apărarea ucraineană și de a forța locuitorii să părăsească orașul. Și aseară, armata rusă a continuat să terorizeze orașul. Primarul Igor Terehov spune că la Harkov s-au auzit explozii și i-a îndemnat pe locuitori să nu părăsească adăposturile și să fie precauți. Între timp, 4 avioane de război rusești de peste 117.000.000$, distruse în atacul cu drone din Crimeea, iar preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a declarat că, pentru prima dată de la începutul războiului, Forțele Armate nu duc lipsă de artilerie.

UPDATE Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a declarat că pentru prima dată, forțele armate ucrainene au suficiente obuze de artilerie. El a anunțat acest lucru vineri, 17 mai, în cadrul unei întâlniri cu jurnaliştii, scrie cotidianul rusesc Kommersant. Potrivit acestuia, acum nici o brigadă nu se plânge de lipsa obuzelor. Joi, el a spus că întreaga lume este de vină pentru ofensiva Rusiei de lângă Harkov, care nu a oferit Ucrainei suficiente arme.

UPDATE Cu 19 zile înainte ca Vladimir Putin să ordone trupelor sale să invadezeUcraina în februarie 2022, Rusia a lansat în spațiu un nou satelit experimental numit Cosmos-2553. Doi ani mai târziu, surse de spionaj americane l-au descris ca fiind prototipul unei arme nucleare anti-satelit capabile să amenințe securitatea SUA și să modifice echilibrele mondiale: arma secretă a Kremlinului despre care se vorbește la Washington cu îngrijorare crescândă de câteva luni, relatează La Repubblica.

UPDATE Consiliul Uniunii Europene a decis, vineri, oprirea activităților a patru companii media acuzate că difuzează propagandă pro-rusă și încearcă destabilizarea vecinilor Ucrainei și a instituțiilor europene, în contextul invaziei militare ruse, scrie Gândul. ”Consiliul UE a decis astăzi suspendarea activităților a patru companii media care difuzează și susțin propaganda rusă și războiul de agresiune împotriva Ucrainei: Voice of Europe, RIA Novosti, Izvestia și Rossiyskaya Gazeta. Aceste companii media sunt permanent sub controlul direct sau indirect al conducerii Federației Ruse și au fost esențiale și utile în avansarea și sprijinirea războiului de agresiune al Rusiei contra Ucrainei și în destabilizarea țărilor vecine”, anunță instituția, într-un comunicat.

UPDATE Statele Unite se află de mult timp într-un ”război indirect” cu Rusia, a afirmat vineri Serghei Riabkov, adjunct al ministrului rus de Externe, în timp ce Administrația de la Beijing consideră că, prin mentalitatea specifică Războiului Rece, Washingtonul este responsabil de izbucnirea conflictului din Ucraina.

UPDATE Conform bazei de date a Parlamentului de la Kiev, președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a promulgat o lege care permite unor categorii de condamnați să se înroleze în armată. De asemenea, a fost promulgată şi o lege separată care prevede majorarea amenzilor pentru cei care nu respectă regulile de mobilizare în armată, scrie Rador.

UPDATE Țările din NATO echipează Ucraina cu un număr de rachete suplimentare cu rază lungă de acțiune pe care de altfel armata acestei țări le-a folosit deja pentru a lovi aerodromurile rusești, sediile navale, podurile și alte ținte de mare valoare. Aceste rachete furnizate de Occident conferă un impuls major capacității de foc a Ucrainei. Astfel, au explicat pentru Business Insider foști ofițeri americani, aceste muniții ar putea ajuta Kievul să țintească locații esențiale pentru operațiunile Rusiei și chiar pună forțele de luptă și de sprijin ale acesteia în situația de a nu avea „unde să se ascundă”.

UPDATE Ucraina a apelat în ultimele săptămâni la o armă neobișnuită pentru a lansa atacuri cât mai adânc pe teritoriul Rusiei: un avion mic controlat de la distanță și plin de explozibili, care seamănă cu unele variante de Cessna, potrivit Business Insider.

