Asociația Patronală a Operatorilor de Transport Auto (APOTA) anunță că transportatorii rutieri de persoane vor organiza astăzi, 16 decembrie, un protest repetat împotriva Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale (MIDR) și Agenției Naționale Transport Auto (ANTA). Astfel, în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN) sunt așteptate peste 200 de unități de transport.
Reprezentanții APOTA au menționat că cerințele lor rămân aceleași. Ei susțin că de la data ultimului protest și până în prezent, MIDR nu a întreprins careva acțiuni pentru a efectua calculele necesare și a aproba un nou tarif pentru serviciile de transport și serviciile de autogară.
„MIDR nu a venit cu propuneri de a micșora din povara transportatorilor de a suporta cheltuielile excesive pe care le încasează gările, nu a venit cu măsuri eficiente de combatere a transportului ilicit, care inevitabil vor duce la majorarea coeficientului de îmbarcare în transportul legal, nu a anulat nici unul din actele ilegale emise de MEI în scopul protejării activității ilegale a gărilor”, se arată în nota informativă.
Potrivit APOTA, acțiunile și inacțiunile ministerului demonstrează că schemele ilegale care au funcționat în anii trecuți, sunt preluate și astăzi, dar se realizează la turații mai mari.
„Protestul din 16 decembrie va fi efectuat în două modalități și concomitent cu ieșirea în PMAN a unităților de transport vor fi suspendate pe întreg teritoriul țării un număr impunător de curse regulate”, mai menționează reprezentanții APOTA.
Microbuzele și autobuzele au început deja să apară în PMAN, iar poziția APOTA va fi expusă în jurul orei 11:00.
Amintim că transportatorii au ieșit în data de 25 noiembrie la un protest în Piața Marii Adunări Naționale (PMAN). În centrul Capitalei au fost aproximativ 100 de unități de transport.
De cealaltă parte, MIDR a venit cu un comunicat de presă în care a menționat că solicitările transportatorilor sunt nejustificate, deoarece aceștia au cerut dublarea sau chiar triplarea tarifului.































































