Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1476: Atac masiv, protest oficial și „ură imensă”. Ce se știe despre discuția lui Trump cu Putin

externe

/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1143: Condiția SUA, ajutor din Europa și alertă din Lituania. Când ar putea fi judecat Putin

11 aprilie 2025, ora 23:14

Un tribunal special de la Haga nu va putea să-l judece pe Vladimir Putin pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei atâta timp cât va rămâne preşedinte al Rusiei. Procedurile în absență sunt posibile numai după demisia sa, notează Euronews. Miniștrii apărării din așa-numitul Grup de contact pentru Ucraina, condus în trecut de SUA, se întâlnesc vineri la Bruxelles, unde ministrul apărării ucrainean Rustem Umerov este așteptat să furnizeze informații actualizate de pe front și să precizeze care sunt echipamentele urgent necesare. Între timp, Trump confirmă o posibilă reducere a trupelor americane în Europa, sugerând că decizia ar putea fi luată în funcţie de negocierile comerciale.

Ministerul rus al Apărării declară că forțele sale au cucerit satul Juravka din regiunea de graniță din nordul Ucrainei Sumî, deși oficialii ucraineni nu au confirmat capturarea, relatează Reuters. În același timp, Zelenski anunță sancțiuni împotriva flotei-fantomă care alimentează războiul Rusiei, iar Donald Trump înlocuiește ambasadoarea SUA de la Kiev. Marea Britanie și Norvegia vor oferi Ucrainei un sprijin militar comun în valoare de 585 de milioane de dolari, relatează Bloomberg. Totodată, Departamentul de Stat al SUA a transmis că „nu se mai poate discuta nimic” despre Rusia și Ucraina până când crimele nu încetează. Ucraina ia în considerare extinderea legii marțiale ce urmează să expire pe 9 mai, chiar dacă Statele Unite și Rusia fac presiuni asupra Kievului pentru a organiza noi alegeri.

UPDATE Aliaţii Ucrainei i-au promis, vineri, acesteia noi ajutoare militare ce însumează aproximativ 21 de miliarde de euro, a anunţat ministrul britanic al Apărării, John Healey, potrivit agenţiei DPA, citată de Agerpres. 

UPDATE Forțele navale estone au reținut și s-au urcat la bordul unui tanc petrolier care se îndrepta spre Rusia și care se află sub sancțiunile UE, acuzându-l că navighează ilegal fără un pavilion de țară valid, relatează Reuters. Nava „Kiwala” se află sub sancțiunile europene din februarie, în contextul măsurilor introduse de UE împotriva „flotei din umbră” a Rusiei, un termen folosit de statele occidentale pentru vasele care, susțin ele, sunt utilizate de Moscova pentru a eluda sancțiunile internaționale.

UPDATE Preşedintele american Donald Trump a declarat joi că nu exclude retragerea unor trupe americane staţionate în Europa, dar a sugerat că o astfel de măsură ar putea face parte din negocierile mai ample privind comerţul, relatează agenţia poloneză de presă PAP. Trump a salutat decizia Uniunii Europene de a amâna aplicarea imediată a tarifelor de retorsiune după intrarea în vigoare a noilor taxe americane, potrivit RFI.

UPDATE Armata franceză ia în calcul un posibil atac al Rusiei în România sau Republica Moldova. Armata franceză a decis să cartografieze terenul de la granița României cu Ucraina și Republica Moldova, în cazul unei  posibil conflict între NATO și Rusia, informează ziarul Le Figaro, citat de Știripesurse. 

UPDATE Rusia orchestrează atacuri hibride, care ar putea fi urmate de atacuri militare împotriva NATO, avertizează comisarul european pentru apărare, fostul prim-ministru lituanian Andrius Kubilius, citat de agenția de presă EFE, preluată de Agerpres. Potrivit lui Kubilius, Rusia construiește „mașinării de război într-un ritm accelerat”, iar pericolul unui atac militar împotriva NATO este real. „Putin ar putea folosi această putere militară pentru a testa NATO, iar pericolul este real. Serviciile de informații raportează că Rusia se pregătește să sfideze Articolul 5 al NATO până în 2030”, a transmis comisarul european pentru apărare și spațiu.

UPDATE Președintele american Donald Trump și vicepreședintele său, JD Vance, au reușit ceva neașteptat prin discursurile agresive, politicile economice protecționiste și retorica ce pare mai apropiată de Kremlin decât de aliații tradiționali din NATO: cei doi lideri americani au provocat o „trezire europeană”. Conform unei analize a publicației Time, JD Vance a atacat deschis liderii europeni, iar mesajele sale recente, inclusiv un comentariu pe aplicația Signal în care afirmă că „urăște ideea de a salva Europa”, subliniază percepția administrației Trump: Europa este un adversar, nu un partener. Berlinul a preluat conducerea în această nouă „trezire europeană”, iar continentul se confruntă acum cu două războaie: unul comercial cu SUA și unul militar cu Rusia în Ucraina.

