Graba i-a jucat festa unui șofer din capitală: bărbatul a ajuns cu mașina într-o groapă săpată de muncitorii de la Termoelectrica, care nu fusese semnalizată corespunzător. Din fericire, șoferul a scăpat nevătămat, rămânând doar cu o sperietură zdravănă. Potrivit martorilor, conducătorul nu își curățase bine parbrizul și circula cu viteză.
Incidentul s-a produs în jurul orei 11, pe strada Milescu Spătarul din capitală. Martorii spun că șoferul nu și-a curățat bine parbrizul de gheață și zăpadă și a pornit la drum. Muncitorii abia terminaseră de săpat groapa și se aflau pe șantier când șoferul grăbit a ieșit din parcare cu viteză.
„Șoferul a ieșit din această parcare și a intrat direct într-o groapă care, de fapt, face parte dintr-un șantier. Aici se desfășoară lucrări de înlocuire a unei conducte de apă caldă. Martorii spun că au încercat să-l avertizeze, însă conducătorul auto nu le-a acordat atenție și a înaintat, ajungând în craterul cu o adâncime de aproximativ un metru”.
Muncitorii de la Termoelectrica susțin că lucrau la înlocuirea unei țevi de apă caldă atunci când s-a produs incidentul. La momentul respectiv, zona nu era semnalizată cu indicatoare care să avertizeze șoferii asupra lucrărilor în desfășurare. Potrivit martorilor, muncitorii au încercat să oprească vehiculul, însă șoferul i-a ignorat, continuându-și drumul.
„L-au oprit băieții mai sus, el nu a înțeles, a mers până la mine, era să dea peste mine, eu îi spun: Oprește-te! Dar el mai nu a dat peste mine, mai nu i-am dat cu lopata peste parbriz. El a frânat un pic apoi a accelerat și s-a dus, iar a încercat să-l oprească, dar el a căzut în groapă aici, dacă nu a vrut să asculte. El a curățat un pic geamul și el nu vedea. Nu știu de unde s-a luat, îl oprește unul, îl oprește altul dar el merge mai departe, ce să-i faci?”.
Muncitorii l-au ajutat pe șofer sa iasă din mașină și i-au tractat mai apoi automobilul.
„Noi i-am deschis ușa din spate și a ieșit pe acolo, dar așa nu putea ieși dacă s-a dus cu totul, tremura dar ce să-i faci? Nu, el nu s-a lovit nimic, a căzut fix între pereții aceștia, mașina a încăput, dacă era groapa mai lată, putea să cadă pe o parte, atunci putea să se lovească, dar așa a ieșit întreg, pur și simplu tremura, s-a speriat, băiatul e tânăr, nu are nici experiență mare să meargă”.
Șoferul nu a depus nicio plângere, iar potrivit poliției, cazul nu a fost înregistrat.



























































