Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1480: Atac masiv asupra Kievului - Patru morți și 15 răniți. Polonia și-a ridicat avioanele

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1072: Alertă extremă și atac mortal! ISW: Putin creează condiţii pentru a încălca orice acord de pace

30 ianuarie 2025, ora 16:49

Forțele ruse au atacat din nou, cu drone, obiective civile şi de infrastructură portuară din Ucraina, în apropierea frontierei cu România și Republica Moldova. Atacul a avut loc în noaptea de miercuri spre joi și este al doilea din ultimele 24 de ore care pune în alertă armata română, care a ridicat două avioane F-16.

O dronă rusă a lovit peste noapte, pe 30 ianuarie, o clădire rezidențială din oraşul de nord-est Sumî, ucigând două persoane şi rănind cel puţin nouă alte, au informat autoritățile locale. Totodată, forțele ruse au înregistrat 1.270 de victime doar în ultima zi. Pe de altă parte, ISW notează că Kremlinul creează o bază legală pentru ignorarea acordurilor viitoare prin manipularea interpretărilor false ale legii ucrainene, notează Mediafax.

UPDATE Rusia a bombardat masiv mai multe orașe din regiunea Donețk. Potrivit guvernatorului Vadim Filașkin, la Kramatork au fost rănite 13 persoane, inclusiv un băiat de 8 ani și o fetiță de 7 ani. În Kostiantînivka, 3 case private au fost avariate, în timp ce în Ivanopilia, o persoană a murit și 7 case au fost afectate.

UPDATE Şeful nou înfiinţatului Comandament operaţional al armatei germane, Alexander Sollfrank, a avertizat joi, într-un interviu acordat agenţiei DPA, împotriva tentativelor în creştere din partea Rusiei cu scopul de a perturba viaţa în Germania.

UPDATE Rusia și China și-au intensificat activitatea militară în Arctica, în timp ce statele NATO din regiune raportează mai multe acte de sabotaj pe liniile energetice și de comunicații. Președintele Donald Trump a reînviat recent pretențiile SUA asupra Groenlandei. Și, între timp, conflictul din Ucraina a arătat că dronele pot oferi informații critice și capabilități de lovitură pe câmpul de luptă. Iată principalele puncte care arată vulnerabilitățile Alianței Nord-Atlantice în contextul complicat din această regiune cu frig extrem, scrie Reuters.

UPDATE „Declarațiile politicianului român Călin Georgescu, care pun la îndoială integritatea teritorială a statului nostru, reprezintă o lipsă extremă de respect față de Ucraina și poporul ucrainean. Considerăm categoric inacceptabile și condamnăm declarațiile sau acțiunile revizioniste care încalcă suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, contravin normelor internaționale, Cartei ONU, precum și valorilor democratice fundamentale”, a transmis purtătorul de cuvânt al MAE ucrainean, Heorhii Tykhyi, într-un comunicat. „În acest context, încercările lui Călin Georgescu de a se poziționa ca un politician «independent» par absurde: declarațiile sale repetă propaganda rusă, ceea ce indică o dependență totală față de stăpânii săi de la Moscova”, adaugă acesta.

UPDATE Ministerul Afacerilor Externe a anunțăt joi că România susține ”ferm” suveranitatea, integritatea teritorială și independența Ucrainei, la doar câteva ore după ce candidatul pro-rus Călin Georgescu a declarat că ”Ucraina e un stat inventat” și că vrea anexarea unor părți din teritoriul ucrainean.

UPDATE Băncile comerciale ruseşti au încheiat anul 2024 cu profituri anuale record de 4.000 de miliarde ruble (40,7 miliarde dolari), a anunţat joi Banca Centrală a Rusiei, pe măsură ce sectorul financiar rusesc continuă să îşi revină de pe urma sancţiunilor, profitând de dobânzile mari şi o creştere solidă a activităţii de creditare.

