Magistrații de la Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, au eliberat mandat de arest în contumacie, pentru 30 de zile pe numele lui Vlad Plahotniuc în cadrul dosarului penal Metalferos. Informația a fost confirmată pentru TV8 de către procurora Mariana Cherpec.
TV8 reamintește că în anul 2021 fostul lider al Partidului Democrat din Moldova (PDM), Vladimir Plahotniuc a fost pus sub învinuire în dosarul „Metalferos”. Mai exact, acesta este învinuit pe trei capete de acuzare: crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mare, și spălare de bani.
Totodată, menționăm că marți, 5 iunie, când la Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, urma să fie examinat demersul privind aplicarea arestului în contumacie în privința fostului oligarh Vladimir Plahotniuc, în țară au fost emise mai multe alerte cu bombă. Printre instituțiile care s-au anunțat că ar fi minate se numără și Judecătoria Ciocana.
Contactat de TV8, avocatul lui Plahotniuc, Lucian Rogac ne-a comunicat că examinarea demersului nu are nicio legătură cu alertele cu bombă, deoarece ședința a avut loc înainte ca alertele să fie emise, iar magistrații urmau să le transmită hotărârea prin apel telefonic.
Cu o reacție referitor la alertele cu bombă a venit și ministrul Justiției, Sergiu Litvinenco, care îl acuză pe fostul lider al Partidului Democrat din Moldova (PDM) Vladimir Plahotniuc, că ar sta în spatele alertelor cu bombă la mai multe instituții ale statului.
„Metodele banditești în a acționa nu se schimbă odată cu trecerea timpului. Vă amintiți de ziua de 7 iunie 2019, când Plahotniuc, nevrând să accepte debarcarea sa de la butoanele puterii, organiza tot felul de „alerte cu bombă” în Parlament și în alte instituții ale statului? Apoi iată – azi judecătoria Ciocana examinează cererea procurorilor de arestare a lui Plahotniuc (în contumacie, adică absență nemotivată) și asistăm din nou la aceeași „alertă cu bombă””, a scris Litvinenco pe pagina sa de Facebook.
Pe 14 iunie s-au împlinit trei ani de când fostul lider al Partidului Democrat, Vladimir Plahotniuc, a plecat din R. Moldova. Acesta a fugit imediat ce formațiunea sa a cedat guvernarea coaliției formate din Blocul ACUM și Partidul Socialiștilor. De atunci, procurorii i-au înaintat învinuiri lui Plahotniuc în mai multe cauze penale, dar fostul politician așa și nu a ajuns să fie căutat de Interpol pentru arest și extrădare. Află unde s-a blocat procesul din INVESTIGAȚIE.
Abonează-te la pagina de Telegram TV8.md pentru a fi la curent: t.me/tv8md
































