UPDATE Valoarea dolarului american a scăzut în ultimele zile la un nou minim al ultimilor trei ani, ca urmare a incertitudinii legate de impactul tarifelor Trump asupra economiei mondiale, potrivit BBC.

UPDATE Parlamentarii ucraineni sunt hotărâți să prelungească din nou legea marțială înainte de expirarea acesteia pe 9 mai, a declarat președintele legislativului. Acesta spune că trebuie să apere democrația chiar și în contextul în care Statele Unite și Rusia fac presiuni asupra Kievului pentru a organiza noi alegeri, informează Reuters.

UPDATE Marea Britanie ia în calcul să trimită trupe în Ucraina, timp de cinci ani. Scopul principal al desfășurării de forțe este de a reconstrui și a instrui armata Ucrainei și de a-l împiedica pe Vladimir Putin să organizeze o nouă invazie. Potrivit planului, una din opțiuni este trimiterea unei forțe condusă de Europa în Ucraina, pentru a descuraja Rusia, scrie The Telegraph. În această inițiativă, Marea Britanie este sprijinită și de alte state.

UPDATE Rusia este pregătită să discute propuneri realiste privind soluționarea conflictului ucrainean, a declarat Aleksei Polișciuk, directorul celui de-al doilea departament pentru țările CSI din cadrul Ministerului rus de Externe, scrie publicația locală Kommersant. De asemenea, diplomatul a afirmat că Rusia nu acceptă posibilitatea repetării scenariului cu o misiune „pseudo-pacifistă” a OSCE în Ucraina și se opune oricărei intervenții străine.

UPDATE O încetare a focului care ar pune capăt „măcelului” din Ucraina este condiția-cheie pentru orice discuții viitoare privind războiul dintre Rusia și Ucraina, a declarat purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA, Tammy Bruce, potrivit kyivindependent.com. „Este o dinamică care nu va fi rezolvată pe cale militară. Este un măcel", a declarat Bruce în cadrul unui briefing de presă. „Nu există nimic altceva ce poate fi discutat pentru rezultat până când împușcăturile și crimele nu încetează”. 

UPDATE Ambasadorul Poloniei în Rusia a declarat că un grup mic de ruși a încercat să întrerupă joi o comemorare care marchează cea de-a 15-a aniversare a prăbușirii aviatice care a ucis președintele polonez Lech Kaczyński și alte 95 de persoane.

UPDATE „Astăzi, o nouă întâlnire Ramstein are loc la Bruxelles. Prioritatea noastră este apărarea aeriană și este foarte important ca partenerii noștri să ne audă. Ucrainenii știu să fie preciși. Am învățat deja să doborâm o cantitate semnificativă de arme de teroare ale Rusiei. Trebuie doar să abordăm deficitul de sisteme de apărare aeriană pentru a ne consolida protecția cerului. Partenerii noștri pot ajuta în acest sens și, de asemenea, pot accelera punerea în aplicare a tuturor acordurilor încheiate anterior. Rachetele Patriot care rămân neutilizate în depozitele partenerii noștri ar trebui să protejeze vieți” a scris Zelenski pe X, potrivit Ziare.com.

UPDATE O operațiune de dezinformare cunoscută din Rusia a vizat-o încă o dată pe prima doamnă a Ucrainei, răspândind afirmații false că ar fi încercat să fugă în Europa pe fondul unei „relații tensionate” cu soțul ei.Nu există niciun adevăr în spatele acestor afirmații și există semne că acestea fac parte dintr-o operațiune de dezinformare coordonată, susținută de Moscova, scrie Euronews, citat de Ziare.com.

UPDATE La reuniunea Coaliției de Voință, desfășurată joi la Bruxelles, la care a participat ministrul român al Apărării, Angel Tîlvăr, a fost reiterat faptul că România nu are în vedere trimiterea de trupe pe teritoriul ucrainean.

UPDATE Aliații europeni au anunțat „o creștere” a sprijinului militar pentru Ucraina, printre care și guvernul britanic care va oferi un ajutor 580 de milioane de dolari. Și Norvegia va contribui cu fonduri suplimentare, a declarat vineri Ministerul Apărării de la Londra. Finanțarea va asigura reparații și întreținere la vehicule și echipamente, precum și la sisteme radar, mine antitanc și sute de mii de drone. Sprijinul vizează parțial consolidarea poziției țării înaintea oricărui acord de pace cu Rusia, în timp ce Marea Britanie și Germania găzduiesc vineri o întâlnire la sediul NATO de la Bruxelles, scrie HotNews.

