Arcul de Triumf din Chișinău va fi reparat în acest an. Anunțul a fost făcut de ministrul Culturii, Cristian Jardan, într-o emisiune la Cinema 1, iar primarul Ion Ceban l-a comentat în cadrul Ședinței operative a serviciilor Primăriei Chișinău de astăzi.
„Anul acesta, vom repara Arcul de Triumf. Au fost prevăzuți bani, dar există și un interes din partea unui agent economic care, pur și simplu, vrea să repare Arcul de Triumf. Este un agent de al nostru, care e foarte pasionat de piatră, are o afacere cu piatra, a studiat de ce se macină piatra care stă la baza Arcului de Triumf. Există interes. Și din partea statului, dar și din partea unui chișinăuian, nu e vorba de o afacere sau un business, un cetățean vrea să repare”, a declarat Cristian Jardan.
„Am vorbit ani la rând că acest obiectiv se afla la balanța și în gestiunea Guvernului. Iată acum că Guvernul a recunoscut acest lucru”, a comentat Ceban, care, la începutul lunii decembrie, a solicitat Executivului să includă în legea viitorului buget cheltuieli pentru reabilitarea mai multor imobile din oraș, printre care Filarmonica Națională, Arcul de Triumf, dar și hotelul abandonat „Național”.
Edilul a declarat astăzi că își dorește ca Arcul de Triumf să fie reabilitat și adus la condiții bune, astfel încât atât chișinăuienii, cât și turiștii, să se poată bucura de „frumusețea lui restaurată ca parte integrantă a infrastructurii urbane”.
Ministrul a mai explicat că Arcul de Triumf din Chișinău nu este înregistrat individual în registrul monumentelor istorice, fiind parte dintr-un complex istoric mai amplu care include Scuarul Catedralei, Piața Marii Adunări Naționale și Porțile Sfinte.
Acest complex nu ar fi administrat nici de Ministerul Culturii, nici de Primăria Chișinău.
În acest context, Jardan a menționat că în perioada imediat următoare ar urma să aibă loc o ședință cu Agenția Proprietății Publice pentru a clarifica modul în care va fi preluat și gestionat întreg monumentul.
Arcul de Triumf, proiectat de arhitectul din Odesa Luka Zaușkevici în 1841, are ca sursă de inspirație monumente similare din Roma (Italia). Cu o înălțime de 13 metri, acesta este decorat în stil corintic.
De mai mulți ani, Arcul de Triumf a fost lăsat în paragină, iar astăzi starea sa s-a deteriorat semnificativ: fundația coloanelor este erodată, iar pietrele de calcar se desprind tot mai ușor.
Relația dintre Primăria Chișinău și Guvern este una tensionată de când PAS a preluat guvernarea și deseori se întâmplă ca în anumite situații autoritățile centrale și cele locale să-și paseze responsabilitățile.




























































