Cele mai prestigioase premii din jurnalismul american, Pulitzer, au fost decernate luni de Universitatea Columbia din New York. Tentativa de asasinat a lui Donald Trump și ravagiile războiului din Sudan și Gaza au fost printre cele mai apreciate materiale, transmite News.ro.
video: yt/Reuters
Astfel, munca echipelor de la The Washington Post, în timpul tentativei de asasinare de pe 13 iulie 2024, a fost apreciată pentru acoperirea „luminoasă și urgentă”. Imaginile cu candidatul republican la prezidențiale, rănit la ureche, cu sângele curgându-i pe față și cu pumnul ridicat, au făcut înconjurul lumii. Comitetul Pulitzer a lăudat „relatarea detaliată” și „analiza fină” a acestui eveniment.
La categoria „Jurnalism în serviciul public”, problema dreptului la întreruperea voluntară a sarcinii a adus celor de la ProPublica marele premiu. Anterior, în luna septembrie, publicația relatase despre moartea unei femei în vârstă de 28 de ani, Amber Thurman, într-un spital din Georgia, în august 2022, dând vina pe lipsa de îngrijire cauzată de legile restrictive privind avortul din statul respectiv. Candidata democrată la preşedinţie Kamala Harris a deplâns moartea femeii, acuzând regresul drepturilor femeilor orchestrat de Donald Trump.
La categoria „Jurnalism de investigație”, agenția de presă Reuters a câștigat marele premiu pentru munca sa „îndrăzneață” privind legile „laxe” care au permis vânzarea la prețuri modice a fentanilului, un puternic opioid sintetic responsabil de multiple supradoze pe teritoriul Americii de Nord.
În domeniul artelor, scriitorul Percival Everett a câştigat Pulitzerul pentru cel mai bun roman cu „James”, o lucrare care revizitează clasicul lui Mark Twain „Aventurile lui Huckleberry Finn” pentru a „ilustra absurditatea supremaţiei rasiale”, potrivit comisiei.
La categoria cel mai bun reportaj internaţional, comitetul a recompensat activitatea The New York Times şi a reporterului său Declan Walsh pentru acoperirea conflictului sângeros din Sudan, inclusiv comerţul ilicit cu aur şi afacerile regionale aflate în centrul confruntărilor locale.
De asemenea, Comitetul Pulitzer l-a premiat pe poetul palestinian din Gaza, Mosab Abu Toha, la categoria „opinii” pentru textele publicate în revista The New Yorker despre „carnagiul fizic şi emoţional din Gaza”. Comitetul a declarat că aceste articole au combinat „reportajul amănunţit şi memoria intimă”, fiind astfel martore ale „experienţei palestiniene” în ultimul an şi jumătate de bombardamente.
„Tocmai am câştigat Premiul Pulitzer la categoria „comentarii”. Fie ca el să aducă speranţă, să devină o poveste”, a comentat Mosab Abu Toha pe reţelele de socializare, citând ultimele cuvinte din „Dacă trebuie să mor”, un poem al scriitorului palestinian Refaat Alareer, marele său prieten, ucis în decembrie 2023 într-un atac israelian în Gaza.
Fotografii palestinieni de la Agenţia France-Presse (AFP) au fost finalişti la categoria fotografie „Breaking News” pentru „imagini puternice” care mărturisesc „umanitatea oamenilor din Gaza în mijlocul distrugerilor şi pierderilor la scară largă”.
Premiile Pulitzer sunt sponsorizate de Universitatea Columbia, epicentrul protestelor pro-palestiniene din campusurile americane, dar care se află acum în mijlocul unei controverse în urma arestării unor studenţi străini care au luat parte la demonstraţii împotriva războiului din Gaza şi care sunt ameninţaţi cu expulzarea din ţară.
Distincțiile anuale sunt acordate pentru realizări deosebite în jurnalism, literatură și muzică. Ele au fost instituite în 1917 de către Joseph Pulitzer, un jurnalist și om de afaceri american. Premiile recunosc excelența în domenii precum reportajul, comentariul, fotografia, dar și în literatură (romane, poezie) și compunerea muzicală. Sunt considerate unele dintre cele mai prestigioase premii din aceste domenii.