Șeful Delegației Uniunii Europene la Chișinău, Janis Mazeiks a adresat și el un mesaj de felicitare cetățenilor Republicii Moldova. Într-un mesaj video, ambasadorul Uniunii Europene vorbește în limba română și povestește despre progresele importante făcute de țara noastră către o independență veritabilă, cu sprijinul de încredere al comunității europene.
„Azi marcăm ziua în care Republica Moldova a devenit un stat suveran și independent, iar voi ați devenit liberi să vă decideți prezentul cât și viitorul. Un moment istoric, urmat de un parcurs dinamic, în care Moldova a făcut progrese mari către un viitor mai bun. De aproape trei decenii, UE este prietenul și partenerul de încredere al Republicii Moldova în calea ei către o independență adevărată – economică, socială și teritorială. Uniunea Europeană și statele membre au oferit Republicii Moldova în ultimii doi ani peste un miliard de euro. Piața UE și-a deschis porțile pentru Republica Moldova. Europenii cumpără produse cu marca „Fabricat în Moldova”, iar antreprenorii moldoveni își extind în continuare prezența pe această piață sigură și predictibilă”, a accentuat Mazeiks în mesajul său de felicitare.
Șeful Delegației UE la Chișinău a mai dat asigurări că Uniunea Europeană va susține în continuare țara noastră pe calea integrării europene.
„Suntem angajați într-un parteneriat durabil cu Republica Moldova și vom fi alături de voi pe calea reformelor, în lupta împotriva corupției și în construirea statului de drept. Acesta este viitorul nostru european comun, pe care îl meritați și pe care îl scrieți deja în calitate de țară candidată de aderare a UE. La mulți ani, Republica Moldova!”, a conchis Mazeiks.