Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1401: Atac la Nistru de Crăciun, prognoză de pace și refuzul Moscovei. Zelenski: „Fie ca Putin să piară”

externe

/LIVE TEXT/ Război în Orientul Mijlociu, ziua 630: Costul uriaș al războiului și ajutoare umanitare pentru Gaza. Trump amenință jurnaliștii

27 iunie 2025, ora 12:18

Conflictul dintre Israel și Iran continuă să genereze tensiuni regionale majore și criză umanitară, cu impact direct asupra populației civile. ONU semnalează o creștere alarmantă a atacurilor coloniștilor israelieni în Cisiordania, soldate cu victime și distrugeri, în timp ce armata israeliană pregătește demolarea a zeci de clădiri palestiniene, ce ar putea duce la evacuarea forțată a peste 1.200 de persoane.

Pe fondul conflictului, Israelul raportează pierderi economice uriașe, în timp ce liderii politici din regiune și din SUA fac declarații contradictorii privind reluarea negocierilor nucleare. Totodată, SUA anunță un sprijin financiar pentru Gaza, iar OMS reia livrările de ajutor medical, în premieră din martie. Tensiunile politice cresc și în interiorul SUA, unde fostul președinte Donald Trump cere demiterea unor jurnaliști pe fondul acoperirii media a războiului.

UPDATE Datele ONU privind decesele din Gaza reprezintă o „dezinformare”, susține șeful unei organizații umanitare. Fundația Umanitară pentru Gaza (GHF) este condusă de un predicator, fost consilier al lui Trump. GHF este în conflict cu ONU care a refuzat o colaborare în Gaza, transmite Mediafax. ONU susține că cel puțin 410 palestinieni au fost uciși în timp ce căutau hrană de când Israelul a ridicat blocada de 11 săptămâni asupra ajutorului umanitar. În schimb, ministerul sănătății din Gaza, condus de Hamas, a declarat că cel puțin 549 de persoane au fost ucise.

UPDATE Israelul a lansat vineri un atac aerian masiv împotriva mai multor zone din sudul Libanului, al treilea atac de acest tip într-o săptămână, pe fondul intensificării acțiunilor sale în pofida armistițiului încheiat între părți în urmă cu mai bine de jumătate de an, informează EFE, conform Agerpres. „Avioane de vânătoare israeliene au efectuat un atac aerian violent pe scară largă în jurul orei 11:00 (8:00 GMT), efectuând o serie de atacuri împotriva pădurilor Ali al-Taher, a vârfurilor Kfar Tebnit și a zonei Nabatieh al-Fawqa”, a relatat agenția națională de știri libaneză (ANN).

UPDATE ONU susține că într-o singură săptămână au fost cel puțin 23 de atacuri ale coloniștilor israelieni asupra palestinienilor în Cisiordania. În urma atacurilor au fost victime și pagube, mai arată reprezentanții ONU, transmite Mediafax. Biroul ONU pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare (OCHA) anunță că în perioada cuprinsă între 17 și 23 iunie au existat cel puțin 23 de atacuri ale coloniștilor israelieni asupra palestinienilor, potrivit Al Jazeera. În urma atacurilor au fost victime și pagube. În tabăra palestiniană o persoană a murit și alte 14 au fost rănite, susține OCHA. În timpul atacurilor au fost incendiate bunuri și au fost distruse plantațiile de măslin ale comunității palestiniene din Cisiordania, precizează agenția ONU.

video: yt/Associated Press

UPDATE Președintele american Donald Trump cere demiterea unor jurnaliști de la postul de televiziune CNN și de la cotidianul The New York Times pentru relatările lor despre impactul atacurilor SUA în Iran, informează dpa, conform Agerpres. „Jurnaliștii de știri false de la CNN și The New York Times ar trebui dați afară, imediat!!! Oameni răi cu intenții malefice”, a scris joi Trump cu litere mari pe platforma sa Truth Social.

