Breaking news/LIVE TEXT/ Război în Ucraina, ziua 1380: Alerta lui Macron și pasul NATO. Putin insistă să ajungă lângă Moldova, dar Trump crede că vrea pace

social

/VIDEO/ Cutia Neagră PLUS: Secretul din Karlovy Vary. Cum a avut Stoianoglo un Crăciun de poveste pe banii sponsorului lui Șor

Candidatul la funcția de președinte Alexadr Stoianoglo și-a petrecut, anul acesta, Crăciunul pe stil vechi în prestigioasa stațiune balneară cehă, Karlovy Vary. Stoianoglo și soția sa Țvetana Curdova au mers acolo însoțiți de prieteni de familie. Cel care a plătit hotelul pentru toți este un moldovean cu afaceri în România, care în utimii doi ani a sponsorizat cu milioane de lei diverse proiecte sociale promovate de Șor. Sponsorul lui Șor l-a însoțit pe Stoianoglo în această vacanță. 

Fost procuror general al R. Moldova în perioada 2019 - 2021, Alexandr Stoianoglo, este susținut astăzi în turul doi al alegerilor prezidențiale de principalii subiecți ai anchetelor penale ale procurorilor. Unii dintre ei, eliberați din detenție în timpul mandatului său la Procuratura Generală. Cel mai mult a surprins însă opinia publică susținerea oferită de principalul figurant în dosarul furtul miliardului, oligarhul fugit la Moscova, Ilan Șor. 

Stoianoglo, vecin cu Șor timp de 20 de ani

În martie 2021, venit în Parlament pentru a cere ridicarea imunității a doi deputați din Partidul Șor, Denis Ulanov și Petru Jardan, Alexandr Stoianoglo nu a ezitat să facă o declarație fără precedent despre Șor, de la tribuna principală a Parlamentului.

„Sergiu Litvinenco - Prima întrebare: Cine este conducătorul grupului criminal organizat despre care vorbiți în sesizare - Plahotniuc sau Șor?

Alexandr Stoianoglo: Plahotniuc este, în cazul dat, conducătorul organizației criminale, dar domnul Șor al grupului criminal….. Organizația mai mare”, spunea atunci procurorul.

La trei ani și jumătate de la acele declarații, fostul procuror general afirmă că are amintiri frumoase din perioada în care erau vecini cu familia Șor și participa la evenimentele de familie ale acesteia. 

La noi foarte ușor se pun pe oameni etichete. Faptul că domnul Șor a fost tras la răspundere penală, el trebuie să răspundă. Dar nu am văzut nicio condamnare în care să fie numit membru al unei organizații criminale. Față de omul Șor, eu nu am nici o pretenție, absolut nici o pretenție”, a declarat Stoianoglo în timpul unui interviu pentru o televiziune rusească. 

„Eu cu domnul Șor, cu familia lui, trăiesc într-o scară mai mult de 20 de ani. Eu îl cunosc pe domnul Șor din copilărie. Și familia lui - și mama și tata sunt oameni adevărați. Eu nu am cum să am ceva împotriva familiei Șor”, a spus fostul procuror într-o emisiune de la noi.

Blocul în care, timp de 20 de ani, Alexandr Stoianoglo a fost vecin cu Ilan Șor, condamnat penal la 15 ani de închisoare pentru implicare în furtul miliardului, se află pe str. Florica Nița din Capitală. Este un bloc select, accesul spre el este îngrădit de o bară de protecție și este asigurat cu pază. În același bloc au apartamente mai multe persoane notorii din R. Moldova: fostul primar Serafim Urechean, fosta deputata Vitalia Pavlicenco și familia fostului lider democrat Dumitru Diacov.

În 2015, un apartament în acest bloc și-a cumpărat și fiica lui Alexandr Stoianoglo. Pe atunci, Cristina Stoianoglo avea 19 ani, era studentă, iar pe apartamentul de 134 de m.p. a plătit circa 830.000 de lei. Acest apartament este vecin cu cel al părinților săi și este astăzi obiect al unui dosar penal în care fostul procuror general este învinuit de îmbogățire ilicită. 