UPDATE Emisarul special al SUA, Steve Witkoff, a călătorit la Moscova pentru a treia oară, la cererea preşedintelui american Donald Trump, pentru a se întâlni cu şeful statului rus Vladimir Putin, a informat Axios, citat vineri de EFE.

UPDATE Senatul american a confirmat vineri numirea de către președintele american Donald Trump a generalului Dan Caine drept șef al Statului Major al forțelor armate ale SUA, după destituirea fără explicații a predecesorului său de către președintele republican, relatează The New York Times și The Washington Post.

UPDATE Rusia şi SUA au purtat joi la Istanbul negocieri "pozitive" pentru normalizarea relațiilor lor diplomatice, dar fără a ajunge la vreun acord concret, potrivit EFE.

UPDATE Un raport recent al prestigiosului think-tank britanic RUSI trage un semnal de alarmă: în cazul unui conflict de durată, nu doar voința politică contează, ci și capacitatea unei națiuni de a produce valuri succesive de armament și de a reface forțele pierdute. Rusia, în ciuda sancțiunilor și a pierderilor de pe front, a reușit să crească spectaculos producția de armament – un efort susținut de planificare centralizată, finanțare agresivă și metode de lucru pe care Europa nu și le mai permite, potrivit Adevărul. Mobilizarea industrială a Kremlinului vine însă cu un preț. Rusia a alocat în 2024 aproape 40% din buget pentru apărare, securitate și informații – adică aproximativ 150 de miliarde de dolari, o povară uriașă pentru o economie care stagnează. Creditarea masivă, presiunea asupra forței de muncă și izolarea tehnologică ar putea afecta serios capacitatea de susținere pe termen lung.

UPDATE După cearta dintre președinții Statelor Unite și Ucrainei din Biroul Oval de la Washington și nefinalizarea acordului dintre cele două țări privind pământurile rare, iată că acum Zelenski face o mutare de maestru cu America. El a declarat că este gata să plătească până la 50 de miliarde de dolari pentru un viitor ajutor militar din partea SUA, o afacere surpriză pe care Donald Trump nu o poate refuza, notează Ziare.com.

UPDATE Kremlinul recrutează activ adolescenți pentru a spiona și sabota în Germania, avertizează serviciile secrete germane, relatează Bild, care citează un raport al Biroului pentru Protecția Constituției din Renania de Nord-Westfalia (BfV). Rusia vizează în special tineri cu vârste cuprinse între 15 și 19 ani pentru a-i transforma în spioni. Acești adolescenți sunt recrutați din familii de origine rusă stabilite în Germania. Criteriile de selecție includ loialitatea față de Rusia, lipsa de educație și atitudini pro-ruse, notează Libertatea.

UPDATE Donald Trump recunoaște că ia în calcul o diminuare a prezenței militare americane din Europa. Însă președintele american dă de înțeles că posibila retragere a unor trupe din țările europene ar putea fi negociată la pachet cu taxele vamale.

UPDATE Germania intenționează să lanseze mai târziu în acest an un nou model de serviciu militar voluntar, pașii inițiali incluzând relansarea procedurilor de înrolare, a afirmat ministrul german al apărării Boris Pistorius, citat vineri de dpa, transmite Agerpres.

UPDATE Tribunalul special pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei, care urmează să fie înființat la Haga, nu îl va judeca pe Vladimir Putin în absență, atât timp cât acesta rămâne președintele Federației Ruse. Aceeași regulă se aplică și premierului Mihail Mișustin, precum și ministrului de externe Serghei Lavrov, potrivit informațiilor transmise de doi oficiali europeni și citate de Euronews. Conform proiectului de acord pregătit în cadrul Consiliului Europei, urmărirea penală a acestor oficiali de rang înalt va putea avea loc doar dacă aceștia se vor afla fizic în sala de judecată. Având în vedere că Rusia refuză să recunoască invazia asupra Ucrainei ca fiind criminală și respinge orice cooperare cu Occidentul, această condiție este greu de îndeplinit în viitorul apropiat. Tribunalul pentru crima de agresiune împotriva Ucrainei este susținut de peste 38 de state și de Uniunea Europeană. Spre deosebire de crimele de război sau crimele împotriva umanității, crima de agresiune vizează conducerea politică și militară a statului agresor.

UPDATE Guvernul britanic a anunțat că va oferi Ucrainei sprijin militar suplimentar în valoare de 450 milioane de dolari, pentru achiziția de noi drone şi pentru repararea vehiculelor blindate. Anunțul are loc în contextul care Marea Britanie şi Germania găzduiesc o nouă reuniune a Grupului de Contact pentru Apărarea Ucrainei, la Bruxelles, care, până de curând, a fost coordonat de Statele Unite. Grupul a fost înființat în urmă cu trei ani, pentru a furniza Ucrainei sprijin militar. Statele Unite nu participă la această reuniune, notează Rador.