UPDATE Atacurile ruseşti din Ucraina au ucis cel puţin opt persoane şi au rănit cel puţin 26, inclusiv un copil şi trei lucrători medicali, au raportat autorităţile regionale pe 30 ianuarie. Rusia a lansat 81 de drone de atac de tip Shahed şi drone momeală împotriva Ucrainei peste noapte, au declarat Forţele aeriene. Treizeci şi şapte au fost doborâte deasupra a 10 oblasturi, în timp ce 39 au fost pierdute în spaţiul aerian, potrivit declaraţiei.

UPDATE Secretariatul Adunării Parlamentare a Consiliului Europei (APCE) a respins un amendament propus de deputatul ucrainean Oleksandr Merezhko şi trei coautori, care urmărea să tragă la răspundere liderul rus Vladimir Putin pentru numeroase acte de teroare împotriva civililor. Incidentul a avut loc în timp ce se lucra la rezoluţia intitulată „Angajamentul Europei pentru o pace justă şi durabilă în Ucraina”, pe care APCE o va examina la 30 ianuarie. Propunerile pentru acest document fuseseră înregistrate cu o zi înainte, scrie Mediafax.

UPDATE O dispută privind ajutorul financiar suplimentar pentru Ucraina a dus la suspendarea sesiunii Bundestagului, după ce votul pe propunerea FDP de a aloca 3 miliarde de euro nu a întrunit cvorumul necesar. Alternativa pentru Germania (AfD) a contestat prezenţa minimă, iar doar 320 de deputaţi au votat, sub pragul de 50%. Disputa se axează pe sursa fondurilor: cancelarul Olaf Scholz vrea să suspende frâna datoriilor, în timp ce CDU, FDP şi Verzii propun finanţarea prin cheltuieli bugetare neprevăzute, scrie Mediafax.

UPDATE După ce le-a interzis prin măsuri dure, UE analizează reluarea importurilor de gaz rusesc prin conducte ca parte a unui posibil acord de pace cu Ucraina. Germania și Ucraina susțin propunerea care e amplu contestată de aliații Kievului, scrie The Kyiv Independent.

UPDATE Într-o eră a schimbărilor geopolitice majore, viitorul relațiilor internaționale ar putea depinde de trei lideri mondiali – Donald Trump, Vladimir Putin și Xi Jinping. Asemenea unei piese de domino care se răstoarnă sub greutatea unor alegeri strategice, lumea pare să se îndrepte către un moment crucial, cu implicații pentru pacea globală. Potrivit analistului Andreas Kluth de la Bloomberg, privindu-i pe acești lideri, nu mai vorbim de o ciocnire de ideologii, ci de un teren comun marcat de instincte de putere și o ambiție imperială. „În timpul Războiului Rece, înfruntările ideologice între Statele Unite și Uniunea Sovietică erau evidente. Americanii reprezentau valorile libertății și capitalismului, iar sovieticii susțineau comunismul. Acest război, deși înghețat, s-a încheiat pașnic, dar nu înainte de a lăsa un trecut marcat de conflicte indirecte. Astăzi, însă, situația este diferită: Putin, Xi și, din păcate, Trump, nu sunt atât de preocupați de ideologii clare, ci de o dorință primitivă de putere, expansiune și dominare a teritoriilor”, scrie Kluth, potrivit Ziare.com.

UPDATE Ruptura diplomatică dintre Bratislava şi Kiev s-a adâncit în urma deciziei Ucrainei de a întrerupe tranzitul de gaz rusesc spre Slovacia şi după acuzaţii reciproce privind politicile energetice ale celor două ţări, informează agenția de știri dpa, citată de Agerpres.

UPDATE Luna ianuarie 2025 este pe cale să devină una dintre cele mai calde înregistrate la Moscova, au anunţat miercuri meteorologii, luni şi marţi fiind doborâte recordurile de temperatură din această perioadă, transmite AFP, potrivit Agerpres.

UPDATE Comisiile de specialitate ale Parlamentului European au adoptat astăzi raportul legislativ al eurodeputatului Siegfried Mureșan privind Facilitatea de Creștere pentru Republica Moldova în valoare de 1,8 miliarde de euro, anunță europarlamentarul Siegfried Mureșan.