UPDATE Ucraina a lansat în noaptea de joi spre vineri un atac masiv asupra unor instalații petroliere din regiunile din sud-vestul Rusiei, Kremlinul susținând că a neutralizat peste 100 de drone aeriene și navale, relatează AFP și Kyiv Independent.

UPDATE Președintele Volodimir Zelenski, într-o conversație telefonică cu premierul polonez Donald Tusk, a fost de acord să înceapă imediat pregătirea unui acord bilateral de securitate, a postat liderul ucrainean pe Twitter (X), relatează „Evropeyska Pravda”.

UPDATE Liderul cecen Ramzan Kadîrov a cerut atacarea Estoniei cu rachete hipersonice rusești Kinjal după ce statul baltic a adoptat o lege care vizează activele rusești înghețate, informează Kommersant.

UPDATE Kievul pregăteşte trupe pentru a apăra regiunea nordică Sumy, potrivit comandantului-şef al forţelor armate ucrainene. Oleksandr Sîrski spune că se aşteaptă ca luptele să se intensifice pe măsură ce Rusia continuă să atace Harkovul - următoarea posibilă ţintă fiind Sumy, la aproximativ 170 km nord-vest, scrie Mediafax.

UPDATE Rusia va răspunde cu aceeași monedă la orice comportament nuclear ambiguu din partea Occidentului, a declarat vineri ministrul adjunct de externe rus Serghei Riabkov într-un amplu interviu acordat agenţiei oficiale de presă TASS, informează Reuters, transmite Agerpres.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat, într-o discuție cu jurnaliștii, că rușii nu au ajuns la „linia concretă de apărare” și că cei care au spus că a liniile de apărare au fost străpunse în Harkov spun „prostii”. Președintele a menționat că rușii au ajuns doar la prima linie de fortificații, potrivit Ukrainska Pravda.

UPDATE Forțele Armate Ucrainene pot reduce numărul de avioane inamice care bombardează Harkovul, dar pentru a face acest lucru au nevoie de permisiunea țărilor occidentale pentru a folosi sistemele de apărare aeriană occidentale în spațiul aerian rusesc. Despre aceasta a comunicat RBK-Ucraina cu referire la un raport al Institutului pentru Studiul Războiului (ISW).  Raportul confirmă faptul că, în ultimele săptămâni, avioanele rusești au atacat din ce în ce mai mult orașul Harkiv și împrejurimile lui cu bombe planor și cu diverse rachete pentru a slăbi apărarea ucraineană și a forța locuitorii să părăsească orașul, potrivit Libertatea Cuvântului.

UPDATE Rusia este pregătită pentru negocieri cu Ucraina, a declarat președintele Vladimir Putin jurnaliștilor ruși care îl însoțesc în vizita din China. Liderul de la Kremlin susține că Rusia nu a refuzat să negocieze cu Ucraina – spre deosebire de Kiev – dar și că „este necesar să înțelegem cu cine anume poate fi tratat acolo“, scrie TASS. 

UPDATE Președintele Vladimir Putin a declarat vineri că forțele ruseşti care avansează în regiunea Ucrainei, Harkiv creează o „zonă tampon” pentru a proteja regiunile de graniță cu Rusia, dar a spus că ocuparea orașului Harkiv nu face parte din planul actual al armatei ruse, scrie Rador.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski anunță că rușii avansează pe front în Nord, în zona Harkov, dar situația s-a stabilizat și că cel mai avansat punct al rușilor în teritoriul ucrainean este de 10 kilometri, conform RBC, scrie Mediafax.

