Bașcana Găgăuziei rămâne în arest la domiciliu. Judecătoria Chișinăul, sediul Buiucani, i-a prelungit astăzi măsura preventivă cu 30 de zile, la cererea procurorilor.
video: tg/marina_mt_official
Guțul a fost adusă în fața magistraților, iar înainte de pronunțarea deciziei, a ținut un discurs în fața simpatizanților săi adunați la judecătorie.
Aceasta a menționat că nu există motive pentru care să-i fie prelungit arestul și că speră să se facă dreptate și să iasă la libertate.
Avocatul acesteia, Sergiu Moraru, a anunțat că va contesta hotărârea, pe care a catalogat-o drept ilegală.
video: tg/KpMoldova
TV8.md amintește că Evghenia Guțul a fost reținută în seara zilei de 25 martie, pe Aeroportul Chișinău, în timp ce voia să părăsească țara. Poliția de Frontieră a menționat că aceasta figurează în sistemele informaționale cu statut de consemn, o notificare sau avertizare ce arată că persoana este sub observație sau are o restricție legată de lege.
La scurt timp, într-o postare pe VKontakte, fugarul Ilan Șor a catalogat reținerea guvernatoarei drept o fărădelege și o persecuție.
Reținerea a avut loc în aceeași zi în care procurorii anticorupție au finalizat prezentarea probelor acuzării în dosarul Evgheniei Guțul și a unei secretare din cadrul Oficiului Central al fostului Partid Politic „Șor”. Dosarul în care bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul, și Svetlana Popan, fostă secretară a partidului Șor, scos în afara legii, sunt cercetate pentru că ar fi acceptat bani de la grupul criminal Șor, a ajuns pe masa judecătorilor la sfârșitul lunii aprilie 2024. Cele două inculpate se declară nevinovate.
Tot pe 25 martie, au fost desfășurate percheziții la viceprimara de Orhei, Anastasia Țurcan, într-o cauză penală pentru încălcarea modului de gestionare a fondurilor electorale, finanțarea ilegală a concurenților electorali, precum și pentru falsul de documente și declarații.
Aflată după gratii, bașcana Găgăuziei a cerut ajutor de la președinții Turciei și Rusiei prin intermediul a două scrisori. De altfel, la Moscova a fost organizat și un protest în susținerea Evgheniei Guțul. În replică, Ministerul de Externe de la Chișinău a remarcat: „Ne bucurăm că moldovenii învață pe ruși cultura protestului. Nu putem să nu remarcăm că este unicul protest permis de autoritățile ruse”.
Pe 28 martie, Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, a decis ca bașcana Găgăuziei să fi plasată în arest preventiv pentru 20 de zile. Iar pe 1 aprilie, magistrații de la Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, au respins drept neîntemeiată cererea Procuraturii Anticorupție împotriva bașcanei Găgăuziei. Astfel, Evghenia Guțul nu s-a ales cu un nou mandat de arest, pe lângă cel pe care-l executa deja la Penitenciarul nr. 13.
Guțul a fost transferată de după gratii în arest la domiciliu pe 9 aprilie. Aceasta a plecat acasă cu o brățară de monitorizare, a precizat pentru TV8 avocatul Evgheniei Guțul.


































