UPDATE Presupusa tentativă de asasinat pregătită de administrația Biden pentru Vladimir Putin (dezvăluită de controversatul jurnalist Tucker Carlson, fără însă a aduce dovezi în sprijinul declarațiilor sale) arată că „bandiții și ucigașii obișnuiți” se aflau în fruntea Statelor Unite, transmite președintele Dumei ruse de Stat, Viaceslav Volodin. Înaltul oficialul rus consideră că inclusiv discuția în acest sens reprezintă o amenințare serioasă la adresa securității globale, care ar putea duce la începerea unui război nuclear.

UPDATE A fost alertă extremă, pentru a doua noapte consecutivă, pentru o parte din populația județului Tulcea, pe fondul războiului din Ucraina. În jurul orei patru, sistemele Ministerului Apărării de monitorizare a spațiului aerian au detectat ținte pe brațul Chilia al Dunării, astfel încât Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a transmis un mesaj RO-ALERT locuitorilor din nordul județului. În mesajul de alertă, populația a fost informată cum trebuie să se comporte și ce măsuri de siguranță trebuie să ia, notează Rador.

UPDATE Autoritățile ruse au raportat că au primit peste 4,8 miliarde RUB (48,5 milioane USD) din vânzarea de proprietăți „naționalizate” aparținând ucrainenilor din Crimeea ocupată. Reprezentantul autorităților ruse de ocupație a declarat că printre proprietățile vândute se numără un apartament aparținând președintelui ucrainean Volodimir Zelenski în Yalta, domeniul Villa Olena, centrul comercial Bakaliia, Hotelul 1001 de nopți, Hotelul Europe din Alushta și alte proprietăți, scrie Ukrainska Pravda.

UPDATE „Noaptea trecută, Rusia a lovit cu un „Shahed” orașul Sumî. A fost lovită o clădire rezidențială obișnuită cu mai multe etaje. Patru persoane au murit. Condoleanțe familiei și celor apropiați. Alte nouă persoane au fost rănite, printre care și un copil. La fața locului continuă lucrările de salvare, se îndepărtează dărâmăturile și se acordă ajutor oamenilor. O tragedie teribilă, o crimă groaznică din partea Rusiei. Este foarte important ca lumea să nu facă pauze în presiunea asupra Rusiei pentru acest act de terorism. Sunt recunoscător tuturor liderilor care își exprimă sprijinul pentru Ucraina și ucraineni”, a scris președintele ucrainean Volodimir Zelenski pe Telegram.

UPDATE O dronă rusă a lovit peste noapte, pe 30 ianuarie, o clădire rezidenţială din oraşul de nord-est Sumî, ucigând două persoane şi rănind cel puţin nouă alte, au informat autorităţile locale. O dronă de atac de tip Shahed a lovit o clădire cu mai multe etaje din oraş, a declarat guvernatorul regional interimar Volodimir Artiuh. În timpul grevei a fost rănit un copil de 7 ani, precum şi un tânăr de 18 ani. Nu au fost furnizate informaţii suplimentare cu privire la identitatea victimelor rămase. Două cadavre au fost scoase din dărâmături în jurul orei 7:00 dimineaţa, ora locală, la câteva ore după atac, a declarat Serviciul de Stat de Urgenţă al Ucrainei. Lucrătorii de salvare sunt în prezent la faţa locului, căutând mai multe victime sub dărâmături, notează Mediafax.

UPDATE ISW notează că Kremlinul creează o bază legală pentru ignorarea acordurilor viitoare prin manipularea interpretărilor false ale legii ucrainene. Putin a declarat deja că Zelenski şi-a pierdut legitimitatea prin faptul că nu a organizat alegeri în 2024 în timpul legii marțiale şi că Rada Supremă ar fi singura ramură legitimă a guvernului. În acelaşi timp, el solicită acţiuni neconstituționale care să poată fi folosite pentru a declara acest organism „ilegitim” pentru a-şi justifica cererile pentru o schimbare completă a regimului la Kiev şi nedorinţa sa de a negocia cu autoritățile ucrainene. Astfel de declaraţii îi oferă lui Putin spațiu de manipulare, spun analiştii. Chiar dacă se ajunge la acorduri, Rusia le poate încălca rapid, invocând acuzaţii false de acorduri nevalide sau ilegitimitatea guvernului ucrainean. Kremlinul a folosit tactici similare înainte, încălcând acordurile de la Minsk din 2014 şi 2015.