UPDATE Bruxellesul ar putea impozita giganții americani ai tehnologiei dacă negocierile nu reușesc să pună capăt războiului comercial lansat de Donald Trump, a declarat președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, într-un interviu pentru Financial Times publicat joi, scrie AFP.

UPDATE Președintele american Donald Trump a afirmat că Uniunea Europeană a fost ‘foarte inteligentă’ după ce a decis joi să suspende timp de 90 de zile riposta sa la taxele vamale americane, la o zi după ce președintele SUA luase o decizie similară cu privire la aplicarea acestor tarife, relatează AFP.

UPDATE Ambasadoarea Statelor Unite la Kiev, Bridget Brink, îşi va părăsi postul într-un moment în care preşedintele Donald Trump operează o apropiere de Rusia pentru a pune capăt războiului din Ucraina, a confirmat joi Departamentul de Stat, notează AFP.

UPDATE Moscova a desfășurat de mult timp atacuri aeriene asupra regiunii care se învecinează cu Kursk, de unde încearcă să evacueze forţele ucrainene care au mai rămas, la opt luni după ce au lansat o incursiune dincolo de graniță şi au cucerit bucăți mari de teritoriu. Oficialii ucraineni au afirmat că activitatea militară rusească s-a intensificat pe partea lor de graniță, dar nu a recunoscut că Juravka a căzut în mâinile ruşilor. În urmă cu patru zile, Moscova a susţinut că forţele sale au capturat un alt sat din regiune, Basivka, afirmație negată de oficialii ucraineni. Cel mai recent raport al Ministerului Apărării din Rusia nu a oferit detalii dincolo de a arăta că trupele sale controlează Juravka, potrivit Realitatea.

UPDATE Ambasadoarea SUA în Ucraina, Bridget Brink, se gândește serios dacă să se retragă din funcția sa și să părăsească serviciul extern în următoarele săptămâni, au declarat un oficial american și alte două persoane familiarizate cu această chestiune, o mișcare care ar injecta o nouă incertitudine în relația dintre Washington și Kiev, scrie Reuters.

UPDATE Potrivit lui Dmitro Lubineţ, comisarul pentru drepturile omului al parlamentului ucrainean, se crede că uciderea prizonierilor de război ar fi avut loc în martie, în satul Piatîhatkî, din sudul Ucrainei. Ca şi în alte cazuri similare, suspiciunea se bazează pe o înregistrare video care a circulat pe rețelele de social media, relatează DPA, citată de Agerpres. Într-un interviu de la jumătatea lunii decembrie, Lubineţ a avansat un număr de 177 de astfel de cazuri confirmate de la începutul războiului, afirmând că numărul creşte rapid.

UPDATE Igor Novikov, consilier al președintelui Volodimir Zelenski în perioada 2019-2020, a vorbit despre poziția României în regiune.  Novikov spune că trebuie încheiate cât mai repede alianțe cu vecinii  și îi îndeamnă pe români să fie foarte atenți cum vor vota la alegerile prezidențiale din luna mai, scrie Adevărul.

UPDATE Prințul Harry a vizitat militari răniți la o clinică ortopedică din Ucraina, după ce a petrecut două zile la Înalta Curte din Londra, unde a contestat decizia guvernului de a-i retrage protecția oficială în timpul șederii sale în Marea Britanie, scrie Adevărul.

UPDATE Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat un nou pachet de sancțiuni îndreptat împotriva „flotei-fantomă” a Rusiei, în cadrul discursului său nocturn din 10 aprilie. „Aceste sancțiuni vizează, în special, flota de petroliere fantomă pe care Moscova o folosește pentru a finanța războiul; propagandiștii de război – cei care încearcă să submineze apărarea noastră și să ajute Rusia; și, de asemenea, anumiți oficiali – nume bine cunoscute tuturor ucrainenilor – care obișnuiau să aibă influență”, a declarat Zelenski, potrivit The Kyiv Independent. Președintele a subliniat, totodată, importanța coordonării internaționale în aplicarea acestor măsuri. „Lucrăm pentru a sincroniza pachetele noastre de sancțiuni cu deciziile partenerilor – în primul rând din Uniunea Europeană, dar și din alte jurisdicții puternice din lume”, a adăugat Zelenski.

