Nicanor Ciochină rămâne în frunte în cursa pentru funcția de primar al comunei Boldurești, raionul Nisporeni. După renumărarea voturilor, diferența dintre acesta și Sergiu Bulicanu e și mai mică - de doar 10 voturi.
Potrivit unui comunicat al Comisiei Electorale Centrale, Nicanor Ciochină a acumulat 614 voturi, iar Sergiu Bulicanu – 604 voturi.
Renumărarea a avut loc în prezența secretarei CEC, Dana Munteanu, a funcționarilor din cadrul Comisiei, a membrilor birourilor electorale și a reprezentanților celor doi concurenți electorali.
Au fost verificate listele electorale și toate tipurile de buletine – valabile, nevalabile, neutilizate și anulate – din cele trei secții de votare ale comunei.
Pe lângă confirmarea rezultatului, au fost depistate și 21 de cazuri de abateri, legate de includerea alegătorilor pe listele pentru votarea la locul aflării. Aceste nereguli sunt acum analizate de autoritățile competente.
Menționăm că luni, 9 iunie, de la ora 12:00, va fi organizat un „protest pentru dreptate” în fața Ministerului Justiției, drept susținere pentru mama care și-a pierdut copilul de 14 ani.
TV8.md amintește că Ciochină este învinuit că în februarie 2024 ar fi lovit mortal cu mașina un băiat din localitate și ar fi fugit de la locul faptei. Ulterior, ar fi încercat să ascundă urmele accidentului, înscenând o altă coliziune cu implicarea mașinii avariate. Un medic stomatolog, considerat complice, l-ar fi ajutat să găsească o mașină identică celei implicate în accident și să monteze plăcuța cu numărul de înmatriculare pe o altă mașină.
În urma tragediei, doi polițiști au fost demiși, iar alți trei au fost sancționați pentru că nu ar fi acționat în conformitate cu standardele profesionale și au pus piedici în desfășurarea corectă a investigației.
În martie 2025, Comisia Electorală Centrală a anunțat că mandatul lui Ciochină a încetat după ce acesta nu și-a putut exercita funcția de primar pe o perioadă mai mare de cinci luni consecutive. Astfel, au fost organizate alegeri locale noi pentru funcția de primar al comunei Boldurești, pe care Ciochină le-a câștigat. Totuși, pe 4 iunie, CEC a dispus renumărarea voturilor, la solicitarea contracandidatului Sergiu Bulicanu.
Nicanor Chiochină susține că este nevinovat și că totul ar avea o motivație politică. Acesta riscă până la 7 ani de închisoare, iar complicele său – până la 3 ani. Menționăm că potrivit legii, Ciochină putea candida la alegeri, întrucât nu a fost dată o sentință de condamnare definitivă și irevocabilă în privința lui.
După alegeri, ministra Justiției a calificat victoria lui Ciochină drept regretabilă și a promis să caute soluții pentru a nu mai admite astfel de situații.