UPDATE În perioada premergătoare alegerilor din Germania, presiunea politică exercitată asupra rețelelor sociale atât de Rusia, cât și de Statele Unite este enormă. Pentru a asigura un proces electoral lipsit de interferențe străine, Berlinul ar putea apela la ajutorul - potențial decisiv - al Uniunii Europene (UE) și, în special, la mecanismul de criză consacrat în Regulamentul privind serviciile digitale, scrie Euractiv.

UPDATE Sistemele de monitorizare și supraveghere ale Ministerului Apărării de la București au semnalat evoluția unor drone în spațiul aerian ucrainean, pe trasee de zbor în apropierea frontierei cu România. Ca urmare a acestei situații, două aeronave F-16 ale Forțelor Aeriene Române, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană, au decolat din Baza 86 Aeriană de la Borcea, în jurul orei 03:40. Aeronavele au revenit în bază în jurul orei 05:00.

UPDATE Secretarul de stat american, Marco Rubio, și ministrul de externe al Ucrainei, Andri Sîbiha, au fost ambii invitați la o întâlnire planificată pentru 12 februarie a miniștrilor de externe ai UE la Bruxelles, potrivit Politico.

UPDATE Rusia a pierdut 835.940 de militari în Ucraina de la începutul invaziei sale pe scară largă din 24 februarie 2022, a informat pe 30 ianuarie Statul Major al Forţelor Armate ale Ucrainei. Acest număr include 1.270 de victime suferite de forţele ruse doar în ultima zi. Potrivit raportului, Rusia a pierdut, de asemenea, 9.890 de tancuri, 20.614 de vehicule blindate de luptă, 35.451 de vehicule şi rezervoare de combustibil, 22.412 de sisteme de artilerie, 1.264 de sisteme de lansare multiplă de rachete, 1.050 de sisteme de apărare aeriană, 369 de avioane, 331 de elicoptere, 331 de elicoptere, 5122 elicoptere. şi bărci şi un submarin, potrivit Mediafax.

Weekend cu restricții pe o stradă din Chișinău: Modificări la mai multe rute de troleibuz
Weekend cu restricții pe o stradă din Chișinău: Modificări la mai multe rute de troleibuz
/VIDEO/ Verde-n ochi: Tragedia educatoarei Ludmila Vartic lasă mai multe întrebări decât răspunsuri
/VIDEO/ Verde-n ochi: Tragedia educatoarei Ludmila Vartic lasă mai multe întrebări decât răspunsuri
Ora de vară 2026 în Republica Moldova: Când se dau ceasurile înainte și cum ne afectează
Ora de vară 2026 în Republica Moldova: Când se dau ceasurile înainte și cum ne afectează
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1479: Alertă la Nistru, RO-Alert și „mâna ascunsă a lui Putin”. SUA pun pe pauză sancțiuni privind Rusia
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1479: Alertă la Nistru, RO-Alert și „mâna ascunsă a lui Putin”. SUA pun pe pauză sancțiuni privind Rusia
/VIDEO/ Luptă cu o maladie rară și a trecut prin două morți clinice: Tatiana Bezerdic, femeia care realizează creații unice hand-made
/VIDEO/ Luptă cu o maladie rară și a trecut prin două morți clinice: Tatiana Bezerdic, femeia care realizează creații unice hand-made

/VIDEO/ UE acuză Rusia de trafic de persoane: Kremlinul ar recruta străini pentru războiul din Ucraina

EUROPA
14 martie 2026, ora 22:31

Parlamentul European a adoptat o rezoluție prin care acuză Rusia că recrutează în mod înșelător cetățeni din Africa, Asia și America Latină pentru a-i trimite la război în Ucraina, calificând aceste practici drept o formă de trafic de persoane. Eurodeputații au cerut Uniunii Europene să introducă sancțiuni împotriva persoanelor și organizațiilor implicate în aceste rețele de recrutare.