/VIDEO/ PAS vrea aviz de la Veneția după modificarea legii privind Comisia Vetting? CRJM: „Măsura este expirată”
/VIDEO/ PAS vrea aviz de la Veneția după modificarea legii privind Comisia Vetting? CRJM: „Măsura este expirată”
/VIDEO/ Lukașenko, admirat de moldoveni? Despre lideri veritabili și imagini construite, la Alo, TV8
/VIDEO/ Lukașenko, admirat de moldoveni? Despre lideri veritabili și imagini construite, la Alo, TV8
„El cunoștea totul din telefonul ei”: Mărturiile directoarei grădiniței din Chișinău unde lucra Ludmila Vartic
„El cunoștea totul din telefonul ei”: Mărturiile directoarei grădiniței din Chișinău unde lucra Ludmila Vartic
„Orice victimă e prea mult”: Unde pot cere ajutor femeile și fetele afectate de violență
„Orice victimă e prea mult”: Unde pot cere ajutor femeile și fetele afectate de violență
/VIDEO/ Moldova ar putea stoca carburanți: Unele benzinării au limitat cantitățile vândute
/VIDEO/ Moldova ar putea stoca carburanți: Unele benzinării au limitat cantitățile vândute

Ploaie de rachete în Orientul Mijlociu: Iranul a lansat „cel mai intens” atac de până acum

Emilia - 2026-03-11T083218.302
11 martie 2026, ora 08:34

În ultimele ore, Iranul a lansat un asalt masiv asupra țintelor israeliene și americane din Orientul Mijlociu, acesta fiind considerat „cel mai intens și puternic” atac de la începutul conflictului, conform mass-mediei de stat iraniene citate de AFP. Armata israeliană a confirmat miercuri dimineață ploaia de rachete venită dinspre Iran. 

„Sistemele de apărare funcționează pentru a intercepta amenințarea”, au transmis oficialii pe platforma X, îndemnând populația să se adăpostească. Ulterior, autoritățile au anunțat că cetățenii pot părăsi în siguranță adăposturile, scrie HotNews.

Atacul nu a vizat doar Israelul. Gărzile Revoluționare Iraniene au declarat că au lovit un centru de comunicații din Haifa, baze din Regiunea Autonomă Kurdă și sediul Flotei a V-a a SUA din Bahrain, unde au sunat sirenele de alarmă.

Explozii puternice au zguduit și Doha, unde Ministerul Apărării din Qatar a anunțat că a interceptat rachete care vizau statul.

Totodată, Arabia Saudită și Emiratele Arabe Unite au raportat distrugerea mai multor drone și proiectile iraniene care se îndreptau către câmpuri petroliere și obiective strategice.

Gărzile Revoluționare Iraniene (IRGC) au avertizat pe site-ul lor oficial că atacurile vor continua cu determinare: „În acest război nu ne gândim la nimic altceva decât la capitularea completă a inamicului”.

Ce se știe despre atacul asupra bazei SUA din Irak

În total, șase drone au fost lansate către Centrul de sprijin diplomatic din Bagdad, situat lângă aeroportul capitalei irakiene. Conform Washington Post, sistemele de apărare au reușit să doboare cinci dintre acestea, însă o singură dronă a pătruns prin perimetru, impactul având loc în apropierea unui turn de pază.

Deși personalului i s-a ordonat de urgență să se adăpostească, Departamentul de Stat a confirmat într-o alertă internă că nu s-au înregistrat răniți, toate persoanele din complex fiind găsite în siguranță.

Oficialii americani suspectează că asaltul a fost executat de „Rezistența Islamică din Irak”, o grupare umbrelă a facțiunilor armate susținute direct de Teheran.

Răspunsul Israelului

Ca reacție imediată la valurile de rachete, Israelul a lansat o nouă serie de atacuri aeriene asupra infrastructurii regimului de la Teheran. Armata israeliană (IDF) a confirmat că a lovit ținte guvernamentale și militare în capitala iraniană.

De asemenea, forțele israeliene au bombardat o clădire rezidențială din centrul Beirutului, vizând centre de comandă ale aliaților Iranului. Atacul a provocat incendii și daune majore, transmite Al Jazeera.

Recent, Benjamin Netanyahu a declarat că atacurile Israelului „distrug capacitățile regimului” de la Teheran. Acesta a îndemnat poporul iranian să profite de moment pentru a înlătura dictatura, subliniind că ofensiva nu se va opri până la eliminarea oricărei amenințări.

Totodată, guvernul israelian a aprobat o suplimentare de 16 miliarde de dolari a bugetului de apărare pentru a susține continuarea acestui război de amploare.

Tensiuni interne în Iran

Pe plan intern, regimul de la Teheran a instituit măsuri de securitate extreme. Șeful poliției iraniene, Ahmad-Reza Radan, a avertizat că oricine va protesta „nu va fi tratat ca protestatar, ci ca dușman”. Acesta a precizat că forțele de ordine au deja „degetul pe trăgaci”.

Amenințarea vine după ce oficialii americani au sugerat că poporul iranian ar putea profita de acest moment critic. Washingtonul consideră că situația actuală este o oportunitate pentru cetățeni de a se ridica împotriva guvernului.