Vacanța de Crăciun din Cehia, achitată de un prieten

Apartamentele din același bloc și relațiile de prietenie de peste 20 de ani nu sunt, aparent, singurele lucruri care îi leagă pe Stoianoglo și Șor. Informații ajunse în posesia Cutia Neagră PLUS arată că la începutul acestui an, soții Stoianoglo și-ar fi petrecut vacanța de iarnă în compania unui om de afaceri care a sponsorizat în ultimul an mai multe proiecte sociale promovate de Ilan Șor. 

Destinația aleasă a fost prestigioasă - stațiunea balneară cehă, Karlovy Vary. Hotelul pentru sejurul soților Alexandr Stoianoglo și Țvetana Curdova, dar și prietenii lor, ar fi fost achitat de omul de afaceri Mihail Apostol.

Hotelul de patru stele Royal Regent este situat chiar în centrul faimosului orășel balnear Karlovy Vary, cunoscut drept unul dintre cele mai vechi spa din Europa. Beethoven, împăratul Franz Joseph, Chopin, Mozart, Paganini, Freud şi multe alte celebrităţi ale vremii veneau să se relaxeze în Karlovy Vary. În perioada sovietică, orășelul era principala atracție a înalților cinovnici sovietici. 

Hotelul Royal Regent este apreciat pentru diversitatea serviciilor spa le care le ofera. Datele din registrul companiilor din Cehia arată că doi dintre proprietarii afacerii sunt cetățeni ruși - Valerii și Mihail Kondratiuk.

Pe 6 ianuarie 2024, la Royal Regent ar fi ajuns și soții Stoianoglo, împreună cu prietenii lor de familie soții Doagă, dar și soții Djema și Mihail Apostol. Serviciile de cazare au costat aproape 9.000 de euro, bani achitați de Mihail Apostol. 

Soții Djema și Mihail Apostol / sursa: Facebook.com

Prietenul lui Stoianoglo – unul dintre sponsorii lui Șor

Mihail Apostol a ajuns în atenția Cutiei Negre încă în vara acestui an atunci când documentam investigația despre sponsorii proiectului GagauzyiaLand. Potrivit unor informații obținute atunci, Mihail Apostol a donat, pe 3 ianuarie 2024, cu două zile înainte de a pleca în vacanță cu soții Stoianoglo, 350.000 de lei companiei Mislat SRL pentru lucrări de construcție în Grădina Publică din Orhei. Acest parc reprezintă o carte de vizită al Orheiului și  un instrument electoral al lui Ilan Șor. SRL Mislat a fost antreprenor principal al lucrărilor de construcție și la GagauziyaLand și Orheiland. 

Pe parcursul anului trecut, Mihail Apostol a mai sponsorizat proiecte sociale în interesul lui Ilan Șor. Potrivit unei alte decizii a Consiliului Municipal Orhei, Apostol a donat 1,8 milioane de lei pentru reparația grădiniței Albinuța din Orhei. Inaugurarea grădiniței renovate s-a făcut cu mare fast și cu participarea lui Ilan Șor. Într-o scurtă intervenție video de pe un ecran mare instalat în fața grădiniței, Șor s-a lăudat cu acest nou cadou oferit de echipa lui orheienilor. Ulterior, știri publicitare despre această realizare a echipei Șor au împânzit internetul.

Cancelaria de Stat a contestat în judecată deciziile prin care Primăria Orhei a acceptat sponsorizările făcute de Apostol. Bărbatul a fost atras în procesul de judecată, dar ignoră ședințele instanței. 

„Consiliul Municipal Orhei eronat a interpretat legea. A adoptat aceste decizii neținând cont de legea cu privire la achizițiile publice și la licitații, a încălcat legislația privind acceptarea donațiilor din partea sponsorilor conforma Legii 436 a administrației publice locale. Noi nu cunoaștem cine sunt sponsorii direct și ce reprezintă aceste persoane. Aici este vorba în două decizii de două persoane fizice și o persoană juridică. Proveniența acestor sume mari de bani nu este cunoscută. Noi ne-am axat doar pe aspectul de legalitate asupra deciziilor și rămâne organele competente ale statului să verifice dacă acești bani au proveniență legală și cine sunt aceste persoane care au alocat acești bani. Aceste persoane sunt atrase în procesul de judecată. Sunt atrase ca terți. La moment nu au participat la ședințe”, a declarat pentru Cutia Neagră PLUS Victor Mătrăgună, șeful Oficiul Teritorial Orhei al Cancelariei de Stat.