UPDATE Un înalt diplomat rus a declarat vineri că SUA a intrat de mult într-o stare de război indirect cu Rusia și se joacă cu focul în Ucraina, comportându-se astfel încât situația să scape de sub control. Comentariile ministrului adjunct de externe Serghei Riabkov dintr-un interviu acordat agenției de presă de stat TASS reflectă îngrijorarea crescândă a administraţiei ruseşti cu privire la ceea ce consideră o escaladare periculoasă a Occidentului în Ucraina, în condiţiile în care forțele ruseşti avansează în mai multe locuri, scrie Rador.

UPDATE Guvernatorul regiunii Harkov a declarat vineri că forțele rusești sunt pe cale să distrugă orașul Vovchansk și avansează spre orașul Loukiantsi. Armata rusă a recurs adesea la distrugerea orașelor ucrainene pentru a le cuceri, precum Bahmut anul trecut și Avdiivka în februarie, folosind bombardamente masive pentru îndepărta forțele de apărare, notează France Presse.

UPDATE Imagini din satelit arată că o lovitură ucraineană cu arme cu rază lungă, pe care Rusia a anunțat că a interceptat-o, a distrus săptămâna aceasta trei avioane de luptă rusești și un depozit de combustibil de la baza aeriană Belbek din Crimeea, cea care apără Flota Mării Negre.

UPDATE Săptămâna viitoare, țările din G7 sunt așteptate să susțină inițiativa Uniunii Europene privind confiscarea veniturilor din activele rusești blocate în favoarea Ucrainei. Reuters a relatat aceste informații, citând surse. Se subliniază că statele din G7 vor susține propunerea UE în cadrul întâlnirii la nivel de miniștri ai finanțelor din 24 până în 25 mai 2024. Un oficial care a vorbit sub protecția anonimatului a explicat că discuțiile se vor concentra asupra utilizării veniturilor provenite din activele rusești blocate, nu asupra acestor active în sine. Totuși, se menționează că orice decizie trebuie să aibă sprijinul țărilor membre ale Uniunii Europene și o „bază legală solidă”.

UPDATE Preşedintele Volodimir Zelenski, care joi a fost la Harkov, în condiţiile în care regiunea se află de o săptămână sub asaltul trupelor ruse, spune că ucrainenii au trecut la contraofensivă, iar rezultatele ar trebui să se vadă, însă situaţia este în continuare ameninţătoare, bombardamentele ruşilor continuă şi chiar şeful administraţiei din oraşul Vovceansk a fost rănit. Aflat la Harkov, Zelenski a organizat acolo o reuniune a Consiliului de Apărare, cu principalii comandanţi militari şi ai serviciilor de informaţii şi securitate.

UPDATE Noaptea trecută, dronele au lovit rafinăria de petrol din orașul rusesc Tuapse (regiunea Krasnodar). La fața locului a izbucnit un incendiu. Canalul de Telegram Astra a arătat imagini în care se vede cum focul și fumul învăluie rafinăria. Locuitorii locali susțin că atacul cu drone a vizat exact rafinăria din Tuapse. Cu toate acestea, reprezentanții cartierului general operativ local afirmă că a fost doar o „flacără ca urmare a căderii” unei drone pe teritoriul rafinăriei.

UPDATE În această noapte, Crimeea ocupată și Novorossiysk (regiunea Krasnodar) s-au confruntat cu un atac masiv al dronelor aeriene și a dronelor marine. La 01:30, oficialul instalat de Moscova la Sevastopol, Mihail Razvojaev, a declarat că militarii resping atacul dronelor aeriene cu ajutorul armelor de foc. Curând, în oraș, s-a înregistrat o cădere parțială a curentului electric. Razvojaev a explicat că aceasta se datorează opririi unei părți a echipamentului la stația electrică „Sevastopol” - conform spuselor sale, pe aceasta au căzut fragmente ale dronelor doborâte.