UPDATE Ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi cataloghează drept ”importante” pagubele cauzate instalaţiilor nucleare iraniene în Războiul de 12 Zile între Israel şi Iran şi anunţă că Teheranul a început să evalueze impactul conflictului, contrazicându-l astfel pe liderul suprem iranian, ayatollahul Ali Khamenei, care relativizează impactul atacurilor desfăşurate în noaptea de sâmbătă spre duminică de către Statele Unite şi revendică o victorie a Iranului în acest război, relatează AFP, conform News.ro. „Aceste pagube sunt importante” şi fac obiectul unor „studii ale unor experţi şi decizii politice”, a anunţat Abbas Araghchi.

UPDATE Iranul a afirmat joi că nu există încă niciun „plan” pentru a relua negocierile privind programul său nuclear cu Statele Unite, după ce președintele american Donald Trump a anunțat discuții „săptămâna viitoare”, notează AFP, conform Agerpres. „Speculațiile despre reluarea negocierilor nu trebuie luate în serios. Aș dori să spun clar că nu s-a ajuns la niciun acord sau aranjament pentru a începe noi negocieri. Nu există încă niciun plan pentru a începe negocierile”, a declarat ministrul iranian de externe, Abbas Araghchi, la televiziunea de stat.

UPDATE Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a declarat joi că rezultatul războiului Israelului cu Iranul prezintă oportunităţi de pace pe care ţara sa nu ar trebui să le irosească, relatează Reuters, conform Digi24. „Această victorie prezintă o oportunitate pentru o extindere dramatică a acordurilor de pace. Lucrăm la acest lucru cu entuziasm”, a declarat Netanyahu într-un comunicat. „Alături de eliberarea ostaticilor şi înfrângerea Hamas, există o fereastră de oportunitate care nu trebuie ratată. Nu putem pierde nici măcar o singură zi”, a adăugat premierul israelian.

video: yt/Associated Press

UPDATE Statele Unite anunţă că au deblocat 30 de milioane de dolari în vederea finanţării Fundaţiei Umanitare din Gaza (GHF), ale cărei operaţiuni de distribuire de ajutor sunt marcate de haos şi omoruri, relatează AFP, conform News.ro. „Am aprobat o finanţare în valoare de 30 de milioane de dolari pentru Fundaţia Umanitară din Gaza şi cerem celorlalte ţări să susţină GHF şi activitatea sa esenţială”, a declarat joi presei un adjunct al purtărorului de cuvânt al Departamentului de Stat, Tommy Pigott.

UPDATE Israelul a înregistrat pierderi directe estimate la 12 miliarde de dolari în urma războiului său de 12 zile împotriva Iranului, potrivit mass-media israeliene şi unor rapoarte economice oficiale făcute publice săptămâna aceasta. Pentru a finanţa costurile războiului, Israelul va trebui să-şi majoreze deficitul bugetului naţional la aproximativ 6%, cu mult peste plafonul de 4,9% stabilit de Ministerul Finanţelor israelian, a relatat joi publicaţia L'Orient-Le Jour, transmite Digi24.

UPDATE Biroul ONU pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare (OCHA) a tras un semnal de alarmă privitor la notificarea militară israeliană conform căreia toate clădirile din 13 comunități palestiniene din Cisiordania vor fi distruse. Cel puțin 1.200 de oameni ar putea fi evacuați, transmite Mediafax. Biroul ONU pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare (OCHA) se referă la comunitățile palestiniene din zona Masafer Yatta. Cel puțin 1.200 de persoane, inclusiv peste 500 de copii, ar putea fi „mutați cu forța” dacă armata își va desfășura demolările planificate, transmite OCHA, potrivit Al Jazeera. Într-un raport, OCHA anunță că în perioada 13-23 iunie, militarii israelieni au „preluat” temporar 240 de case palestiniene pentru a le folosi ca avanposturi militare și centre de interogare. Proprietarii caselor au fost fie evacuați cu forța, fie reținuți, susțn reprezentanții OCHA.

UPDATE Israelul l-ar fi ucis pe liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, dacă acest lucru ar fi fost posibil în timpul recentului război de 12 zile, a anunțat joi ministrul apărării israelian Israel Katz, potrivit Reuters. „Estimez că, dacă l-am fi avut pe Khamenei în câmpul nostru vizual, l-am fi eliminat”, a spus Katz într-un interviu pentru postul public de televiziune Kan. „Dar Khamenei a înțeles asta, a mers în subteran la foarte mare adâncime și a rupt contactele cu comandanții care i-au înlocuit pe comandanții eliminați de noi, așa că în final nu era realist acest lucru„, a afirmat el.