Probleme cu afacerile din România

În pofida suportului generos oferit proiectelor sociale din Orhei, Mihail Apostol nu are nicio legătură cu acest oraș. Originar din Telenești, bărbatul administrează de câțiva ani afaceri în Iași, România. Este fondator al unei companii de transport rutier de mărfuri „Palaian Trans”, fondată în vara anului 2021.

Raportul financiar al companiei arată că în 2023, când Apostol făcea donații generoase în interesul lui Șor, „Palaian Trans” a înregistrat profit de aproape 180.000 de euro. Profitul companiei a fost de două ori mai mic față de anul precedent, 2022. Dar asta nu l-a împiedicat să ofere mai mult de jumătate din veniturile sale pentru proiectele de imagine ale lui Șor. 

Începutul anului 2024 de asemenea a fost unul complicat pentru afacerile lui Mihail Apostol. O altă companie romanească de transport de mărfuri în care bărbatul deținea 50% de acțiuni, a fost lichidată, după mai bine de 12 ani de activitate. În ultimii doi ani, compania înregistra doar pierderi. 

L-am sunat pe Mihail Apostol pentru a-l întreba ce îl leagă de familia Stoianoglo și de ce a sponsorizat proiectele sociale asumate de Ilan Șor. Bărbatul ne-a închis imediat după ce l-am întrebat despre vacanța din Karlovy Vary. „Ce am eu cu Karlovy Vary? Cine v-a spus toate astea? Ce am eu cu Karlovy Vary? Hai să fiți sănătos”, a spus Apostol și a închis.

A revenit însă mai târziu cu un apel în care a încercat să justifice vacanța comună cu fostul procuror general. „Ce nu am dreptul să plec cu orice om? Ce are una cu alta?  În primul rând, anul trecut, omul (nr. Stoianoglo) nu era în funcție. Doi la mână: Care e problema dacă mâine mă întâlnesc cu Renato Usatîi sau Maia Sandu să servim o cafea?”, ne-a întrebat acesta.  

Nu am reușit să-i adresăm mai multe întrebări, pentru că imediat după ce l-am atenționat că înregistrăm discuția, Mihail Apostol a închis din nou. I-am adresat întrebările în scris, după care l-am contactat iar. Și de această dată, Apostol a evitat să ne răspundă, motivând că nu știe cu cine vorbește. Totuși, bărbatul nu a negat că el a fost cel care a plătit serviciile hoteliere pentru vacanța familiei Stoianoglo. 

Câteva zile la rând am încercat să îl găsim pe Alexandr Stoianoglo pentru a-l întreba despre misterioasa vacanță cu omul lui Șor. I-am adresat întrebările prin intermediul persoanei responsabile de comunicare cu presa din stafful electoral al candidatului, dar nu a răspuns. I-am trimis întrebările și direct candidatului Stoianoglo, care a avut ieri-seară online un „dialog cu cetățenii”, dar le-a ignorat.  

Astăzi, reporterul Cutiei Negre a încercat să-i adreseze întrebările după briefingul de presă organizat de Alexandr Stoianoglo, dar acesta a evitat din nou să răspundă.  

Jurnaliștii de la publicația cehă „Denik N” au reușit să confirme informațiile noastre. Inițial, directorul Hotelului Royal Regent, Jan Nevesely, a refuzat să confirme faptul că Alexandr Stoianoglo, soția sa, dar și familia lui Mihail Apostol au fost cazați la ei. După ce i-am spus că unul dintre oaspeții lor a confirmat indirect informația, administratorul hotelului ne-a răspuns că din moment ce avem confirmarea, nu mai are rost să facem trimitere la ei. 