Potrivit investigațiilor citate în dezbaterea din Parlamentul European, tinerilor li se promit locuri de muncă sau studii în Rusia, însă după sosire li se confiscă pașapoartele și sunt trimiși pe front sau în fabrici militare. Investigații jurnalistice publicate în 2024 și 2025 au documentat rețele de recrutare ale Rusiei în mai multe regiuni ale lumii. Primele cazuri au apărut în Nepal, iar ulterior au fost raportate recrutări în Uganda, Etiopia, Nigeria, Rwanda, Africa de Sud și Botswana.

,,Moscovei îi place să se prezinte drept marele apărător anticolonialist al Sudului Global. Dar astăzi trimite recrutorii, atrăgând cele mai vulnerabile persoane din Sudul Global într-un război colonial de cucerire împotriva Ucrainei", a menționat eurodeputat din Letonia, Richard Kols.

În februarie 2026, parlamentul Keniei a prezentat un raport al serviciilor de informații potrivit căruia peste o mie de cetățeni kenyeni ar fi fost recrutați pentru a lupta în armata rusă. La începutul lunii martie au avut loc proteste în Kenya, familiile cerând informații despre rude dispărute după plecarea în Rusia.

,,Unele guverne africane au încercat să elimine aceste rețele, dar investigațiile sunt insuficiente. Și practic nu există nicio răspundere penală pentru cei vinovați. Lipsește un răspuns global coordonat", a spus eurodeputat Portugalia, Francisco Assis.

,,Comunitatea internațională nu poate rămâne pasivă. Uniunea Europeană trebuie: în primul rând, să intensifice monitorizarea acestor rețele de recrutare și să le demascheze; în al doilea rând, să colaboreze cu guvernele țărilor africane pentru a crește gradul de conștientizare, a preveni astfel de scheme și a facilita întoarcerea cetățenilor lor", a subliniat eurodeputat Austria, Reinhold Lopatka.

Eurodeputații afirmă că astfel de rețele de recrutare ar opera în cel puțin 36 de țări. Rezoluția solicită UE să colaboreze cu guvernele statelor afectate pentru a identifica rețelele, preveni recrutarea și ajuta la repatrierea victimelor.

