„Peștele de la cap se strică”. Ministerul Mediului s-a sesizat după ce echipa „Moldova Gândește” a realizat un reportaj despre ocolul silvic din Leova, unde un pădurar a acuzat șeful de ocol și adjunctul lui că-i cer mită pentru a angajarea muncitorilor, fiind semnalate și tăieri ilegale de pădure. Ministrul a declarat în cadrul emisiunii „Moldova Gândește LIVE”, de la TV8 că după acest caz, a fost numit un nou șef la întreprinderea din Leova, care a inițiat o anchetă internă. Totodată, Sergiu Lazarencu a menționat că nu va fi tolerat abuzul în exploatarea pădurilor.
„Cu siguranță ne-am sesizat, „peștele de la cap se strică”. Noi ne-am sesizat și avem de o săptămână o persoană nouă, șef de întreprindere la Leova, o persoană integră care inclusiv dumnealui va face o anchetă internă și vom veni cu explicații ulterioare”, a declarat Sergiu Lazarencu.
Mai mult, ministrul a confirmat că acesta, din păcate, nu este un caz singular și ar fi semnalate mai multe abuzuri.
„Știu că mai sunt cazuri de abuzuri, de asta este important ca toate organele și instituțiile subordonate să-și facă treaba, vorbesc și de Moldsilva și de Agenția de Mediu, care dă a autorizații pentru defrișări, Inspectoratul de Protecție a Mediului care verifică, sunt mai multe etape și e important la fiecare etapă să nu fie abuzuri și să se exploateze conform amenajamentului silvic”, a menționat Lazarencu.
Ministrul a mai anunțat că ieri, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a fost dotat cu 34 de automobile noi, „inclusiv pentru a preveni astfel de acțiuni: de tăieri ilegale, braconaj, deșeuri, asta ne ajută pentru ca pe de o parte să dotăm instituțiile subordonate cu tehnică necesară, urmează și drone și alt echipament necesar pentru a preveni astfel de situații”.
Întrebat despre situația la întreprinderea Moldsilva și potențiale anchete, odată cu numirea unui nou șef, Lazarencu a răspuns: „Este important că avem un director nou, de o lună abia, el are sarcini concrete, inclusiv să vină cu o viziune pentru reforma Moldsilva. Părerile despre pădurari sunt împărțite în Moldova, dar trebuie să schimbăm situația, eu mă întâlnesc cu ei și le transmit un mesaj clar: „Abuzul nu va fi tolerat!” -Sunteți destul de convingător? - Este foarte important pentru țară noi pe de parte noi împădurim, dar trebuie și să protejăm pentru că oamenii în teritoriu ridică aceste întrebări și trebuie să avem respectarea legii”.
Menționăm că la mijlocul lunii mai, într-un interviu oferit pentru „Moldova Gândește”, pădurarul Mihai Diaconu și-a acuzat șeful de ocol și pe adjunctul lui, că-i cer mită ca să-i angajeze oameni pentru lucrări în pădure. Și de la muncitori ar percepe taxe, oferindu-le lemn tăiat suplimentar, pe lângă volumul autorizat pe hârtie. De altfel, cei doi au figurat, acum o jumătate de an, într-o cauză penală, gestionată de Centrul Național Anticorupție, pentru luare de mită. Între timp, șeful ocolului a fost scos de sub urmărire penală. Iar adjunctul său susține că a fost o neînțelegere.
Cazul a fost făcut public de Centrul Național Anticorupție în data de 6 noiembrie, anul trecut. Atunci, în urma flagrantului, a fost reținut șeful adjunct al ocolului silvic Leova, Veaceslav Roșca, iar șeful său de ocol, Vladimir Chiriac, s-a ales cu statut de bănuit. Cei doi figurau într-un dosar penal, pentru luare de mită, în schimbul angajării unor muncitori la lucrări în pădure. La Roșca s-ar fi găsit 10 mii de lei, oferiți sub controlul celor de la anticorupție. Își amintește de acel fragrant pădurarul Mihail Diaconu, care gestionează sute de hectare de pădure în cadrul acelui ocol.
Diaconu este pădurar de aproape 10 ani. De-a lungul anilor, a avut mai mulți șefi, dar spune că problemele s-au iscat atunci când la conducerea ocolului a venit Vladimir Chiriac, inițial ca maistru apoi ca șef.