Record estival! TV8.md a fost cel mai citit site de știri din Moldova, fiind printre lideri și în topul celor mai accesate platforme din țară. Rezultatul a fost prezentat de compania Gemius, care a publicat datele monitorizării online însumate pentru lunile de vară ale acestui an. Potrivit statisticii furnizate, circa 500.000 de internauți din Moldova au citit știri pe TV8.md, generând aproximativ 8,5 milioane de vizualizări, depășind inclusiv unele site-uri agregatoare de știri.

Cele mai vizualizate materiale pe TV8.md în această perioadă au fost reportajele din Ediția Specială „Întreabă Ghețu” în Diasporă. Istoria de succes a unei moldovence care a emigrat în Franța este cea mai virală, fiind citită de peste 140.000 de ori.
Totodată, materialele de autor realizate de echipa TV8 au prezentat un mare interes pentru public. Investigația realizată de Cutia Neagră PLUS - „Brigada lui Șor” a fost ancheta preferată de public. Materialul documentat de colegii noștri a înregistrat circa 90.000 de accesări. „Bomba cu ceas de sub ASP” este o altă anchetă aflată în topul preferințelor.
Și istoriile din cadrul proiectului „Oameni printre oameni” au fost în topul preferințelor, cea mai vizualizată fiind povestea mamei care și-a crescut singură fetița diagnosticată cu sindromul Down.
LiveText-urile despre războiul din Ucraina au fost și ele printre cele mai accesate materiale publicate pe TV8.md. Totodată, discursurile președintelui Franței, Emmanuel Macron, și ale premierului Poloniei, Donald Tusk, în limba română, cât și mesajul cancelarului german, Friedrich Merz au atras atenția presei internaționale, dar și a cititorilor noștri.
Între timp, numărul urmăritorilor crește și pe paginile TV8 de pe rețelele sociale.
La începutul lunii septembrie, pagina de Facebook TV8.MD a atins pragul de 606.000 de urmăritori, iar în ultimele 3 luni, postările noastre au atins peste 140 milioane de vizualizări.
Numărul urmăritorilor pe canalul de YouTube al TV8 a trecut de 167.000 și este în continuă creștere. Shortul cu declarația liderului PCRM la emisiunea „Novaia Nedelia” de la TV8 despre banii din celebrul kuliok s-a viralizat, acumulând circa 20.000 de vizualizări.
Pagina TV8 de pe Instagram la fel a înregistrat o creștere a numărului urmăritorilor - suntem peste 89.000. Știrea din interviul cu îndrăgitul artist din Ucraina, Potap, a fost cea mai de impact în ultimele trei luni. Suntem activi și pe Threads.
De asemenea, TV8 este prezent pe platforma TikTok. Suntem urmăriți de peste 66.000 de conturi și avem peste 1,3 milioane de aprecieri. Clipul video despre protestul organizat la Ambasada Rusiei din Chișinău de Ziua Independenței Ucrainei este în topul preferințelor. Filmulețul a fost privit de aproape 600.000 de ori.
Echipa TV8.md vă mulțumește pentru încrederea oferită și pentru că sunteți zilnic alături de noi!
































