UPDATE Vizita lui Vladimir Putin în China este prezentată de ambele țări ca fiind o coordonare a eforturilor pașnice, în timp ce în realitate Beijingul și Moscova se pregătesc să facă față Occidentului. Despre acest lucru scrie publicația britanică The Telegraph, analizând primele declarații ale lui Putin și Xi Jinping. „În comentariile făcute în fața camerelor înainte de începerea întâlnirilor închise, cei doi lideri au vorbit despre stabilitatea globală și rezolvarea conflictelor, cum ar fi războiul din Ucraina. Dar când s-au așezat la masă pentru negocieri joi dimineață, a devenit clar că nu totul era despre pace”, se menționează în articol. Publicația subliniază faptul că în Beijing, Putin a adus în special noul său ministru al apărării, Andrei Belousov. Cu toate acestea, predecesorul său, Serghei Șoigu, care a fost transferat în Consiliul de Securitate al Rusiei, face, de asemenea, parte din delegație. Alături de conducătorii Rosatom și Roscosmos.

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 813: Dronă în România și risc de război mondial! Zelenski e la Harkov, iar Putin și-a vizitat aliatul
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 812: Explozii în Crimeea și situație dificilă pe front! Zelenski cere accelerarea livrărilor de arme
/DOC/ Mandat public și alt job privat: Ce a descoperit ANI în privința unui primar din Moldova
/DOC/ Mandat public și alt job privat: Ce a descoperit ANI în privința unui primar din Moldova
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
Descoperire macabră în ajun de Crăciun: Poliția a intervenit de urgență lângă Aeroportul Chișinău
Descoperire macabră în ajun de Crăciun: Poliția a intervenit de urgență lângă Aeroportul Chișinău
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Primarul Ion Ceban, huiduit la Arena Chișinău: Mesajul transmis în timpul concertului Zdob și Zdub
/VIDEO/ Primarul Ion Ceban, huiduit la Arena Chișinău: Mesajul transmis în timpul concertului Zdob și Zdub

/VIDEO/ Papa Leon ar putea vizita Ucraina: „Să ne rugăm ca zgomotul armelor să înceteze”

missing
25 decembrie 2025, ora 18:45

Papa Leon al 14-lea a îndemnat Rusia și Ucraina să găsească „curajul” pentru un „dialog sincer, direct și respectuos” în timpul unei binecuvântări de Crăciun la Vatican. Rugămintea lui pentru pace în Ucraina vine în timp ce eforturile diplomatice de a pune capăt războiului, care durează de aproape patru ani, continuă. 

„Să ne rugăm într-un mod special pentru poporul ucrainean greu încercat, ca zgomotul armelor să înceteze și ca părțile implicate, sprijinite de angajamentul comunității internaționale, să găsească curajul de a se angaja într-un dialog sincer, direct și respectuos”, a declarat Papa Bisericii Catolice, Papa Leon al XIV-lea.

Reprezentantul diplomatic al Papei în Ucraina a declarat astăzi că o vizită a Pontifului în țara vecină este „foarte posibilă”.

Ambasadorul Vaticanului a precizat că discuțiile privind această vizită continuă și a amintit că ideea a fost luată în considerare încă din primăvara anului 2022, în contextul apărării orașului Mariupol. Papa Francisc considera atunci posibilitatea de a veni în Ucraina, cu câteva zile înainte ca apărătorii orașului să se predea.

