Primarul municipiului Hîncești, Alexandru Botnari, vicepreședinte al Partidului Dezvoltării și Consolidării Moldovei (PDCM), condus de fostul premier Ion Chicu, a declarat pentru Cutia Neagră PLUS că vrea să părăsească formațiunea. Edilul afirmă că este nemulțumit de atmosfera din partid și de modul în care s-a desfășurat campania electorală în cadrul Blocului „Alternativa”.
„- Zilele acestea vreau să iau decizia să las tot. - Adică să nu faceți parte din partid? - Nici din PDCM, nici din Alternativa, fiindcă sunt lucruri care nu-mi plac deloc ce se întâmplă și ce s-a întâmplat. Așa eu sunt mai radical la ale mele”, a spus Botnari.
Declarația vine după ce, în ultimele săptămâni de campanie, mai mulți angajați ai Primăriei Hîncești și ai instituțiilor subordonate au făcut donații generoase pentru campania electorală a Blocului „Alternativa”. Printre aceștia se numără funcționari, cadre medicale, directori de școli și grădinițe, dar și sportivi.
Deși este vicepreședinte PDCM, Botnari afirmă că nu a făcut nicio donație pentru bloc, invocând probleme financiare:
„Eu am rugat cine are posibilitate să facă donații, dar anume care persoană a dat nu am închipuire. Ne-au sunat de la Chișinău, dar nu mai țin minte. Acum cu tot Blocul ăsta Alternativa, cam un haos a fost în tot. Ne-au sunat că e necesar de adunat bani și acolo unde e posibil, care și cum poate să facă, fiindcă e situație complicată, grea. Chiar sincer, uite, pun mâna la inimă, dacă aș ști persoane, cine și cum v-aș spune acum. Eu nu am donat, pentru că nu am. Eu le-am spus că nu am nicio posibilitate fiindcă sunt plin de credite, probleme și nu am nicio posibilitate”.
Cine sunt angajații primăriei municipiului Hîncești care au făcut donații pentru Blocul „Alternativa”, aflați din investigația Cutia Neagră PLUS - „Campanie pe banii bugetarilor”.
Reprezentanții Blocului „Alternativa” au refuzat să ne ofere un interviu la subiectul donațiilor, transmițând doar un scurt comentariu în scris:
„Donațiile pentru un concurent electoral sunt instrumente legale de finanțare ale unui partid și oricine are dreptul să doneze pentru concurentul electoral pe care îl simpatizează. În campania pentru alegerile parlamentare, Blocul Alternativa a rugat membrii de partid și simpatizanții săi să doneze în primele zile de campanie, astfel încât să reușim să achităm în avans și să elaborăm materiale de agitație electorală, așa cum stipulează cadrul legal.
CEC a cercetat amănunțit raportul financiar al Blocului electoral pentru prima săptămână, iar în hotărârea respectivă a CEC se menționează că nu au fost depistate careva încălcări. Ca și în cazul altor concurenți electorali, au existat câteva situații de returnare a donațiilor în conformitate cu legea, toate acestea fiind strict din pricina unor circumstanțe care nu depind și nu puteau fi identificate de Blocul electoral Alternativa”.
Menționăm că Alexandru Botnari este primar al municipiului Hîncești de peste 22 de ani. A fost ales prima dată în 2003, inițial ca independent, apoi ca membru al Partidului Democrat din Moldova (PDM).
La alegerile parlamentare din 24 februarie 2019, Botnari a fost ales deputat pe circumscripția Hîncești. Ulterior, acesta a renunțat la fotoliul de deputat în favoarea funcției de primar.
În decembrie 2019, Botnari a părăsit PDM. Tot atunci, declara că nu intenționează să adere la un alt partid. Câțiva ani mai târziu însă, în 2021, s-a alăturat echipei lui Ion Chicu, devenind vicepreședinte al PDCM și responsabil de administrația publică locală. În 2020, Igor Dodon i-a oferit Ordinul „Gloria Muncii” pentru activitatea sa administrativă.
De-a lungul celor peste două decenii la conducerea orașului, Botnari a apărut de mai multe ori în vizorul presei. În 2011, un audit al Curții de Conturi a arătat că primarul a folosit un Audi Q7 luat în comodat de la o întreprindere municipală, iar întreținerea mașinii a costat peste 223.000 de lei, bani achitați din bugetul local.
În 2018, două străzi din Hîncești au fost botezate după tatăl și soacra primarului, fapt criticat public ca gest de nepotism.
În perioada 2016–2018, firma Petrocub & Co SRL, unde Botnari fusese asociat, a obținut contracte publice de peste 2,5 milioane de lei, inclusiv două cu Primăria Hîncești.
În 2020, risca să-și piardă fotoliu de primar. Autoritatea Națională de Integritate (ANI) a constatat că Alexandru Botnari ar fi încălcat regimul juridic al conflictului de interese, după ce fiul său a obținut în arendă un teren de agrement din intravilanul Hînceștiului. Botnari a calificat decizia ANI drept „o absurditate” și a contestat-o în instanță. În octombrie 2021, Judecătoria Chișinău (sediul Rîșcani) i-a dat câștig de cauză, anulând actul ANI.





























