O nouă explozie de prețuri la carburanți. Benzina și motorina vor depăși, peste noapte, pragul de 25 și, respectiv, 24 de lei per litru, anunță ANRE. În acest context, autoritățile vor să creeze stocuri strategice pentru cel puțin 90 de zile. /Noi reguli pentru livrarea gazelor din strânga Nistrului, propuse de Ministerul Energiei. Moldovagaz ar putea fi obligată să asigure rezerve pentru consumatorii din regiune. /Între timp, Iranul amenință că blocada petrolieră din strâmtoarea Ormuz va continua atâta timp cât Israelul și Statele Unite vor continua cu bombardamentele.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vicepreședintele raionului Hîncești, Dumitru Vartic a fost dat afară din PAS și este cercetat pentru abuz și violență în familie, după ce soția sa și-a pus capăt zilelor. /Prețurile la carburanți explodează pe fondul crizei din Orientul Mijlociu, iar Europa resimte impactul mai puternic decât SUA. /Războiul din Orientul Mijlociu a intrat în a doua săptămână. În ultimele două zile, mai multe depozite iraniene de petrol au fost distruse, în timp ce Teheranul și-a ales un nou lider suprem.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Procurorii cer 3 ani de închisoare cu executare pentru complicele lui Nicanor Ciochină, în loc de 6 luni, cât i-a dat prima instanță. /Constantinov, Nesterovschi și Lozovan au fugit în regiunea transnistreană, dar poliția nu poate interveni pentru a-i reține. Aceștia s-ar afla în locuri protejate de militarii ruși, iar o eventuală operațiune i-ar pune în pericol pe polițiștii noștri, afirmă șeful IGP Viorel Cernăuțeanu. /Războiul din Orientul Mijlociu se intensifică: Israelul a bombardat masiv gruparea Hezbollah din Liban, Iranul amenință cu represalii, în timp ce Donald Trump dă asigurări că Teheranul nu are nicio șansă în acest război.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Președintele Parlamentului cere intervenția autorităților pentru a curma tentativele petroliștilor de a specula cu prețurile la carburanți, în contextul războiului din Orient. /Primii 82 de moldoveni, rămași blocați în Emiratele Arabe Unite, au revenit azi dimineață în Moldova, anunță autoritățile. Situația din Orientul Mijlociu a umflat spectaculos prețurile la biletele de avion, acestea ajungând să coste peste 30 de mii de lei. /Președintele american crede că ofensiva asupra Iranului va dura până la două luni, după ce zilele trecute declara că războiul se va încheia în cel mult o lună.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Un bărbat din sectorul Botanica al capitalei a fost găsit carbonizat în locuința sa, cuprinsă de flăcări. Salvatorii au intervenit cu autoscara de exterior, pentru a evacua oamenii din clădire. /Prețul la motorină, va crește de mâine cu peste 50 de bani, anunță ANRE, în timp ce guvernul a instituit azi stare de alertă în domeniul energetic pentru următoarele 60 de zile. /Între timp, războiul din Orientul Mijlociu a ajuns într-o țară membră NATO. Turcia anunță doborârea unei rachete balistice iraniene, aproape de granița cu Siria.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fermierii cer Guvernului rambursarea accizei la motorină, în condițiile în care majorările în lanț ale prețurilor la carburanți le afectează deja activitatea. De mâine, motorina va fi mai scumpă cu tocmai 34 de bani. /Se vrea înlăturarea lui Igor Dodon de la conducerea PSRM. Liderul socialiștilor se plânge că mai mulți colegi de-ai săi ar complota împotriva sa și ar vrea ca el să ajungă la pușcărie pentru a-i lua locul. /Războiul din Orientul Mijlociu continuă pentru a patra zi, cu atacuri reciproce între Israel și Liban, care s-a alăturat Iranului în conflict. În ultimele 24 de ore, atât Teheranul cât și Tel Aviv au fost ținta unor bombardamente masive.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
În cea de-a treia zi de război în Orientul Mijlociu, Israelul anunță eliminarea unor oficiali de rang înalt din spionajul iranian, în timp ce Teheranul a lansat un val de atacuri cu rachete către Țara Sfântă și alte state din Golf. /Astăzi se împlinesc 34 de ani de la Războiul de pe Nistru. Cu această ocazie, în toată țara au avut loc ceremonii de comemorare a celor peste 300 de cetățeni, căzuți pe câmpul de luptă. /Primarul Ion Ceban crede că reținerea conducerii orașului Durlești ar fi fost pusă la cale de guvernare care ar vrea să numească, în fruntea primăriei, un reprezentant PAS.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Nicanor Ciochină va sta 7 ani la închisoare pentru accidentarea mortală a adolescentului de la Boldurești. Mama băiatului a izbucnit în lacrimi în momentul în care magistrații au pronunțat sentința. /Primărița din Durlești, viceprimarul și încă 6 persoane au fost reținute de CNA în urma unui val de percheziții desfășurate în această dimineață. Toți sunt vizați într-un dosar de escrocherie cu terenuri publice. /Fostul prim-vicepremier și semnatar al Declarației de Independență, Nicolae Andronati, a fost găsit mort în locuința sa din Caragaș, raionul Slobozia. Anchetatorii din stânga Nistrului examinează versiunea unui jaf soldat cu omor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Cercetarea judecătorească în dosarul în care Vlad Plahotniuc este învinuit de furtul miliardului s-a încheiat cu citirea declarațiilor martorului secret, care a descris tranzacții și achiziții atribuite oligarhului, în valoare de sute de milioane de euro. /După aproape un an de blocaj, vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri a discutat, astăzi, la Tiraspol cu așa numitul ministru de externe al administrației separatiste. /Rușii au lansat, noaptea trecută, un atac masiv cu drone și rachete asupra mai multor regiuni din Ucraina. Zeci de civili din Harkov, Kiev și Krivoi Rog au fost răniți, între care și copii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Moldsilva - în vizorul autorităților. În timp ce ministerul Mediului anunță ca a descoperit defrișări ilegale la Ghidighici și a demis mai mulți șefi de ocoale silvice, CNA anchetează, în paralel, delapidarea fondurilor pentru împăduriri la Iargara. /Start reparației străzilor din capitală. Primăria anunță că a început lucrările, iar primele, vor fi cârpite, craterele de pe arterele principale. Între timp, vulcanizările abia de fac față numărului mare de mașini avariate. /Imagini apocaliptice în estul Braziliei unde sunt cel puțin 32 de morți și 40 de oameni dispăruți. Regiunea este puternic afectată de inundații masive, provocate de ploile torențiale.