Milioane de oameni din toată lumea sărbătoresc astăzi Nașterea Domnului. În Republica Moldova, atmosfera de Crăciun se resimte mai mult în capitală și în câtea sate din nordul și sudul țării, unde creștinii respectă calendarul grigorian. /Crăciunul pe stil nou aduce carburanți la cele mai mici prețuri din ultimii aproape patru ani. Benzina și motorina nu au mai costat atât de ieftin din ianuarie 2022. /Ger extrem în Siberia. În Iakutia s-au înregistrat –56°C, iar meteorologii avertizează că temperaturile ar putea coborî chiar și până la -60 de grade.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Detalii halucinante despre crima descoperită ieri la Anenii Noi. Trei persoane au fost reținute. În gospodăria principalului suspect au fost descoperite osăminte de om, dar și haina în care era îmbrăcată victima în ziua dispariției. /Percheziții la 8 luni de la demolarea fostului cinematograf „Gaudeamus”. Oamenii legii cercetează reprezentantul unei companii de construcții, alături de alte persoane din Primărie, responsabile de autorizarea lucrărilor. /Șeful Statului Major al armatei libiene, patru oficiali militari de rang înalt și trei membri ai echipajului au murit după ce avionul lor s-a prăbușit lângă Ankara, la scurt timp după decolare.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc va petrece Crăciunul și Revelionul în Penitenciar au decis azi magistrații de la judecătoria Buiucani. În ședința de azi au fost audiați încă doi martori ai apărării. /Vlad Filat și fosta sa soție, Sanda Filat au fost găsiți vinovați de o instanță franceză de spălare de bani. Fostul premier s-a ales cu doi ani de închisoare și cu o amendă de 100 de mii de euro. /O mașină capcană a ucis un general al Statului Major rus, în sudul Moscovei. Explozibilul, instalat sub caroserie a fost detonat la căteva minute după ce vehiculul a pornit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Postul vamal Palanca și-a sistat activitatea, iar cel de la Tudora asigură traficul doar celor porniți la Belgorod-Dnestrovsk, urmare a unor noi atacuri cu drone rusești asupra podului de peste Nistru de la Maiaki. /Fostul deputat PLDM Veaceslav Ioniță s-a prezentat în instanță în apărarea lui Plahotniuc. Acesta a vorbit despre implicarea lui Vlad Filat în devalizarea sistemului bancar. /Europenii nu au găsit curaj ca să ofere Ucrainei activele înghețate ale Rusiei, dar au căzut de acord să ofere Kievului un împrumut de 90 de miliarde de euro, fără nicio dobândă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Atac cu drone rusești lângă granița Republicii Moldova. A fost suspendată activitatea în punctele de trecere Palanca-Maiaki-Udobnoe și Tudora-Starokazacie. /Cei mai mari rivali politici s-au văzut, astăzi, în instanță. Vlad Filat a încercat fără succes să intre în camera de escortă pentru o întâlnire cu Vlad Plahotniuc, adus în cătușe la judecată. /Avizul critic al Comisiei de la Veneția a pus pe pauză proiectul PACCO, ce pevede crearea unei noi procuraturi în locul Procuraturii Anticorupție și PCCOCS. Președintele Parlamentului afirmă că este nevoie de noi consultări.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Andrian Candu, fostul președinte al Parlamentului, a venit astăzi în instanță ca să-și apere nașul, acuzat de implicare în devalizarea sectorului bancar. /Guvernul a renunțat la ideea de a cumpăra activele Lukoil-Moldova de la aeroport în momentul în care s-a prins că, după privatizare, investitorul rus nu și-a onorat toate angajamentele investiționale. /Președintele rus Vladimir Putin dă asigurări că Moscova își va atinge obiectivele sale în războiul din Ucraina și va ocupa teritoriile pe care le revendică ca fiind ale Rusiei, în pofida numeroaselor încercări internaționale de a pune capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Guvernul va prelua de la Lukoil-Moldova infrastructura de la aeroport și baza petrolieră din strada Muncești, fără a achita niciun ban, afirmă ministrul Infrastructurii Vladimir Bolea. /Proiectul PACCO, care prevede fuzionarea Procuraturii Anticorupție cu PCCOCS, a fost criticat de Comisia de la Veneția. Rămâneți cu noi pentru a afla cum răspund oficialii acestor critici. /Cadrele didactice din întreaga țară au organizat azi un flashmob prin care au cerut salarii mai mari. În buget nu sunt bani pentru asta, a declarat în replică Guvernul.