Alertă în nordul țării din cauza scurgerilor de petrol din râul Nistru. Autoritățile recomandă sistarea alimentării cu apă pentru mai multe localități, după ce ultimele probe, prelevate în zona Naslavcea, au prezentat riscuri pentru cetățeni. /În weekend, motorina va ajunge să coste mai mult decât benzina. Și astăzi șoferii au făcut cale întoarsă la unele benzinării, rămase cu rezervoarele goale. /NATO a anunțat că a doborât a treia rachetă iraniană care a intrat în spațiul aerian al Turciei. Autoritățile de la Ankara au cerut explicații din partea Iranului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Scumpirile la carburanți se țin lanț. ANRE anunță că prețul la benzină și motorină va crește și mâine, în timp ce ministerul Energiei avertizează că această tendință va continua și în următoarea perioadă. /Acciza la motorină, pentru fermieri, va fi compensată parțial de stat. Ministerul Agriculturii anunță că va oferi 140 de milioane de lei, care ar urma să acopere minimul necesar pentru lucrările de primăvară. /Petele uleiose de pe Nistru provin de la 1,5 tone de petrol care s-au scurs în râu, a anunțat azi ministerul Mediului. În timp ce autoritățile dau asigurări că nu există riscuri, locuitorii din Bălți au stat azi jumătate de zi fără apă la robinete.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
O nouă explozie de prețuri la carburanți. Benzina și motorina vor depăși, peste noapte, pragul de 25 și, respectiv, 24 de lei per litru, anunță ANRE. În acest context, autoritățile vor să creeze stocuri strategice pentru cel puțin 90 de zile. /Noi reguli pentru livrarea gazelor din strânga Nistrului, propuse de Ministerul Energiei. Moldovagaz ar putea fi obligată să asigure rezerve pentru consumatorii din regiune. /Între timp, Iranul amenință că blocada petrolieră din strâmtoarea Ormuz va continua atâta timp cât Israelul și Statele Unite vor continua cu bombardamentele.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vicepreședintele raionului Hîncești, Dumitru Vartic a fost dat afară din PAS și este cercetat pentru abuz și violență în familie, după ce soția sa și-a pus capăt zilelor. /Prețurile la carburanți explodează pe fondul crizei din Orientul Mijlociu, iar Europa resimte impactul mai puternic decât SUA. /Războiul din Orientul Mijlociu a intrat în a doua săptămână. În ultimele două zile, mai multe depozite iraniene de petrol au fost distruse, în timp ce Teheranul și-a ales un nou lider suprem.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Procurorii cer 3 ani de închisoare cu executare pentru complicele lui Nicanor Ciochină, în loc de 6 luni, cât i-a dat prima instanță. /Constantinov, Nesterovschi și Lozovan au fugit în regiunea transnistreană, dar poliția nu poate interveni pentru a-i reține. Aceștia s-ar afla în locuri protejate de militarii ruși, iar o eventuală operațiune i-ar pune în pericol pe polițiștii noștri, afirmă șeful IGP Viorel Cernăuțeanu. /Războiul din Orientul Mijlociu se intensifică: Israelul a bombardat masiv gruparea Hezbollah din Liban, Iranul amenință cu represalii, în timp ce Donald Trump dă asigurări că Teheranul nu are nicio șansă în acest război.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Președintele Parlamentului cere intervenția autorităților pentru a curma tentativele petroliștilor de a specula cu prețurile la carburanți, în contextul războiului din Orient. /Primii 82 de moldoveni, rămași blocați în Emiratele Arabe Unite, au revenit azi dimineață în Moldova, anunță autoritățile. Situația din Orientul Mijlociu a umflat spectaculos prețurile la biletele de avion, acestea ajungând să coste peste 30 de mii de lei. /Președintele american crede că ofensiva asupra Iranului va dura până la două luni, după ce zilele trecute declara că războiul se va încheia în cel mult o lună.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Un bărbat din sectorul Botanica al capitalei a fost găsit carbonizat în locuința sa, cuprinsă de flăcări. Salvatorii au intervenit cu autoscara de exterior, pentru a evacua oamenii din clădire. /Prețul la motorină, va crește de mâine cu peste 50 de bani, anunță ANRE, în timp ce guvernul a instituit azi stare de alertă în domeniul energetic pentru următoarele 60 de zile. /Între timp, războiul din Orientul Mijlociu a ajuns într-o țară membră NATO. Turcia anunță doborârea unei rachete balistice iraniene, aproape de granița cu Siria.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fermierii cer Guvernului rambursarea accizei la motorină, în condițiile în care majorările în lanț ale prețurilor la carburanți le afectează deja activitatea. De mâine, motorina va fi mai scumpă cu tocmai 34 de bani. /Se vrea înlăturarea lui Igor Dodon de la conducerea PSRM. Liderul socialiștilor se plânge că mai mulți colegi de-ai săi ar complota împotriva sa și ar vrea ca el să ajungă la pușcărie pentru a-i lua locul. /Războiul din Orientul Mijlociu continuă pentru a patra zi, cu atacuri reciproce între Israel și Liban, care s-a alăturat Iranului în conflict. În ultimele 24 de ore, atât Teheranul cât și Tel Aviv au fost ținta unor bombardamente masive.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
În cea de-a treia zi de război în Orientul Mijlociu, Israelul anunță eliminarea unor oficiali de rang înalt din spionajul iranian, în timp ce Teheranul a lansat un val de atacuri cu rachete către Țara Sfântă și alte state din Golf. /Astăzi se împlinesc 34 de ani de la Războiul de pe Nistru. Cu această ocazie, în toată țara au avut loc ceremonii de comemorare a celor peste 300 de cetățeni, căzuți pe câmpul de luptă. /Primarul Ion Ceban crede că reținerea conducerii orașului Durlești ar fi fost pusă la cale de guvernare care ar vrea să numească, în fruntea primăriei, un reprezentant PAS.