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Astăzi se împlinesc patru ani de când, în dimineața de 24 februarie 2022, Ucraina s-a trezit în sunet de explozii. În câteva minute, milioane de oameni au înțeles că viața lor se schimbase pentru totdeauna. /O lume întreagă și-a arătat solidaritatea cu Ucraina. Drapelul țării vecine a fost arborat în mai multe state europene, inclusiv la instituțiile UE din Bruxelles. Lideri internaționali, printre care conducerea Republicii Moldova, au transmis mesaje de sprijin și au apreciat efortul Ucrainei de a menține pacea în Europa. /Când invazia pe scară largă a Rusiei în Ucraina a ajuns la 1.418 zile, luna trecută, a egalat durata campaniei prin care Moscova a învins Germania nazistă în al Doilea Război Mondial.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost audiat astăzi pentru prima dată în dosarul fraudei bancare. Ex-liderul democrat s-a plâns că procesul se desfășoară cu încălcări și a declarat că dosarul i-ar fi fost fabricat la comandă. /5 persoane au fost reținute în urma a 40 de percheziții desfășurate în mai multe primării și la un operator economic, într-un dosar ce vizează delapidarea fondurilor naționale și europene destinate infrastructurii. /Cel puțin două persoane au murit și trei au fost rănite în urma unui atac cu drone rusești în Regiunea Odesa. Atacuri au fost raportate și în Regiunea Dnipropetrovsk.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Oamenii legii anunță că in urma perchezițiilor desfășurate ieri în cazul pregătirii asasinatelor mai multor persoane publice din Ucraina, au fost reținuți 11 suspecți, atât în țara vecină cât și în Moldova. 3 dintre aceștia au fost plasați azi în arest. /Premierul Alexandru Munteanu anunță un nou termen pentru darea în exploatare a liniei electrice Vulcănești - Chișinău. Potrivit lui, aceasta va deveni funcțională nu în martie, cum spunea Maia Sandu, ci în luna mai. /Ambasada Republicii Moldova din Iran avertizează cetățenii să evite călătoriile în statul islamic și să părăsească țara pe rute sigure, pe fondul riscurilor de securitate crescute.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Percheziții de amploare în Republica Moldova într-un caz ce vizează planuri ale serviciilor ruse de a lichida persoane publice din Ucraina. /Alertă sanitară. A fost întregistrat primul caz de variola maimuței în Republica Moldova. ANSP a demarat ancheta epidemiologică. /Oamenii legii anunță că au deconspirat o schemă de evaziune fiscală de peste 7 milioane de lei în domeniul construcțiilor, arhitecturii și design-ului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Codul portocaliu de ninsori și viscol, intrat în vigoare aseară, a lăsat fără lumină mii de gospodării din sudul țării. A fost sistată circulația camioanelor pe mai multe șosele, iar zeci de autospeciale au fost antrenate la deszăpezirea drumurilor. .Nu există premise pentru scumpirea curentului electric, a declarat azi ministrul Energiei, la două zile după ce Premier Energy și FEE Nord a cerut majorarea tarifelor. .Negocierile de pace Rusia–Ucraina de la Geneva se încheie fără progrese, în timp ce atacurile aeriene rusești continuă. Liderul de la Kiev acuză Rusia că amână în mod deliberat progresul către un acord care să pună capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc a fost adus forțat la Curtea Supremă de Justiție în dosarul „Kuliok”, dar a refuzat să dea declarații. La ședință a venit și Igor Dodon, însă cei doi nu s-au intersectat. /Locuitorii a câteva sate din raionul Soroca au avut parte de o dimineață de coșmar. O bubuitură puternică i-a băgat în sperieți. /Incendiu devastator în orașul Sîngerei. O casă de locuit a fost cuprinsă de flăcări, iar proprietarul a ajuns la spital în stare gravă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Se cere scumpirea luminei. Distribuitorii au solicitat autorităților să aprobe tarife majorate. Ce argumente se invocă și ce spun oamenii, vedeți imediat. /Iarna nu cedează! Mâine seară intră în vigoare un cod portocaliu de ninsori, lapoviță și vânt. Avertizarea este valabilă pe 80 la sută din teritoriul țării. /Şefa diplomaţiei europene declară statele UE nu sunt pregătite să ofere Ucrainei o dată concretă pentru aderarea la blocul comunitar, iar președintele Letoniei spune că nu ar fi corect ca Ucraina să adere înainte Republicii Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Poliția a cedat, iar enoriașii au reușit să intre aseară în biserica de la Dereneu, unde e scandal deja de câteva săptămâni. Între timp, cele 6 persoane reținute acum două zile, printre care și primarul localității au fost eliberate. /Alexandru Harea a fost numit în funcția de director al SPPS, la trei luni de la demiterea lui Vasile Popa. Maia Sandu a semnat decretul aseară. /În aproape patru ani de război, peste două milioane de ucraineni au trecut prin Moldova, iar circa 140 de mii s-au stabilit temporar sau permanent. Bilanțul a fost făcut azi de Agenția ONU pentru Refugiați.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
ANRE a decis reducerea tarifului la căldură pentru locuitorii Chișinăului, dar și scumpirea agentului termic pentru orașul Bălți. /Nemulțumiți de activitatea unei Autogări pe care o numesc ilegală, zeci de transportatori au protestat azi în fața sediului ANTA. /Deși a venit azi la ședința la care urma să depună primele sale depoziții în dosarul fraudei bancare, Vlad Plahotniuc nu făcut declarații, invocând motive de boală. Audierea acestuia a fost amânată pentru luni.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Violențe în fața bisericii din Dereneu, raionul Călărași. Preoți și credincioși s-au luat la bătaie, aseară, cu polițiștii care le-au îngrădit accesul în lăcașul de cult, iar tensiunile au continuat și astăzi. /Vlad Plahotniuc va fi adus silit în instanță pentru a face declarații în dosarul Kuliok, în care Igor Dodon este acuzat de luare de mită. Fostul democrat urma să vină astăzi pentru a fi audiat, însă a refuzat să se prezinte. /Canada este marcată de unul dintre cele mai feroce atacuri armate din ultimii ani. O femeie a tras mai multe focuri într-o școală omorând nouă oameni. 27 au fost răniți.

