De Ziua Independenței, ar putea fi organizate dezordini de către provocatori și membri ai grupurilor de influență afiliate Federației Ruse. În acest context, Poliția îndeamnă cetățenii să nu se lase manipulați.
Potrivit unor înregistrări audio făcute publice de oamenii legii, un presupus organizator dezvăluie detaliile provocărilor pregătite pentru ziua de mâine. Conform indicațiilor, participanții ar urma să se adune la o oră prestabilită și să se împartă în mai multe grupuri și locații, pentru a nu atrage atenția.
„Ne întâlnim în Centru. Ne-om împărți câte 10 prin diferite colțuri, să nu batem la ochi. Ne-am dus, am luat din mașină niște baloane, câte un balon de fiecare”, se aude în înregistrare.
Ulterior, protestatarii ar urma să dea drumul la baloane scandând de 3 ori lozinca „Rușine”.
Totodată, bărbatul din interceptări oferă instrucțiuni despre cum să se comporte ceilalți participanți în cazul unei rețineri, cum să își șteargă urmele de pe dispozitivele electronice și îi asigură că le va achita amenzile.
„Nu zicem nimeni cine ne-o adăugat, care v-o adăugat, care și cum, care și cine. Eu mă plimbam pe aici și m-o luat și când ajungem acolo pe loc și ne îngrămădim, ștergem toate mesajele”, declară bărbatul.
Acțiunea ar urma să dureze 5-6 minute.
Conform legii, protestele contra cost sunt ilegale și se sancționează. Astfel, persoanele fizice care vor fi plătite riscă amendă de la 5.000 la 7.000 de lei, iar cele cu funcții de răspundere: 15.000-25.000 de lei, plus privarea de dreptul de a deține anumite funcții sau de a desfășura anumite activități 3-6 luni.
În cazul celor care oferă bani, legea prevede amenzi de 25.000-50.000 de lei pentru persoane fizice și 50.000-75.000, plus privarea dreptului de a desfășura anumite activități 3-6 luni – pentru cele cu funcții de răspundere.
Unica excepție o reprezintă persoanele care se autodenunță și cele care cooperează cu poliția. Acestea vor scăpa de sancțiuni.
În cazul dezordinilor în masă, participanții riscă pedeapsa cu închisoarea de la 3 la 7 ani, iar pentru instigarea la violență sau nerespectarea legii – amendă de până la 42.500 sau 2 ani de închisoare.
TV8.md amintește că, pe 27 august 2025, Republica Moldova împlinește 34 ani de independență. În această zi, la Chișinău, sunt așteptați mai mulți lideri europeni: președintele Franței – Emmanuel Macron, cancelarul Germaniei – Friedrich Merz și prim-ministrul Poloniei – Donald Tusk.
Anterior, 43 de persoane au fost documentate de oamenii legii pentru participarea la un protest organizat de gruparea criminală „Șor”, în seara zilei de 18 august 2025. Potrivit anchetatorilor, suspecții ar fi fost plătiți cu sume diferite de bani pentru a lua parte la manifestație.

































