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Nicanor Ciochină va sta 7 ani la închisoare pentru accidentarea mortală a adolescentului de la Boldurești. Mama băiatului a izbucnit în lacrimi în momentul în care magistrații au pronunțat sentința. /Primărița din Durlești, viceprimarul și încă 6 persoane au fost reținute de CNA în urma unui val de percheziții desfășurate în această dimineață. Toți sunt vizați într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice. /Fostul prim-vicepremier și semnatar al Declarației de Independență, Nicolae Andronati, a fost găsit mort în locuința sa din Caragaș, raionul Slobozia. Anchetatorii din stânga Nistrului examinează versiunea unui jaf soldat cu omor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Cercetarea judecătorească în dosarul în care Vlad Plahotniuc este învinuit de furtul miliardului s-a încheiat cu citirea declarațiilor martorului secret, care a descris tranzacții și achiziții atribuite oligarhului, în valoare de sute de milioane de euro. /După aproape un an de blocaj, vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri a discutat, astăzi, la Tiraspol cu așa numitul ministru de externe al administrației separatiste. /Rușii au lansat, noaptea trecută, un atac masiv cu drone și rachete asupra mai multor regiuni din Ucraina. Zeci de civili din Harkov, Kiev și Krivoi Rog au fost răniți, între care și copii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Moldsilva - în vizorul autorităților. În timp ce ministerul Mediului anunță ca a descoperit defrișări ilegale la Ghidighici și a demis mai mulți șefi de ocoale silvice, CNA anchetează, în paralel, delapidarea fondurilor pentru împăduriri la Iargara. /Start reparației străzilor din capitală. Primăria anunță că a început lucrările, iar primele, vor fi cârpite, craterele de pe arterele principale. Între timp, vulcanizările abia de fac față numărului mare de mașini avariate. /Imagini apocaliptice în estul Braziliei unde sunt cel puțin 32 de morți și 40 de oameni dispăruți. Regiunea este puternic afectată de inundații masive, provocate de ploile torențiale.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Astăzi se împlinesc patru ani de când, în dimineața de 24 februarie 2022, Ucraina s-a trezit în sunet de explozii. În câteva minute, milioane de oameni au înțeles că viața lor se schimbase pentru totdeauna. /O lume întreagă și-a arătat solidaritatea cu Ucraina. Drapelul țării vecine a fost arborat în mai multe state europene, inclusiv la instituțiile UE din Bruxelles. Lideri internaționali, printre care conducerea Republicii Moldova, au transmis mesaje de sprijin și au apreciat efortul Ucrainei de a menține pacea în Europa. /Când invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina a ajuns la 1.418 zile, luna trecută, a egalat durata campaniei prin care Moscova a învins Germania nazistă în al Doilea Război Mondial.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost audiat astăzi pentru prima dată în dosarul fraudei bancare. Ex-liderul democrat s-a plâns că procesul se desfășoară cu încălcări și a declarat că dosarul i-ar fi fost fabricat la comandă. /5 persoane au fost reținute în urma a 40 de percheziții desfășurate în mai multe primării și la un operator economic, într-un dosar ce vizează delapidarea fondurilor naționale și europene destinate infrastructurii. /Cel puțin două persoane au murit și trei au fost rănite în urma unui atac cu drone rusești în Regiunea Odesa. Atacuri au fost raportate și în Regiunea Dnipropetrovsk.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Oamenii legii anunță că in urma perchezițiilor desfășurate ieri în cazul pregătirii asasinatelor mai multor persoane publice din Ucraina, au fost reținuți 11 suspecți, atât în țara vecină cât și în Moldova. 3 dintre aceștia au fost plasați azi în arest. /Premierul Alexandru Munteanu anunță un nou termen pentru darea în exploatare a liniei electrice Vulcănești - Chișinău. Potrivit lui, aceasta va deveni funcțională nu în martie, cum spunea Maia Sandu, ci în luna mai. /Ambasada Republicii Moldova din Iran avertizează cetățenii să evite călătoriile în statul islamic și să părăsească țara pe rute sigure, pe fondul riscurilor de securitate crescute.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Percheziții de amploare în Republica Moldova într-un caz ce vizează planuri ale serviciilor ruse de a lichida persoane publice din Ucraina. /Alertă sanitară. A fost întregistrat primul caz de variola maimuței în Republica Moldova. ANSP a demarat ancheta epidemiologică. /Oamenii legii anunță că au deconspirat o schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei în domeniul construcțiilor, arhitecturii și design-ului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Codul portocaliu de ninsori și viscol, intrat în vigoare aseară, a lăsat fără lumină mii de gospodării din sudul țării. A fost sistată circulația camioanelor pe mai multe șosele, iar zeci de autospeciale au fost antrenate la deszăpezirea drumurilor. .Nu există premise pentru scumpirea curentului electric, a declarat azi ministrul Energiei, la două zile după ce Premier Energy și FEE Nord a cerut majorarea tarifelor. .Negocierile de pace Rusia–Ucraina de la Geneva se încheie fără progrese, în timp ce atacurile aeriene rusești continuă. Liderul de la Kiev acuză Rusia că amână în mod deliberat progresul către un acord care să pună capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost adus forțat la Curtea Supremă de Justiție în dosarul „Kuliok”, dar a refuzat să dea declarații. La ședință a venit și Igor Dodon, însă cei doi nu s-au intersectat. /Locuitorii a câteva sate din raionul Soroca au avut parte de o dimineață de coșmar. O bubuitură puternică i-a băgat în sperieți. /Incendiu devastator în orașul Sîngerei. O casă de locuit a fost cuprinsă de flăcări, iar proprietarul a ajuns la spital în stare gravă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Se cere scumpirea luminei. Distribuitorii au solicitat autorităților să aprobe tarife majorate. Ce argumente se invocă și ce spun oamenii, vedeți imediat. /Iarna nu cedează! Mâine seară intră în vigoare un cod portocaliu de ninsori, lapoviță și vânt. Avertizarea este valabilă pe 80 la sută din teritoriul țării. /Şefa diplomaţiei europene declară statele UE nu sunt pregătite să ofere Ucrainei o dată concretă pentru aderarea la blocul comunitar, iar președintele Letoniei spune că nu ar fi corect ca Ucraina să adere înainte Republicii Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Poliția a cedat, iar enoriașii au reușit să intre aseară în biserica de la Dereneu, unde e scandal deja de câteva săptămâni. Între timp, cele 6 persoane reținute acum două zile, printre care și primarul localității au fost eliberate. /Alexandru Harea a fost numit în funcția de director al SPPS, la trei luni de la demiterea lui Vasile Popa. Maia Sandu a semnat decretul aseară. /În aproape patru ani de război, peste două milioane de ucraineni au trecut prin Moldova, iar circa 140 de mii s-au stabilit temporar sau permanent. Bilanțul a fost făcut azi de Agenția ONU pentru Refugiați.