UPDATE Organizaţia Mondială a Sănătăţii a efectuat prima livrare de furnituri în Fâşia Gaza - de la 2 martie - când Israelul a impus o blocadă enclavei palestiniene, relaxată în parte în mai, relatează AFP, conform News.ro. „Aceste furnituri vor fi distribuite spitalelor prioritare în zilele următoare”, care se confruntă cu penurii grave, a anunţat joi, pe X, directrul OMS Tedros Adhanom Ghebreyesus.

video: yt/DrTedros

/LIVE TEXT/ Război în Orientul Mijlociu, ziua 629: Vânătoare de spioni și atacuri în Cisiordania. Khameni: „Iranul a câștigat războiul”
/LIVE TEXT/ Război în Orientul Mijlociu, ziua 628: Trump vs Pentagon, armistițiu Israel-Iran și morți în Gaza. SUA redeschide ambasada
/DOC/ Mandat public și alt job privat: Ce a descoperit ANI în privința unui primar din Moldova
/DOC/ Mandat public și alt job privat: Ce a descoperit ANI în privința unui primar din Moldova
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
Descoperire macabră în ajun de Crăciun: Poliția a intervenit de urgență lângă Aeroportul Chișinău
Descoperire macabră în ajun de Crăciun: Poliția a intervenit de urgență lângă Aeroportul Chișinău
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Primarul Ion Ceban, huiduit la Arena Chișinău: Mesajul transmis în timpul concertului Zdob și Zdub
/VIDEO/ Primarul Ion Ceban, huiduit la Arena Chișinău: Mesajul transmis în timpul concertului Zdob și Zdub

Catastrofă pe muntele Kilimanjaro: 5 morți după ce un elicopter s-a prăbușit

missing
25 decembrie 2025, ora 22:00

Un elicopter s-a prăbușit miercuri pe Muntele Kilimanjaro, cel mai înalt vârf al Africii și una dintre cele mai populare destinații turistice din Tanzania. Toate cele cinci persoane aflate la bord și-au pierdut viața, au anunțat joi autoritățile, citate de AFP.

Potrivit Autorității Aviației Civile din Tanzania, accidentul s-a produs la o altitudine de aproximativ 4.700 de metri, în apropierea taberei Barafu Camp.

Un comandant al poliției locale a precizat că elicopterul se afla într-o misiune de salvare și s-a prăbușit miercuri, în jurul orei locale 17:30. Printre victime se numără pilotul, cetățean al Zimbabwe, și doi turiști din Cehia. Cauza exactă a accidentului nu a fost, deocamdată, stabilită.

Amintim că, în luna iunie, Uniunea Europeană a inclus toate companiile aeriene din Tanzania pe lista transportatorilor considerați cu risc ridicat. În ultimii ani, mai multe accidente aviatice grave au avut loc în această țară, inclusiv prăbușirea unui avion în Lacul Victoria, în 2022, soldată cu 19 morți.