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Statul preia toate bunurile companiei Lukoil de pe Aeroportul Chișinău. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu. /MAE avertizează că moldovenii din Rusia care solicită permise ședere sau cetățenie ar putea fi obligați să accepte angajamente militare și recomandă prudență și asistență consulară. /Stare de urgență în economie, în stânga Nistrului din cauza problemelor cu gazul. Așa -zisul lider de la Tiraspol spune că măsura este temporară. Angajații de la trei întreprinderi au fost trimiși în șomaj tehnic.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Peste 22 la sută din gospodăriile care au cerut compensații de la stat nu s-au calificat pentru ajutor la plata facturilor, au anunțat azi autoritățile. Plățile încep astăzi, iar numărul beneficiarilor este cu 20 de procente mai mic decât anul trecut. /7,5 tone de mărar de import cu reziduuri de pesticide au fost nimicite de ANSA. Instituția nu precizează nici de această dată din ce țară au fost aduse zarzavaturile. /Conflictul dintre Statele Unite și UE se adâncește pe fundalul războiului din Ucraina. După șirul de critici venite din partea lui Donald Trump, Președinta Comisiei Europene, i-a transmis liderului american să nu se amestece în democrația Europei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Acoperișul unui bloc de locuit cu 15 etaje din zona Circului a fost cuprins de flăcări în această dimineață. Două persoane au suferit intoxicații cu fum, iar un apartament de tip penthouse a fost distrus de foc. /Peste 10 tone de margarină pentru prepararea torturilor au fost distruse de ANSA. Testele de laborator au arătat că produsul conținea substanțe chimice peste limitele admise de legislație. /Investigația Recorder despre justiția capturată din țara vecină a zguduit sistemul judiciar românesc. O judecătoare de la Curtea de Apel București a confirmat azi o parte din dezvăluiri, în timp ce sute de români au protestat aseară la Consiliul Superior al Magistraturii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Ședința Guvernului a început azi cu un protest al fermierilor care acuză statul că nu face nimic pentru a-i ajuta să depășească consecințele secetei din acest an. /Ex-premierul Dorin Recean a fost numit în funcția de consilier prezidențial special. Președinția anunță că acesta se va ocupa de consolidarea securității naționale în contextul amenințărilor de tip hibrid. /Noi polemici între Primăria Chișinău și ministerul Educației. Ion Ceban a declarat azi că examinează introducerea testării antidrog în școli pentru elevii de peste 13 ani. Inițiativa a fost calificată de Dan Perciun drept inutilă și intruzivă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
14 șoferi riscă să rămână fără permise de conducere, după ce ar fi dat mită pentru a obține documentul, iar 9 examinatori de la Ungheni au statut de bănuit într-un dosar de corupție. /De la tribuna partidului pe care îl conduce, primarul Ion Ceban a cerut probe privind presupusul război hibrid al Rusiei împotriva Republicii Moldova, acuzându-i pe cei din PAS de justificări politice. /Fermierii anunță că vor protesta mâine în fața Guvernului. Aceștia cer moratoriu la executările silite și plata sumelor datorate de stat după ce seceta și roada slabă i-au împins în datorii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La aproximativ un an de când și-a ucis cu bestialitate propria mamă, a fost prins și încătușat. Un bărbat din Anenii Noi a reușit să ascundă de oamenii legii că el este autorul crimei, timp de aproape 10 luni. /Nivelul de sărăcie din Moldova rămâne ridicat, arată rezultatele unui sondaj al BNM privind stabilitatea financiară. Doar unul din patru moldoveni reușește să economisească lunar, în timp peste 70% rămân cu buzunarul gol. /Bucureștiul și-a ales un nou primar. Ciprian Ciucu, candidat PNL, a câștigat alegerile de duminică, obținând peste 36% din voturi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Centrul Anticorupție anunță că a ridicat cinci milioane de lei, după perchezițiile de ieri în dosarul de corupție ce vizează mai mulți