/VIDEO/ Cutia Neagră PLUS: Autogara sponsorilor PAS. Schema imobiliară cu implicarea Primăriei Chișinău
/VIDEO/ Cutia Neagră PLUS: Autogara sponsorilor PAS. Schema imobiliară cu implicarea Primăriei Chișinău
/VIDEO/ Verde-n ochi: Tragedia educatoarei Ludmila Vartic lasă mai multe întrebări decât răspunsuri
/VIDEO/ Verde-n ochi: Tragedia educatoarei Ludmila Vartic lasă mai multe întrebări decât răspunsuri
Vicepreședintele Consiliului Raional Hîncești, acuzat de violență în familie după moartea soției: „Era un abuz continuu”
Vicepreședintele Consiliului Raional Hîncești, acuzat de violență în familie după moartea soției: „Era un abuz continuu”
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1479: Alertă la Nistru, RO-Alert și „mâna ascunsă a lui Putin”. SUA pun pe pauză sancțiuni privind Rusia
/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1479: Alertă la Nistru, RO-Alert și „mâna ascunsă a lui Putin”. SUA pun pe pauză sancțiuni privind Rusia
/VIDEO/ „Tătuca” de la Minsk: Cum a ajuns Lukașenko în topul liderilor internaționali apreciați de moldoveni
/VIDEO/ „Tătuca” de la Minsk: Cum a ajuns Lukașenko în topul liderilor internaționali apreciați de moldoveni

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramNotificationsCorruption modal

© 2026 tv8. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.