Împărțea cadouri pentru Șor, iar acum îl susține pe Stoianoglo

Relația ca între vecini și vacanța din Cehia pe banii sponsorului lui Ilan Șor nu sunt singurele dovezi ale legăturii dintre fostul procuror general și oligarhul condamnat pentru furtul miliardului. La evenimentul de lansare în alegerile prezidențiale, Alexandr Stoianoglo a ieșit în fața camerelor de filmat, însoțit de membrii echipei sale de campanie. 

Printre persoanele din primul rând, chiar în dreapta candidatului, se regăsește un fost viceministru al Apărării, Igor Panfile. În ultimii ani, acesta a fost surprins mai mult în compania lui Mark Tkaciuk și la evenimentele organizate de Congresul Civic. În 2018, însă, Panfile presta pentru Ilan Șor. Acesta a fost surprins împărțind pungi cu cadouri protestatarilor veniți la un eveniment organizat de Șor împotriva liderilor opoziției de atunci, Maia Sandu și Andrei Năstase.

Sursa colaj: Ziarul de Gardă

Panfile a declarat anterior jurnaliștilor de la Ziarul de Gardă că s-a alăturat echipei lui Stoianoglo, pentru că sunt vechi prieteni, iar fostul procuror l-a rugat să îl ajute. „Eu sunt prietenul domnului Stoianoglo. El m-a rugat să-l ajut în perioada electorală. Ceea ce și fac. Mai mult nimic”, le-a spus Panfile jurnaliștilor de la Ziarul de Gardă.

În mandatul de procuror general al lui Alexandr Stoianoglo, au fost scoși de sub urmărire penală mai mulți exponenți ai grupului Șor. Cele mai cunoscute sunt Marina Tauber și Reghina Apostolova, cercetate penal pentru implicare în furtul miliardului. Procurorul de caz care a dispus scoaterea de sub învinuire a celor două deputate din Partidul Șor era Victoria Furtună. 

La alegerile din 20 octombrie, Furtună a fost susținută deschis de rețeaua de activiști a lui Șor. 

/VIDEO/ Cutia Neagră PLUS: Caruselul lui Șor! Un om din echipa fugarului Gheorghe Cavcaliuc, sponsor de milioane al „GagauziyaLand”
/VIDEO/ Cutia Neagră PLUS: Dosare răsunătoare! Cum scapă de închisoare judecătorii condamnați pentru corupție
/VIDEO/ „A venit acum 1 milion”: Ion Burdiumov de la Primăria Chișinău și alte 6 persoane, reținute după percheziții
/VIDEO/ „A venit acum 1 milion”: Ion Burdiumov de la Primăria Chișinău și alte 6 persoane, reținute după percheziții
/VIDEO/ „Cutia Neagră”: Interviu exclusiv cu ambasadoarea Uniunii Europene la Chișinău, Iwona Piorko
/VIDEO/ „Cutia Neagră”: Interviu exclusiv cu ambasadoarea Uniunii Europene la Chișinău, Iwona Piorko
/VIDEO/ Știe sau nu limba română? Imagini din trecut cu Victor Topal, care i-a cerut unui polițist să-i vorbească în rusă
/VIDEO/ Știe sau nu limba română? Imagini din trecut cu Victor Topal, care i-a cerut unui polițist să-i vorbească în rusă
/VIDEO/ Povestea unui bărbat bolnav, care crește 4 copii, fără niciun ajutor de la stat: Mama i-a părăsit
/VIDEO/ Povestea unui bărbat bolnav, care crește 4 copii, fără niciun ajutor de la stat: Mama i-a părăsit
/VIDEO/ Emil Ceban, despre scandalul diplomelor de rezidențiat: „Pun mâna în foc că nu sunt false”
/VIDEO/ Emil Ceban, despre scandalul diplomelor de rezidențiat: „Pun mâna în foc că nu sunt false”

OrheiLand se închide din lipsă de finanțare: Anunțul, făcut după ce Ilan Șor a stopat „proiectele sociale”

missing
05 decembrie 2025, ora 10:02

Parcul de distracții OrheiLand se închide. Anunțul a fost făcut de primărița municipiului, Tatiana Cociu, care și-a anunțat demisia în această săptămână. Decizia vine la scurt timp după ce fugarul Ilan Șor a anunțat încetarea proiectelor sociale și a sprijinului politic pentru aleșii săi.

