Cel puțin cinci persoane au murit, iar alte câteva au fost rănite grav în urma furtunilor violente care au afectat Turcia în ultimele 48 de ore. Vântul puternic și valurile înalte au provocat distrugeri semnificative în mai multe provincii ale țării.
Potrivit AFP, un bărbat de 58 de ani din provincia Karaman și o femeie de 60 de ani din apropierea orașului Aksaray și-au pierdut viața după ce au fost loviți de acoperișuri smulse de rafalele de vânt. În orașul Bursa, un tânăr sirian de 24 de ani a murit joi, după ce un zid s-a prăbușit peste el, a informat agenția oficială Anadolu. Un alt deces a fost raportat în provincia Denizli, unde un pensionar a murit după ce a căzut de pe acoperișul locuinței sale.
Un incident grav s-a produs și în stațiunea balneară Kuşadası, de pe litoralul Mării Egee, unde trei muncitori aflați pe un șantier au fost luați de valuri. Trupul neînsuflețit al unuia dintre ei, în vârstă de 30 de ani, a fost recuperat, în timp ce ceilalți doi au fost transportați la spital, unul aflându-se în stare critică.
Furtuna a provocat pagube importante și în Istanbul, unde vânturile puternice au avariat zeci de iahturi ancorate la docuri, fără a fi raportate victime. Autoritățile locale au precizat că aproape o sută de acoperișuri au fost smulse, iar 45 de copaci au fost doborâți de rafale.
Autoritățile continuă evaluarea pagubelor și monitorizează evoluția vremii, avertizând populația să evite zonele periculoase și deplasările neesențiale pe durata condițiilor meteo severe.