/VIDEO/ Cutia Neagră PLUS: Autogara sponsorilor PAS. Schema imobiliară cu implicarea Primăriei Chișinău
/VIDEO/ Cutia Neagră PLUS: Autogara sponsorilor PAS. Schema imobiliară cu implicarea Primăriei Chișinău
/VIDEO/ Lukașenko, admirat de moldoveni? Despre lideri veritabili și imagini construite, la Alo, TV8
/VIDEO/ Lukașenko, admirat de moldoveni? Despre lideri veritabili și imagini construite, la Alo, TV8
Vicepreședintele Consiliului Raional Hîncești, acuzat de violență în familie după moartea soției: „Era un abuz continuu”
Vicepreședintele Consiliului Raional Hîncești, acuzat de violență în familie după moartea soției: „Era un abuz continuu”
„Orice victimă e prea mult”: Unde pot cere ajutor femeile și fetele afectate de violență
„Orice victimă e prea mult”: Unde pot cere ajutor femeile și fetele afectate de violență
/VIDEO/ Verde-n ochi: Herman von Hebel și legea vettingului cu dedicație. De ce insistă PAS
/VIDEO/ Verde-n ochi: Herman von Hebel și legea vettingului cu dedicație. De ce insistă PAS

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramNotificationsCorruption modal

© 2026 tv8. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.