OrheiLand nu va mai funcționa din lipsă de finanțare, a subliniat Cociu. Potrivit acesteia, de la deschiderea din 2018, Orheiland ar fi „găzduit peste 5 milioane de copii și adulți”, iar parcul ar fi asigurat „sute de locuri de muncă”.

Tatiana Cociu a ținut și de această dată să acuze guvernarea de abuzuri, afirmații respinse anterior Președinție și reprezentanți ai PAS.

TV8.md amintește că pe 1 decembrie, fugarul Ilan Șor a anunțat că își retrage sprijinul politic pentru aleșii săi și că își închide „proiectele sociale”, invocând blocarea finanțărilor.

La scurt timp, primărița de Orhei, Tatiana Cociu, dar și edilul orașului Taraclia, Veaslav Lupov, și-au depus cererea de demisie.

Părăsesc barca? Primarul orașului Taraclia, Veaceslav Lupov, demisionează
/VIDEO/ Ilan Șor a rămas fără bani? Închide proiectele sociale din Moldova și acuză președinta
Municipiul Orhei rămâne fără primar: Tatiana Cociu a demisionat

Șapte persoane, inclusiv șeful direcției locativ-comunale a primăriei Chișinău, au fost reținute într-un dosar de corupție. În urma perchezițiilor, procurorii au ridicat câteva milioane de lei, în diferită valută. /Noi detalii despre pregătirea destabilizărilor în Republica Moldova. Oamenii legii au efectuat peste 50 de percheziții în care au fost vizate 35 de persoane din mai multe raioane. /Premierul Munteanu planifică tăierea salariilor pentru unii șefi de agenții guvernamentale. Anunțul a fost făcut în contextul aprobării de către Guvern a Legii Bugetului pentru anul viitor.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Alertă la Pepeni, Sângerei. Un localnic a găsit o dronă pe un câmp din apropierea satului și a adus-o acasă cu un motocultor. Poliția spune că este vorba despre un aparat de zbor, utilizat pentru inducerea în eroare. /Încă unul dintre primarii lui Ilan Șor pleacă din funcție. După demisia primarului de Orhei și edilul orașului Taraclia și-a depus mandatul. Se prespune că acesta s-a mutat deja la Moscova. /Mai puțin „ajutor la contor”. Guvernul anulează compensațiile pentru energia electrică. Din 1 ianuarie, cheltuielile pentru lumină vor crește cu cel puțin o sută de lei pentru fiecare familie.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Judecat în dosarul fraudei bancare, Vladimir Plahotniuc, a fost însoți, astăzi, pentru prima dată, în fața instanței. /Primarul orașului Orhei și-a anunțat demisia, la apelul lui Ilan Șor, în timp ce consilierii susținuți până acum de fugar ezită să o facă. /Alertă în sudul țării, după un atac cu drone în Ucraina. Punctul de trecere Giurgiulești-Reni a fost închis noaptea trecută, în urma luptelor aeriene de la hotar cu Republica Moldova.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fugarul Ilan Șor se plânge că este nevoit să-și închidă „proiectele sociale” din Moldova pentru că nu mai are bani. Mai mult, își retrage și sprijinul politic pentru aleșii săi. /Alegeri fără alegeri în stâng Nistrului. După scrutinul de ieri, Tiraspolul a publicat o listă cu 33 de oameni despre care spune că au devenit deputați ai Sovietului Suprem. /Pacea din Ucraina a fost negociată ieri seară ore bune pe pământ american, în Florida. Ucrainenii și americanii s-au întâlnit față în față.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Organizatorul contrabandei cu arme de la vama Albița a fost plasat în arest în penitenciar pentru 30 de zile. Acesta se declară nevinovat. /Dimineața a început cu 20 de percheziții în dosarul TUX, după ce poliția declara zilele trecute că în schemă au mai apărut 50 de suspecți. /Percheziții și la Kiev. Este vizat Andrii Ermak, șeful de cabinet al președintelui Ucrainei. Oficialul este investigat în dosarul de corupție privind sectorul energetic din țara vecină, cel mai grav din mandatul actualului președinte.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Fără o Comisie Electorală funcțională, deputații de la Comrat au stabilit data alegerilor în Adunarea Populară a Găgăuziei. /Accident fatal, la Criuleni. Un șofer, urmărit de polițiști, s-a izbit într-o stație de așteptare a transportului public. Mașina a luat foc, iar bărbatul a fost găsit fără viață. /Doi militari de la Gărzile Naționale au fost împușcați, în apropiere de Casa Albă. Un suspect a fost prins. Preşedintele american a denunţat un „act de terorism”.