Aparatul Președintelui Republicii Moldova nu va fi atras în procesul fostului președinte Igor Dodon, contra Autorității Naționale de Integritate (ANI), în litigiul privind averea nejustificată de 1,17 milioane de lei. Hotărârea a fost luată de către Curtea Supremă de Justiție (CSJ) și este irevocabilă.
Conform Actului de constatare emis de ANI la data de 2 decembrie 2022, „s-a constatat încălcarea regimului juridic al declarării averii și intereselor personale de căre Dodon Igor, ex-Președinte al Republicii Moldova, exprimată prin existența unei diferențe substanțiale și deținerea averii cu caracter nejustificat pe anii fiscali 2017, 2018, 2019 între averea dobândită și veniturile obținute în perioada 23.12.2016-19.02.2020 de către Dodon Igor și membrii familiei sale”.
Această sumă se ridica la valoarea de 1.175.457,16 lei, iar Igor Dodon urma a fi decăzut „din dreptul de a exercita funcții publice și funcții de demnitate publică, cu excepția funcțiilor electorale, pe o perioadă de 3 ani, de la data rămînerii definitive a actului de constatare ori din data rămînerii definitive şi irevocabile a hotărîrii judecătoreşti prin care se confirmă existența averii nejustificate”.
Ulterior, pe 30 decembrie 2022, ex-președintele Moldovei a contestat în judecată actul ANI, iar avocatul lui Igor Dodon, Posturusu Nicolae, a depus o cerere cu privire la atragerea în proces a Președinției, întrucât controlul efectuat de inspectorii de integritate a vizat perioada în care clientul său a deținut funcția de șef de stat.
În continuare, pe 17 februarie, Curtea de Apel Centru a respins ca neîntemeiată cererea, iar pe 11 martie, avocatul lui Igor Dodon a depus recurs.
„Prin încheierea din 17 februarie 2025 a Curţii de Apel Centru s-a respins ca neîntemeiată cererea avocatului Posturusu Nicolae, în interesele lui Dodon Igor, cu privire la atragerea în proces în calitate de terț a Aparatului Președintelui R. Moldova. La 11 martie 2025 Igor Dodon, reprezentat de avocatul Posturusu Nicolae, a depus recurs prin intermediul instanței de apel împotriva încheierii din 17 februarie 2025 a Curţii de Apel Centru, prin care a solicitat admiterea recursului, anularea încheierii Curții de Apel Centru, cu adoptarea unei încheieri prin care să fie dispusă atragerea în proces în calitate de terț, Aparatul Președintelui Republicii Moldova”, se arată în hotărârea de astăzi a CSJ.
Prin urmare, judecătorii de la Curtea de Apel Chișinău pot examina mai departe litigiul dintre președinte și ANI.
Hotărârea a fost luată de un complet de judecată compus din: Stela Procopciuc – președinte, Ion Munteanu și Diana Stănilă – judecători, și este irevocabilă.
„Respinge recursul depus de către Posturusu Nicolae în interesele lui Dodon Igor, împotriva încheierii din 17 februarie 2025 a Curții de Apel Chișinău”, se arată în document.
TV8.md amintește că între 2009 și 2016, Igor Dodon a fost deputat în Parlamentul Republicii Moldova, inițial din partea PCRM, apoi al PSRM, partid pe care l-a preluat în 2011. A fost ales președinte al țării în 2016, iar după alegerile pierdute din 2020, a revenit la conducerea PSRM.
Acesta este vizat în Dosarul Kuliok, inițiat în primăvara anului 2020 și trimis în judecată doi ani mai târziu. Igor Dodon este învinuit că ar fi pretins aproape un milion de dolari de la Vladimir Plahotniuc și Serghei Iaralov, pentru a negocia cu Moscova, în calitatea sa de președinte al Republicii Moldova, condiții favorabile pentru Partidul Democrat și Plahotniuc, privind crearea unei coaliții de guvernare între democrați și socialiști.
Dodon a fost acum trei ani subiectul unei investigații „Cutia Neagră PLUS”. Ancheta a scos la iveală schema prin care fostul președinte Igor Dodon și-a cumpărat casa de milioane de la Buiucani, tăinuind proveniența banilor. Deși a negat întotdeauna acest lucru, sursele „Cutiei Negre PLUS” susțin că Igor Dodon a investit din start în construcția casei de pe strada Xenopol și vizita în permanență șantierul, de când au început constructorii să ridice casa. Contractul de investiție a fost semnat în anul 2007, pe când Dodon ocupa funcția de ministru al Economiei. Detalii, în investigație.































































