Starea de alertă instituită în domeniul energetic pentru 60 de zile este o măsură preventivă, care permite reacții mai rapide și o coordonare mai eficientă a instituțiilor responsabile, explică autoritățile de la Chișinău. Alimentarea cu produse petroliere și energie electrică nu este și nu va fi întreruptă, iar stocurile pentru următoarele 30 de zile sunt garantate.
„Nu are rost să faceți coadă la benzinării”, a declarat astăzi Serghei Diaconu, directorul general al Centrului Național de Management al Crizelor.
În comparație cu starea de urgență, cea de alertă este mai limitată ca posibilități, arie de intervenție și durată. Totuși, permite, în anumite etape, intervenția autorităților pentru a stopa mai multe procese.
„Starea de alertă nu este o măsură menită să alarmeze cetățenii. Este un mecanism care ne permite, în primul rând nouă, instituțiilor statului, să ne mobilizăm intern și să acționăm din timp pentru a ne asigura că riscurile eventuale externe să nu producă efecte în Republica Moldova. Este important să clarificăm că alimentarea cu produse petroliere și energie electrică nu este și nu va fi întreruptă, iar stocurile pentru cel puțin următoarele 30 de zile sunt garantate pentru consum”, a mai declarat Diaconu.
În prezent sunt introduse mai multe restricții privind vânzarea energiei electrice către organizații și exportul produselor petroliere, până la atingerea nivelului minim necesar pentru consumul intern.
„Sunt limitate vânzările de energie electrică în orele de vârf către alte entități decât cele de stat, care asigură consumul intern. De asemenea, până la suplinirea stocurilor minime necesare, este limitat exportul de produse petroliere. Dacă aceste condiționalități sunt respectate, tot ce este în exces poate fi vândut. Tot ce este sub limita consumului intern va rămâne pe teritoriul țării”, a menționat Diaconu.
Totodată, este introdus un regim temporar de coordonare consolidată pentru 60 de zile, iar rezervele de stat vor fi completate.
„Îndemn cetățenii să aibă încredere în instituții (...) Stocurile existente la moment și cele pe care le asigurăm prin măsurile noastre acoperă necesarul de consum, iar instituirea stării de alertă are tocmai acest scop - de a ne asigura că produsele petroliere, resursele energetice rămân suficiente pe piața internă”, a punctat Serghei Diaconu.
TV8.md amintește că starea de alertă în domeniul energetic a fost instituită în Republica Moldova pentru 60 de zile. Propunerea Centrului Național de Management al Crizelor (CNMC) a fost aprobată în ședința de astăzi a Guvernului, în contextul războiului din Orientul Mijlociu.
Efectele economice ale războiului din Iran sunt resimțite în Moldova începând cu ziua de luni. Prețul carburanților a crescut, iar experții avertizează și asupra scumpirii gazului, după ce Iranul a blocat circulația navelor petroliere prin strâmtoarea Ormuz.
Începând cu miezul nopții, stațiile PECO din țară au afișat prețuri majorate. Benzina s-a scumpit cu 13 bani, ajungând la 23 de lei și 97 de bani pe litru, iar motorina a crescut cu 34 de bani, fiind vândută la pompă cu 21 de lei și 21 de bani. Agricultorii se plâng că nu vor putea să-și alimenteze tehnica agricolă pe care au scos-o deja în câmp din cauza acestor creșteri de prețuri.