funcționarii ai primăriei Chișinău. Banii, în diferită valută, erau păstrați la domiciliile, dar și birourile celor șapte reținuți. /Parcul de distracții OrheiLand se închide. Decizia vine la scurt timp după ce fugarul Ilan Șor a anunțat încetarea proiectelor sociale și a sprijinului politic pentru aleșii săi. /Statele Unite ridică parțial sancțiunile impuse gigantului rus Lukoil. Condiția pusă este însă ca veniturile obținute din tranzacțiile făcute în acest timp de benzinării din afara Rusiei să nu fie transferate către Moscova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Șapte persoane, inclusiv șeful direcției locativ-comunale a primăriei Chișinău, au fost reținute într-un dosar de corupție. În urma perchezițiilor, procurorii au ridicat câteva milioane de lei, în diferită valută. /Noi detalii despre pregătirea destabilizărilor în Republica Moldova. Oamenii legii au efectuat peste 50 de percheziții în care au fost vizate 35 de persoane din mai multe raioane. /Premierul Munteanu planifică tăierea salariilor pentru unii șefi de agenții guvernamentale. Anunțul a fost făcut în contextul aprobării de către Guvern a Legii Bugetului pentru anul viitor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Alertă la Pepeni, Sângerei. Un localnic a găsit o dronă pe un câmp din apropierea satului și a adus-o acasă cu un motocultor. Poliția spune că este vorba despre un aparat de zbor, utilizat pentru inducerea în eroare. /Încă unul dintre primarii lui Ilan Șor pleacă din funcție. După demisia primarului de Orhei și edilul orașului Taraclia și-a depus mandatul. Se prespune că acesta s-a mutat deja la Moscova. /Mai puțin „ajutor la contor”. Guvernul anulează compensațiile pentru energia electrică. Din 1 ianuarie, cheltuielile pentru lumină vor crește cu cel puțin o sută de lei pentru fiecare familie.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Judecat în dosarul fraudei bancare, Vladimir Plahotniuc, a fost însoți, astăzi, pentru prima dată, în fața instanței. /Primarul orașului Orhei și-a anunțat demisia, la apelul lui Ilan Șor, în timp ce consilierii susținuți până acum de fugar ezită să o facă. /Alertă în sudul țării, după un atac cu drone în Ucraina. Punctul de trecere Giurgiulești-Reni a fost închis noaptea trecută, în urma luptelor aeriene de la hotar cu Republica Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fugarul Ilan Șor se plânge că este nevoit să-și închidă „proiectele sociale” din Moldova pentru că nu mai are bani. Mai mult, își retrage și sprijinul politic pentru aleșii săi. /Alegeri fără alegeri în stâng Nistrului. După scrutinul de ieri, Tiraspolul a publicat o listă cu 33 de oameni despre care spune că au devenit deputați ai Sovietului Suprem. /Pacea din Ucraina a fost negociată ieri seară ore bune pe pământ american, în Florida. Ucrainenii și americanii s-au întâlnit față în față.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Organizatorul contrabandei cu arme de la vama Albița a fost plasat în arest în penitenciar pentru 30 de zile. Acesta se declară nevinovat. /Dimineața a început cu 20 de percheziții în dosarul TUX, după ce poliția declara zilele trecute că în schemă au mai apărut 50 de suspecți. /Percheziții și la Kiev. Este vizat Andrii Ermak, șeful de cabinet al președintelui Ucrainei. Oficialul este investigat în dosarul de corupție privind sectorul energetic din țara vecină, cel mai grav din mandatul actualului președinte.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fără o Comisie Electorală funcțională, deputații de la Comrat au stabilit data alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei. /Accident fatal, la Criuleni. Un șofer, urmărit de polițiști, s-a izbit într-o stație de așteptare a transportului public. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață. /Doi militari de la Gărzile Naționale au fost împușcați, în apropiere de Casa Albă. Un suspect a fost prins. Preşedintele american a denunţat un „act de terorism”.

/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Oferte de Revelion 2025 în Moldova: Cum te poți distra cu și fără bani de Anul Nou
/VIDEO/ Oferte de Revelion 2025 în Moldova: Cum te poți distra cu și fără bani de Anul Nou

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.