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Compensații mai mici pentru sezonul rece. Ajutorul maxim de 1400 de lei ar putea să scadă până la o mie. Un proiect de lege, în acest sens, ar urma să fie pus în discuție la Guvern. /Ambasadorul rus la Chișinău a fost întâmpinat, la ieșirea din Ministerul de Externe de drona rusească aterizată ieri la Florești. Angajații au așezat-o strategic pe treptele de la intrare, astfel încât diplomatul să o ocolească pentru a putea trece. /Armele și munițiile de contrabandă, descoperite la vama Albița sunt de producție rusească și ar fi fost aduse din Ucraina, fără să fie trecute prin scanerele Serviciului Vamal. Mai mulți vameși sunt vizați într-o anchetă, iar autoritățile avertizează că vor urma demisii.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Cel puțin 6 drone au survolat ilegal spațiul aerian al țării noastre, noaptea trecută, iar una dintre ele a aterizat peste acoperișul unei case din Florești fără a provoca pagube. /Percheziții într-un dosar de finanțare ilegală a partidelor și spălare de bani în proporții deosebit de mari, iar potrivit surselor TV8, în vizor ar fi Valeriu Pleșca, fostul ministrul al apărării. /Planul de pace al americanilor a fost revizuit, iar numărul de puncte a fost redus de la 28 la 19. Între timp, rușii, care spun că nu au văzut încă documentul, au atacat noaptea trecută Kievul și au ucis cel puțin 6 civili.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Consilierii MAN și PAS din CMC au fost cât pe ce să se ia la bătaie la ședința de azi, iar mărul discordiei a fost, tradițional, bugetul municipal care nu a fost votat nici la sfârșit de an. /Autoritățile recunosc că cel puțin 30.000 de facturi de gaz emise luna aceasta de Energocom au conținut erori. Ministerul Energiei dă asigurări că datele vor fi corectate, iar facturile următoare vor fi recalculate. /Statele Unite au acceptat să analizeze noul plan de pace elaborat de europeni pentru a pune capăt războiului dintre Ucraina și Rusia. Negocieri la acest subiect se desfășoară încă de ieri, la Geneva, între delegația ucraineană și cea americană.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Autoritățile anunță că au reținut deja trei persoane în cazul camionului plin cu armament prins la vama Albița. 2 suspecți sunt locuitori ai regiunii transnistrene, iar încărcătura era de origine sovietică. /Cinci mașini parcate pe strada Vasile Lupu din capitală au fost distruse de un șofer care a intrat în ele cu automobilul pe care îl conducea. Ca printr-o minune, conducătorul buclucaș a scăpat fără nicio zgârietură. /Ministerul Muncii a propus Guvernului majorarea salariului minim la 6.300 de lei în 2026, cu 15% peste nivelul din 2025. Sindicatele resping propunerea și afirmă că majorarea nu asigură un trai decent în condițiile actuale de viață.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Românii de pe ambele maluri ale Prutului și-au luat azi rămas bun de la patriotul Ilie Ilașcu. Înmormântarea a avut loc la București, în timp ce la Chișinău a fost decretată Zi de Doliu Național și a fost organizată o ceremonie de comemorare. /Un moldovean a fost prins la vama Leușeni - Albița cu un camion încărcat cu armament și muniții, care, potrivit presei din România, urmau să ajungă în Israel. Potrivit lui Renato Usatîi, ar fi vorba de arme americane provenite cel mai probabil din Ucraina. /Moscova și Washingtonul ar încerca să împingă Kievul spre o pace favorabilă Rusiei, care ar presupune cedarea teritoriilor ocupate și statut oficial pentru limba rusă.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Spațiul aerian al țării noastre a fost traversat, noaptea trecută de o dronă pe care sistemele de monitorizare moldovenești nu au detectat-o. În acest context, autoritățile de la Chișinău l-au convocat pe ambasadorul rus pentru explicații. /Doliu Național în Republica Moldova, în memoria celui mai aprig luptător pentru integritatea țării, Ilie Ilașcu, trecut în neființă acum două zile. Drapelele vor coborî în bernă mâine, în ziua în care eroul va fi înmormântat la București. /Un atac sângeros al rușilor, în vestul Ucrainei a luat cel puțin 25 de vieți și a rănit în jur de 120 de civili. Moscova a lansat în jur de 500 de drone și aproape 50 de rachete, asupra țării vecine.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La vârsta de 73 de ani s-a stins din viață Ilie Ilașcu, fostul deținut politic de la Tiraspol și simbol al rezistenței naționale, care în urmă cu 33 de ani lupta pe Nistru pentru eliberarea românilor basarabeni. /Ilie Ilașcu s-a stins din viață în aceeași zi în care regimul de la Tiraspol l-a eliberat pe activistul Vadim Pogorlețchi, condamnat ilegal și supus timp de trei ani unui regim de detenție inuman și izolare totală. /O adolescentă de 17 ani a murit în urma bombardamentelor lansate de ruși asupra regiunii ucrainene Harkov, noaptea trecută. Între timp, liderul de la Kiev anunță ca negocierile de pace cu Moscova ar putea fi reluate.