Milioane de oameni din toată lumea sărbătoresc astăzi Nașterea Domnului. În Republica Moldova, atmosfera de Crăciun se resimte mai mult în capitală și în câtea sate din nordul și sudul țării, unde creștinii respectă calendarul grigorian. /Crăciunul pe stil nou aduce carburanți la cele mai mici prețuri din ultimii aproape patru ani. Benzina și motorina nu au mai costat atât de ieftin din ianuarie 2022. /Ger extrem în Siberia. În Iakutia s-au înregistrat –56°C, iar meteorologii avertizează că temperaturile ar putea coborî chiar și până la -60 de grade.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Detalii halucinante despre crima descoperită ieri la Anenii Noi. Trei persoane au fost reținute. În gospodăria principalului suspect au fost descoperite osăminte de om, dar și haina în care era îmbrăcată victima în ziua dispariției. /Percheziții la 8 luni de la demolarea fostului cinematograf „Gaudeamus”. Oamenii legii cercetează reprezentantul unei companii de construcții, alături de alte persoane din Primărie, responsabile de autorizarea lucrărilor. /Șeful Statului Major al armatei libiene, patru oficiali militari de rang înalt și trei membri ai echipajului au murit după ce avionul lor s-a prăbușit lângă Ankara, la scurt timp după decolare.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Vlad Plahotniuc va petrece Crăciunul și Revelionul în Penitenciar au decis azi magistrații de la judecătoria Buiucani. În ședința de azi au fost audiați încă doi martori ai apărării. /Vlad Filat și fosta sa soție, Sanda Filat au fost găsiți vinovați de o instanță franceză de spălare de bani. Fostul premier s-a ales cu doi ani de închisoare și cu o amendă de 100 de mii de euro. /O mașină capcană a ucis un general al Statului Major rus, în sudul Moscovei. Explozibilul, instalat sub caroserie a fost detonat la căteva minute după ce vehiculul a pornit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Postul vamal Palanca și-a sistat activitatea, iar cel de la Tudora asigură traficul doar celor porniți la Belgorod-Dnestrovsk, urmare a unor noi atacuri cu drone rusești asupra podului de peste Nistru de la Maiaki. /Fostul deputat PLDM Veaceslav Ioniță s-a prezentat în instanță în apărarea lui Plahotniuc. Acesta a vorbit despre implicarea lui Vlad Filat în devalizarea sistemului bancar. /Europenii nu au găsit curaj ca să ofere Ucrainei activele înghețate ale Rusiei, dar au căzut de acord să ofere Kievului un împrumut de 90 de miliarde de euro, fără nicio dobândă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Atac cu drone rusești lângă granița Republicii Moldova. A fost suspendată activitatea în punctele de trecere Palanca-Maiaki-Udobnoe și Tudora-Starokazacie. /Cei mai mari rivali politici s-au văzut, astăzi, în instanță. Vlad Filat a încercat fără succes să intre în camera de escortă pentru o întâlnire cu Vlad Plahotniuc, adus în cătușe la judecată. /Avizul critic al Comisiei de la Veneția a pus pe pauză proiectul PACCO, ce pevede crearea unei noi procuraturi în locul Procuraturii Anticorupție și PCCOCS. Președintele Parlamentului afirmă că este nevoie de noi consultări.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Andrian Candu, fostul președinte al Parlamentului, a venit astăzi în instanță ca să-și apere nașul, acuzat de implicare în devalizarea sectorului bancar. /Guvernul a renunțat la ideea de a cumpăra activele Lukoil-Moldova de la aeroport în momentul în care s-a prins că, după privatizare, investitorul rus nu și-a onorat toate angajamentele investiționale. /Președintele rus Vladimir Putin dă asigurări că Moscova își va atinge obiectivele sale în războiul din Ucraina și va ocupa teritoriile pe care le revendică ca fiind ale Rusiei, în pofida numeroaselor încercări internaționale de a pune capăt războiului.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Guvernul va prelua de la Lukoil-Moldova infrastructura de la aeroport și baza petrolieră din strada Muncești, fără a achita niciun ban, afirmă ministrul Infrastructurii Vladimir Bolea. /Proiectul PACCO, care prevede fuzionarea Procuraturii Anticorupție cu PCCOCS, a fost criticat de Comisia de la Veneția. Rămâneți cu noi pentru a afla cum răspund oficialii acestor critici. /Cadrele didactice din întreaga țară au organizat azi un flashmob prin care au cerut salarii mai mari. În buget nu sunt bani pentru asta, a declarat în replică Guvernul.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Statul preia toate bunurile companiei Lukoil de pe Aeroportul Chișinău. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru Munteanu. /MAE avertizează că moldovenii din Rusia care solicită permise ședere sau cetățenie ar putea fi obligați să accepte angajamente militare și recomandă prudență și asistență consulară. /Stare de urgență în economie, în stânga Nistrului din cauza problemelor cu gazul. Așa -zisul lider de la Tiraspol spune că măsura este temporară. Angajații de la trei întreprinderi au fost trimiși în șomaj tehnic.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Peste 22 la sută din gospodăriile care au cerut compensații de la stat nu s-au calificat pentru ajutor la plata facturilor, au anunțat azi autoritățile. Plățile încep astăzi, iar numărul beneficiarilor este cu 20 de procente mai mic decât anul trecut. /7,5 tone de mărar de import cu reziduuri de pesticide au fost nimicite de ANSA. Instituția nu precizează nici de această dată din ce țară au fost aduse zarzavaturile. /Conflictul dintre Statele Unite și UE se adâncește pe fundalul războiului din Ucraina. După șirul de critici venite din partea lui Donald Trump, Președinta Comisiei Europene, i-a transmis liderului american să nu se amestece în democrația Europei.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Acoperișul unui bloc de locuit cu 15 etaje din zona Circului a fost cuprins de flăcări în această dimineață. Două persoane au suferit intoxicații cu fum, iar un apartament de tip penthouse a fost distrus de foc. /Peste 10 tone de margarină pentru prepararea torturilor au fost distruse de ANSA. Testele de laborator au arătat că produsul conținea substanțe chimice peste limitele admise de legislație. /Investigația Recorder despre justiția capturată din țara vecină a zguduit sistemul judiciar românesc. O judecătoare de la Curtea de Apel București a confirmat azi o parte din dezvăluiri, în timp ce sute de români au protestat aseară la Consiliul Superior al Magistraturii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Ședința Guvernului a început azi cu un protest al fermierilor care acuză statul că nu face nimic pentru a-i ajuta să depășească consecințele secetei din acest an. /Ex-premierul Dorin Recean a fost numit în funcția de consilier prezidențial special. Președinția anunță că acesta se va ocupa de consolidarea securității naționale în contextul amenințărilor de tip hibrid. /Noi polemici între Primăria Chișinău și ministerul Educației. Ion Ceban a declarat azi că examinează introducerea testării antidrog în școli pentru elevii de peste 13 ani. Inițiativa a fost calificată de Dan Perciun drept inutilă și intruzivă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
14 șoferi riscă să rămână fără permise de conducere, după ce ar fi dat mită pentru a obține documentul, iar 9 examinatori de la Ungheni au statut de bănuit într-un dosar de corupție. /De la tribuna partidului pe care îl conduce, primarul Ion Ceban a cerut probe privind presupusul război hibrid al Rusiei împotriva Republicii Moldova, acuzându-i pe cei din PAS de justificări politice. /Fermierii anunță că vor protesta mâine în fața Guvernului. Aceștia cer moratoriu la executările silite și plata sumelor datorate de stat după ce seceta și roada slabă i-au împins în datorii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La aproximativ un an de când și-a ucis cu bestialitate propria mamă, a fost prins și încătușat. Un bărbat din Anenii Noi a reușit să ascundă de oamenii legii că el este autorul crimei, timp de aproape 10 luni. /Nivelul de sărăcie din Moldova rămâne ridicat, arată rezultatele unui sondaj al BNM privind stabilitatea financiară. Doar unul din patru moldoveni reușește să economisească lunar, în timp peste 70% rămân cu buzunarul gol. /Bucureștiul și-a ales un nou primar. Ciprian Ciucu, candidat PNL, a câștigat alegerile de duminică, obținând peste 36% din voturi.