Zi de mare sărbătoare la Chișinău. Piața Marii Adunări Naționale a devenit, astăzi, centrul bucuriei și al muzicii, unde sute de oameni au venit să marcheze Hramul orașului. Atmosfera este încinsă, unii dansează în hore, iar alții stau la margine și privesc concertul.
Cel mai așteptat moment al serii a fost apariția formației „Lupii lui Calancea”. Mulțimea i-a întâmpinat cu aplauze puternice și strigăte. De la primele acorduri, publicul a început să danseze și să cânte, acompaniind trupa.
Am întâlnit la concert și oameni care au venit din Ucraina, regiunea Odesa, pentru a celebra Hramul Chișinăului. Spun că le-au plăcut orașul și sărbătoarea: „Tare e frumos și interesant”.
„Mulți ani înainte, fericiți și bucuroși. Îi doresc și Ucrainei, la toți, multă, multă sănătate”, a mai adăugat bărbatul.
O femeie a menționat că a venit tocmai din raionul Căușeni la sărbătoare. Pentru oraș au și o urare: „Pace și sănătate la toată lumea”.
Iar un alt bărbat ne-a spus că se simte bine, însă ar dori să vadă pe scenă și pe unii artiști din România: „Ne place muzica, dar și cum stau oamenii și se veselesc, râd, glumesc”.
„Hram frumos, trăim în această țară frumoasă, cum se spunea înainte, Moldova înfloritoare. Înflorește mereu, zi cu zi, noi creștem cu Moldova”, au spus alte două femei.
Într-un colț alt sărbătorii, se auzeau sunete de saxofon și acordeon. Doi bărbați întrețineau atmosfera cu acordurile lor vii.
Amintim că orașul Chișinău împlinește astăzi 589 de ani. Sărbătoarea a început cu depuneri de flori și o slujbă religioasă la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului”. Ulterior, sute de orășeni și oaspeți ai orașului au participat la o ceremonie de suflet organizată în scuarul Catedralei.





























