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Autoritățile municipale intenționează să instaleze un gard în jurul Hotelului Național, unde, acum 10 zile, o adolescentă a fost găsită fără suflare. Factura pentru acesta va fi însă plătită de către proprietarul clădirii. /Șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului a fost dat afară la scurt timp după instalarea noului ministru al mediului. Supărat pe această decizie, Ion Bulmaga a declarat că intenționează să părăsească atât sistemul, cât și țara. /Câteva blocuri de locuit și mai multe mașini din centrul orașului ucrainean Harkov au fost cuprinse de flăcări, noaptea trecută, în urma unui atac rusesc cu rachete. 3 oameni au murit, iar 14 au fost răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Startul campaniei naționale de împădurire s-a dat cu miniștri și deputați la plantat copaci. Obiectivul Ministerului Mediului esrte ca într-o lună să avem 3500 de hectare de păduri noi. /Americanii le mai dau un răgaz de trei săptămâni rușilor ca să reușească vânzarea activelor Lukoil din străinătate până intră în vigoare sancțiunile. /Ucraina a lovit celebra cale feroviară trans-siberiană a Rusiei. Atacul a blocat transportul pe artera folosită pentru livrările de armament și numiție din Coreea de Nord.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
La câteva săptămâni după discuția avută cu șeful SIS, președintele Adunării Populare a Autonomiei Găgăuze și-a anunțat demisia. La plecare, Dmitri Constantinov a spus că vrea alegerea unui nou legislativ local cât și a bașcanului în aceiași zi. /Doua fabrici clandestine de droguri au fost descoperite în nordul Republicii Moldova. Laboratoarele, specializate în producerea amfetaminei, erau parte a unei rețele cu ramificații în Ungaria și Polonia. /Peste 400 de drone și 18 rachete rusești au fost trimise de ruși spre Kiev, noaptea trecută. Atacurile s-au soldat cu patru decese și 30 de răniți. Ucrainenii au aruncat în aer un depozit de petrol din Novorossiisk.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Parlamentul a votat azi rectificarea bugetului, care prevede creșterea cheltuielilor cu 9 miliarde de lei, reducerea veniturilor cu 4,3 miliarde și un deficit record de peste 18 miliarde, fapt criticat dur de opoziție. /Consolidarea legăturilor energetice și de infrastructură între Republica Moldova și România au fost principalele teme de discuții la întâlnirea de azi dintre premierul Alexandru Munteanu și omologul său român de la București. /Un camion a intrat cu viteză într-o mulțime de oameni care își făceau cumpărăturile la o piață de lângă capitala sud-coreeană Seul. Doi oameni au murit, iar 20 au fost grav răniți.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Demisii la conducerea Serviciului de Protecție și Pază de Stat. Atât directorul instituției, cât și unul dintre adjuncții săi și-au depus demisiile "din proprie inițiativă". /Tragedie pe o șosea din Strășeni. Trei bărbați au murit, în această după amiază, după ce automobilul în care se aflau a intrat pe contrasens și s-a izbit într-un Suzuki. /Un avion cargo care transporta militari turci, s-a rupt în două și a luat foc în aer, în timp ce suvola deasupra Georgiei. Cel puțin 20 de militari au murit.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Decanul unei facultăți de la USM, directorul Colegiului de Ecologie și încă 5 persoane sunt cercetate penal pentru crearea unei scheme prin care elaborau contra plată teze de licență. Suspecții sunt cercetați în libertate. /Deși guvernarea e euforică după laudele Bruxellesului, comisara europeană Marta Kos amintește că Republica Moldova are încă multe provocări de depășit. /Într-o așa numită adresare către cler și popor, Mitropolia Moldovei se arată deranjată de faptul că este etichetată drept parte a bisericii ruse. Biserica Ortodoxă din Moldova este liberă și independentă, afirmă conducerea instituției.
Știri cu Angela Gonța
Știri cu Angela Gonța
Primăria nu își asumă tragedia produsă săptămâna trecută, când o adolescentă de 13 ani a fost gasită moartă în incinta Hotelului Național. Ion Ceban afirmă că în această situație trebuie să intervină Guvernul. /Aproape 400 de mii de moldoveni au solicitat compensații la căldură în prima săptămână de înregistrare pe platforma compensatii.gov.md. Majoritatea sunt pensionari care au aplicat direct la centrele de asistență socială. /Aproape 80 de oameni au ajuns la spital, iar 60 s-au ales cu răni ușoare după ce două trenuri s-au ciocnit violent în Slovacia. În momentul impactului, în cele două vehicule se aflau aproximativ 800 de oameni.