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Centrul Anticorupție anunță că a ridicat cinci milioane de lei, după perchezițiile de ieri în dosarul de corupție ce vizează mai mulți funcționarii ai primăriei Chișinău. Banii, în diferită valută, erau păstrați la domiciliile, dar și birourile celor șapte reținuți. /Parcul de distracții OrheiLand se închide. Decizia vine la scurt timp după ce fugarul Ilan Șor a anunțat încetarea proiectelor sociale și a sprijinului politic pentru aleșii săi. /Statele Unite ridică parțial sancțiunile impuse gigantului rus Lukoil. Condiția pusă este însă ca veniturile obținute din tranzacțiile făcute în acest timp de benzinării din afara Rusiei să nu fie transferate către Moscova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Șapte persoane, inclusiv șeful direcției locativ-comunale a primăriei Chișinău, au fost reținute într-un dosar de corupție. În urma perchezițiilor, procurorii au ridicat câteva milioane de lei, în diferită valută. /Noi detalii despre pregătirea destabilizărilor în Republica Moldova. Oamenii legii au efectuat peste 50 de percheziții în care au fost vizate 35 de persoane din mai multe raioane. /Premierul Munteanu planifică tăierea salariilor pentru unii șefi de agenții guvernamentale. Anunțul a fost făcut în contextul aprobării de către Guvern a Legii Bugetului pentru anul viitor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Alertă la Pepeni, Sângerei. Un localnic a găsit o dronă pe un câmp din apropierea satului și a adus-o acasă cu un motocultor. Poliția spune că este vorba despre un aparat de zbor, utilizat pentru inducerea în eroare. /Încă unul dintre primarii lui Ilan Șor pleacă din funcție. După demisia primarului de Orhei și edilul orașului Taraclia și-a depus mandatul. Se prespune că acesta s-a mutat deja la Moscova. /Mai puțin „ajutor la contor”. Guvernul anulează compensațiile pentru energia electrică. Din 1 ianuarie, cheltuielile pentru lumină vor crește cu cel puțin o sută de lei pentru fiecare familie.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Judecat în dosarul fraudei bancare, Vladimir Plahotniuc, a fost însoți, astăzi, pentru prima dată, în fața instanței. /Primarul orașului Orhei și-a anunțat demisia, la apelul lui Ilan Șor, în timp ce consilierii susținuți până acum de fugar ezită să o facă. /Alertă în sudul țării, după un atac cu drone în Ucraina. Punctul de trecere Giurgiulești-Reni a fost închis noaptea trecută, în urma luptelor aeriene de la hotar cu Republica Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fugarul Ilan Șor se plânge că este nevoit să-și închidă „proiectele sociale” din Moldova pentru că nu mai are bani. Mai mult, își retrage și sprijinul politic pentru aleșii săi. /Alegeri fără alegeri în stâng Nistrului. După scrutinul de ieri, Tiraspolul a publicat o listă cu 33 de oameni despre care spune că au devenit deputați ai Sovietului Suprem. /Pacea din Ucraina a fost negociată ieri seară ore bune pe pământ american, în Florida. Ucrainenii și americanii s-au întâlnit față în față.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Organizatorul contrabandei cu arme de la vama Albița a fost plasat în arest în penitenciar pentru 30 de zile. Acesta se declară nevinovat. /Dimineața a început cu 20 de percheziții în dosarul TUX, după ce poliția declara zilele trecute că în schemă au mai apărut 50 de suspecți. /Percheziții și la Kiev. Este vizat Andrii Ermak, șeful de cabinet al președintelui Ucrainei. Oficialul este investigat în dosarul de corupție privind sectorul energetic din țara vecină, cel mai grav din mandatul actualului președinte.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fără o Comisie Electorală funcțională, deputații de la Comrat au stabilit data alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei. /Accident fatal, la Criuleni. Un șofer, urmărit de polițiști, s-a izbit într-o stație de așteptare a transportului public. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață. /Doi militari de la Gărzile Naționale au fost împușcați, în apropiere de Casa Albă. Un suspect a fost prins. Preşedintele american a denunţat un „act de terorism”.

/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/VIDEO/ Pământ pentru șmecheri. Legăturile misterioase de la casa lui Andronachi cu un șantier de construcții deschis lângă Circ
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Escrocheriile online iau amploare în prag de sărbători: Cum ne protejăm conturile și buzunarele
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Verde-n ochi: Martorii Păpușarului. Cine sunt cei 27 de invitați ai lui Vladimir Plahotniuc
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Nebunie și peripeții la filmările „Revelion de Vis”: Nu rata cel mai spectaculos film - pe 31 decembrie, la TV8
/VIDEO/ Oferte de Revelion 2025 în Moldova: Cum te poți distra cu și fără bani de Anul Nou
/VIDEO/ Oferte de Revelion 2025 în Moldova: Cum te poți distra cu și fără bani de Anul Nou

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.