Părinți obligați să întoarcă ajutorul de 1.000 de lei pentru elevi? Explicația Ministerului Educației
Părinți obligați să întoarcă ajutorul de 1.000 de lei pentru elevi? Explicația Ministerului Educației
/VIDEO/ „Cutia Neagră”: Interviu exclusiv cu ambasadoarea Uniunii Europene la Chișinău, Iwona Piorko
/VIDEO/ „Cutia Neagră”: Interviu exclusiv cu ambasadoarea Uniunii Europene la Chișinău, Iwona Piorko
/HARTĂ/ Cum va fi vremea în decembrie 2025: Recordul cu -30ºC și ninsori care se repetă la 20 de ani
/HARTĂ/ Cum va fi vremea în decembrie 2025: Recordul cu -30ºC și ninsori care se repetă la 20 de ani
/VIDEO/ Povestea unui bărbat bolnav, care crește 4 copii, fără niciun ajutor de la stat: Mama i-a părăsit
/VIDEO/ Povestea unui bărbat bolnav, care crește 4 copii, fără niciun ajutor de la stat: Mama i-a părăsit
/VIDEO/ Camionul cu muniții: Golul informațional care a generat un val de dezinformări
/VIDEO/ Camionul cu muniții: Golul informațional care a generat un val de dezinformări

Abonează-te la știri pe e-mail

TV8.md este site-ul de știri din Republica Moldova cu noutăți sociale, politice și economice de ultima oră, meteo astăzi, emisiuni, interviuri și investigații.
TiktokFacebookInstagramYoutubeTelegramTiktokCorruption modal

© 2025 TV8.md. Preluarea materialelor publicate pe tv8.md este permisă doar cu citarea sursei în primul alineat și prin intermediul unui link activ către pagina articolului.